Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Firmám v Královéhradeckém kraji chybějí lidé, i proto mzdy porostou

  8:48
Zaměstnavatelé v Královéhradeckém kraji za sebou mají hektický rok. Přes potíže s pandemií se s krizí větší firmy vypořádaly a mohou držet trend zvyšování mezd. Do budoucna však hledí s nejistotou zejména kvůli zdražování energií.

Gumárna Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce představila výrobu v nové hale, dodává evropským automobilkám těsnění dveří a další díly (28. 6. 2017). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Rok to byl dobrý, ale mohl být ještě lepší. V tom se shoduje velká část šéfů firem, které táhnou region.

Strojírenství a autoprůmysl brzdil nedostatek komponentů či materiálu. Problémy s narušením dodavatelských řetězců střídají obavy z vývoje cen energií. Zaměstnancům stále hraje do karet nízká nezaměstnanost a vůbec nedostatek pracovníků.

„Byl to naprosto bezprecedentní rok. Obrovská poptávka, málo lidí, nedostatek komponentů, raketový růst cen téměř všeho. S ekonomickým výsledkem jsem spokojen, nebýt těchto problémů, mohl být ještě o mnoho lepší,“ uvedl předseda představenstva společnosti Atas elektromotory Náchod a místopředseda Asociace exportérů ČR Otto Daněk. Jeho 760 zaměstnanců si letos polepší o pět procent.

Podle ředitele krajské pobočky úřadu práce v Hradci Králové Martina Horáka by se podobný růst mohl týkat velké části firem.

Poptávka po zaměstnancích žene mzdy nahoru

„Nezaměstnanost je nízká, takže lze předpokládat, že poptávka zaměstnavatelů po pracovní síle může hnát mzdy nahoru. Je vysoká inflace, takže lze očekávat rovněž tlak zaměstnanců,“ konstatoval Martin Horák.

„Otázka je, jak na tom budou zaměstnavatelé ekonomicky, jak se jim bude skutečně dařit, a hlavně, jak budou moci vůbec fungovat. Pokud se podíváme na automobilky, vidíme obrovskou neznámou. Osobně si myslím, že k růstu mezd dojde. Bude i tlak odborů, aby zaměstnavatelé minimálně dorovnali mzdy do výši inflace. Situace na trhu práce tomu nahrává,“ řekl šéf pobočky úřadu práce Horák.

Jeho předpověď se netýká jen větších zaměstnavatelů, ale platí napříč spektrem včetně menších firem: „Sice nemají tak silné odbory, ale nízkou nezaměstnaností a tím, jak je kvůli tomu vysoká poptávka po zaměstnancích, dochází ke konkurenci. Ta pravděpodobně povede k tomu, že se mzdy zvýší všude.“

Kasper zvedne mzdy a bude nabírat

Trutnovská strojírenská společnost Kasper Kovo počítá se zvýšením mezd i počtu zaměstnanců. Nyní jich má 350 a průměrná mzda mírně překračuje 38 tisíc korun.

„Ve schváleném rozpočtu plánujeme průměrný nárůst mezd ve výši 5,5 procenta, který našim spolupracovníkům garantujeme. Počítáme s růstem počtu zaměstnanců na 360 až 365,“ sdělil majitel firmy Rudolf Kasper.

Rozvoj společnosti v loňském roce brzdil růst cen materiálu potřebného k výrobě. To se týkalo i části holdingu Kasper, která se zabývá dřevovýrobou.

„S covidovou pandemií jsme se vypořádali bez větších ztrát. Mnohem náročnější bylo období, které následovalo od druhého čtvrtletí, a to kvůli extrémním nárůstům cen základních surovin, které zpracováváme, tedy ocelových plechů všech jakostí a také materiálů na bázi dřeva,“ popsal Kasper.

„Nárůsty u těchto komodit někdy i skokově rostly o stovky procent, takže jednání s našimi dodavateli a také zákazníky byla velmi intenzivní a složitá. Odhadujeme, že ztráty za celý rok činí jen v Kasper Kovo minimálně 20 milionů korun. I přesto naše skupina firem zakončí rok s dobrými výsledky,“ vysvětlil Rudolf Kasper.

Kvalita uchazečů je nízká, říká šéf Saar Gummi

Také výrobce těsnění do automobilů Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce na Náchodsku zvedne mzdy. Od 1. ledna se zvýší o 4 procenta. Včetně benefitů si zaměstnanci vydělají 42 tisíc korun. Vedení podniku trápí nedostatek vhodných adeptů a rovněž nejistota spojená s růstem cen. 

„Potřebujeme nabrat několik desítek lidí, ale je to velmi obtížné. Kvalita uchazečů je obvykle nízká a fluktuace u nových zaměstnanců vysoká. Přes velmi nestabilní vnější prostředí, tedy nedostupnost materiálů a prudký růst cen, se nám podařilo zajistit velmi slušný hospodářský výsledek, i když ve srovnání s rokem 2020 klesneme o 30 procent,“ uvedl ředitel společnosti Jan Tichý.

Ten sice doufá ve zklidnění situace, avšak s předpovědí je opatrný: „Připravit se musíme skoro na všechno. Přál bych si, aby došlo alespoň k částečné stabilizaci v dodávkách materiálu a ke zklidnění cen. Zejména vývoj cen energií je však natolik šílený, že nedokážu rozumně předvídat, kam to vše půjde. Jsem si však jist, že to zvládneme. Jsme v našem oboru na špici a naše výchozí pozice je silná.“

Dopravní podnik i odbory čekají do března

V nezvyklé situaci se ocitl Dopravní podnik města Hradce Králové, který zaměstnává na 370 lidí. Hradečtí zastupitelé totiž v polovině prosince neschválili návrh rozpočtu města, které hospodaří v rozpočtovém provizoriu.

„Proto budeme dostávat každý měsíc jednu dvanáctinu částky, kterou jsme měli v roce 2021. Takže dokud nebude rozpočet, pojedeme v cenách letošního roku. Se zvyšováním mezd budeme bohužel muset čekat do konce března. S odbory jsme se domluvili, že vyčkáme na jednání na městě. Zástupci odborů byli zatím svolní, že se počká na březen,“ řekl předseda představenstva městského dopravce Zdeněk Abraham. 

„Jako dopravní podnik netvoříme žádné rezervy a tím, že nemáme ani zisky, není kde brát. Je otázka, zda se rozpočet neschválí dříve, to záleží na zastupitelstvu. Třeba už na tom lednovém přijde nějaký návrh. Počítáme však, že zaměstnancům budeme chtít platy zvyšovat,“ uvedl Zdeněk Abraham.

Řada firem stojí před problémy souvisejícími s cenami energií. Třeba šéf královédvorské textilní společnosti Juta hovoří o zvýšení nákladů na elektřinu o stovky milionů korun.

Kam se vydá elektromobilita

Region zaměřený z velké části na automobilový průmysl napjatě očekává další vývoj v oblasti elektromobility. Teprve další vývoj ukáže, zda si firmy budou moci dovolit přidat i v příštím roce.

„Vývoj v automobilovém průmyslu je zásadní. V našem kraji zcela určitě. Bude to patrně mnohem složitější, než to vypadalo, v souvislosti se zdražováním energií, stále se zvětšujícími tlaky na Green Deal, omezováním emisí. Je otázka, zda je nastavený kurz udržitelný, tedy že se bude tlačit na elektromobilitu a omezování spalovacích motorů a zároveň na omezování výroby elektřiny ze standardních zdrojů,“ řekl Martin Horák.

„Může to vést k obrovskému pnutí, které vyústí do růstu ceny energií a tím pádem ke znevýhodňování elektromobility. A také k tomu, že se prosadí nové trendy, které byly dosud v pozadí, ať už to je vodík, či syntetická paliva. Je to velice otevřená otázka. Co se stalo za minulý rok, nemohl nikdo z nás předpovídat a myslím si, že letošek bude podobný,“ podotkl ředitel hradecké pobočky úřadu práce Horák.

  • Nejčtenější

Možná až příliš atraktivní. Vyzkoušeli jsme běžkařské eldorádo na Šerlichu

Premium Každý víkend míří na Šerlich v Orlických horách stovky běžkařů. Desítky kilometrů upravených tras jsou jako magnet,...

Případ Samková: Proč by byl její start na hrách riziko? A co Sáblíková?

Premium Usilovně rehabilitovala. Chodila na magnetoterapii i elektroléčbu. Posilovala horní část těla. Zkoušela jezdit na...

Na plánované sjezdovce v Hradci našli ochránci sto let nezvěstného motýla

V Hradci Králové se znovu rozhořel boj o svah Rozárka. Ochránci by území chtěli nechat přírodě, protože v lokalitě...

Tržby z dodávek vykrádal gang cizinců. Sledovali je a propichovali kola

Šestičlenný gang cizinců z Náchodska se specializoval na zásobovací dodávky převážející tržby a k jejich vykradení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž nahlásil krádež, pak zahlédl zloděje, jak se veze na jeho elektrokole

Bystrý postřeh prokázal okradený majitel elektrokola z Hořic na Jičínsku. Když se vracel z policejní stanice, kde byl...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Hradec protestuje proti zamítnuté dotaci na stadion, žádá novou výzvu

Hradec Králové se ohradil proti postupu Národní sportovní agentury, která posuzuje jeho žádost o dotaci na fotbalový...

Nedaleko poutního kostela v Neratově shořela stodola, unikla tam nafta

Na dohled od známého poutního kostela v Neratově v Orlických horách vyhořela zděná stodola. Patří do areálu, v němž...

Muž nahlásil krádež, pak zahlédl zloděje, jak se veze na jeho elektrokole

Bystrý postřeh prokázal okradený majitel elektrokola z Hořic na Jičínsku. Když se vracel z policejní stanice, kde byl...

„To je cukr, vyzkoušejte,“ nabízel zdrogovaný řidič. Vydával se za bratra

Třiatřicetiletý řidič, jehož přistihli policisté v Náchodě, zkoušel své prohřešky svalit na svého bratra. Vůbec totiž...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...