Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 3. října 2022 Bohumil

Čekáme rekordní rok, říká navzdory pandemii trutnovský podnikatel Kasper

  6:28
Trutnovský byznysmen ve strojírenství a dřevozpracovatelství Rudolf Kasper popisuje boj s covidem-19. Jeho firmy letos čekají rekordní rok, už loňské hospodaření dopadlo výrazně lépe, než čekal. Za úspěchem podle něj stojí důrazná protiepidemická opatření. Zatímco jinde se rozvolňovalo, Kasper ponechal šrouby utažené.

Podnikatel Rudolf Kasper | foto: Ondřej Littera

Jak výrazně se covid promítl do chodu Kasper group?
Myslím, že v horizontu několika měsíců budeme minimálně na úrovni nejlepších měsíců, jaké jsme kdy měli. Loňský rok jsme skončili s propadem tržeb o více než 10 procent oproti roku předtím. Nicméně my tyto výsledky s ohledem na situaci považujeme za velmi dobré, protože se kumulovaly dvě věci. Už v době, kdy natvrdo přišla pandemie covidu, ve strojírenství běžela poměrně zásadní krize cyklická.

Nejhorší byla tedy první vlna?
Loni v březnu a dubnu jsme ještě nevěděli, co od toho můžeme čekat, co se bude dít dál. Viděli jsme, že naši zákazníci zejména v západní Evropě, ale i v Americe úplně zavírají některé provozy, nepřijímají zboží, neobjednávají a tak dál. Tam byla velká nejistota, ale netrvala dlouho, asi 2 měsíce. Jakmile přišel první nouzový stav, okamžitě jsme nastartovali krizový scénář, který počítal s daleko horším vývojem, než jaký nakonec byl.

Šlo o úspory, redukci zaměstnanců, reprofilaci výroby?
Pracovali jsme s cílem, abychom přežili cashově a zároveň zachovali firmy životaschopné a konkurenceschopné. Za loňský rok jsme nepropustili žádného zaměstnance z titulu covidové krize ani krize ve strojírenství. Počet zaměstnanců se snížil o nějakých 15, ale to byly krátkodobé dohody a přirozený odchod do starobního důchodu. V současné době naopak v různých profesích poměrně masivně nabíráme.

Jaká jste nastavili proticovidová opatření?
V podstatě jsme si pravidla stanovili už v březnu loňského roku. Do dvou týdnů jsme je měli jasně formulovaná ve všech provozech. Když se někdy v prosinci ministr Hamáček začal ohánět tím, že by se ve firmách měly nosit roušky, musel jsem se tomu smát, protože to u nás fungovalo už od března 2020. To byla jedna z věcí a samozřejmě dezinfekce, zvýšená hygiena...

Okamžitě jsme zavedli opatření v jídelně. Nejdříve jsme ji úplně zavřeli a na několik týdnů přestali jídla dovážet, pak jsme ji dali do nějakého nouzového provozu, aby hygiena byla zajištěna. Dělali jsme to daleko dřív, než s tím přicházela vláda. Snažili jsme se v maximální míře eliminovat kontakty lidí, okamžitě jsme přešli na online komunikaci – porady, různé workshopy, kontrolní dny, školení. Snažili jsme se, aby lidé ve výrobě a kancelářích spolu nemuseli nadměrně být v kontaktu.

Výsledek je, že jsme promořeností prošli velmi rozumně. Z pohledu absencí pro nás kritický moment byl zejména po Vánocích. Bavíme se však o 20 lidech z 450. Na začátku ledna nepřišli, protože byli pozitivní nebo v karanténě. Velmi se tam projevilo, jak to v prosinci pustili a jak se lidé promořili přes svátky. To bylo na Trutnovsku extrémní.

Rozvolňovali jste opatření po opadnutí první vlny covidu?
Moc ne, jen jsme mírně povolili šrouby kuřákům. Na každém pracovišti máme jednu kuřárnu. Ty jsme v březnu úplně zrušili, a někdy v červenci jsme je zase obnovili. Ale v září, jakmile bylo vidět, že to jde nahoru, opět jsme to všechno zavřeli a je to zavřené dodnes. Roušky a podobně jsme nechali a myslím, že se nám to bohatě vyplatilo. Samozřejmě to nepřeháníme. Pokud někdo pracuje v samostatném boxu, když má kolem sebe zástěny a další člověk je od něj pět metrů, nemusí roušku mít.

Jak vnímáte názory, že ohnisko nákazy je právě v průmyslu, který nebyl uzavřený?
Domnívám se, že situace může být daleko kritičtější u zaměstnavatelů, kde pracuje více agenturních zaměstnanců a cizinců. Tam, kde jsou na ubytovnách stovky lidí a opatření se nedodržují, se to může rozšířit. My jsme začali zhruba měsíc před povinným testováním testovat sami od sebe. Impulsem bylo právě masivní promoření v Trutnově. Za tu dobu u nás proběhlo zcela jistě více než 2 tisíce testů a jen 3 byly pozitivní. Všechny u zaměstnanců z Polska. Okamžitě jsme na jejich pracovišti udělali opatření a nikdo další od nich covid nedostal. Myslím, že argument o průmyslu byl úplně nesmyslný. Stejně nesmyslné je testování dětí ve školkách a ve školách. Co chtějí testovat, když se testuje všude, ve firmách, na úřadech? Rodiče nemají kontakty, tak co chtějí testovat? Dopadne to stejně jako ve firmách.

Jak rychle se průmysl z jarního šoku zotavil?
Úplně jinak se chová průmysl ve stavebnictví, ve strojařině nebo v potravinářství. Strojařina byla v krizi, už když covid přišel, ten jí jen dal další hřebíček. Na druhou stranu my dnes vidíme, že většina našich dlouholetých zákazníků se výrazně zvedá. Tím, že se nám podařilo získat další projekty jak u zákazníků stávajících, tak u nových, jsme s poptávkou výš než v době největšího boomu v roce 2018.

Přerušovali jste výrobu?
Ne. Museli jsme udělat některá dílčí opatření, třeba rušení směn nebo jsme na nějakém provozu omezili výrobu. Ale největší problém byl na jaře, když se uzavřely hranice s Polskem a několik týdnů se sem Poláci nemohli dostat. Ze dne na den nám ve firmě chybělo až 50 zaměstnanců. Tam jsme museli improvizovat a přesouvat lidi. Ale jinak vůbec, žádný provoz jsme nezavírali ani na den.

Kromě strojírenské divize máte také dřevařskou výrobu, tam to bylo podobné?
V Kasper CZ jsme měli loni rekordní rok, co se týká tržeb i hospodářského výsledku. Poslední dva roky byly skutečně rekordní, ale myslím, že jsme nyní na vrcholu nebo možná už za ním. Ne, že bychom cítili nějaké omezení, ale v současné době zásadním způsobem stoupají ceny základních materiálů, a to jak oceli, plechů, tak i dřeva. Oboje mají úplně jiné příčiny. Ve dřevě je nárůst extrémní. Cena suroviny je o 50 procent vyšší oproti loňsku a surovina absolutně chybí. V celé Evropě jde těžba a zpracování nahoru, ale výrobky se vyvážejí zejména do USA a do Číny. Zatím se nám to daří nějak řešit, ale je to velmi náročné.

Jak zaměření zaměstnanci vám nyní chybějí?
Obsluha CNC strojů, svářeči, montážníci, ale i technici, mistři, konstruktéři a další.

Kdybych takhle řídil firmu, už neexistuje. Já podnikám přes 30 let.

Rudolf Kasper

To jsou profese, které na pracovním trhu chybějí dlouhodobě. Očekáváte, že se teď po skončení různých podpor pracovní trh trochu uvolní?
Nemyslím si to, většina těch, co přežili, pojede dál. Další věc ovšem je, že velkou roli tady hraje automotive. Ten má daleko menší výrobu a navíc se potýká s elektromobilitou. Elektrifikace zde bude mít v horizontu několika let zásadní dopady, to je úplně jasné.

Jaká jsou vaše očekávání pro letošní rok?
Máme rozpočet na úrovni rekordního roku 2018 a ve strojařině jsme v prvním čtvrtletí lehce překročili plán. Očekáváme, že letos ten nejlepší rok uděláme a od příštího roku plánujeme výrazný nárůst. Těsně před covidem jsme během dvou let investovali 250 milionů korun do nových technologií a do přístavby. Máme teď výrobní prostředky, tím myslím haly, stroje a pracoviště, abychom dělali výrazně víc.

Když to srovnáte s vašimi vlastními opatřeními, jak Česko zvládá pandemii?
Nejlépe to nekomentovat. Nejhůř, jak může být. Základní číslo je počet zemřelých na počet obyvatel, a tam jsme nejhorší na světě. To je jediné měřítko. To, jak zmatečně se opatření uvádějí v život a jak je populace včetně nás podnikatelů s nimi seznamována, to ani nebudu komentovat. Kdybych takhle řídil firmu, tak už neexistuje. Já podnikám přes 30 let.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Jičín.

Výsledky pro: Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, TrutnovChlumec nad Cidlinou, Nový Bydžov, Nová Paka, Hronovostatní

  • Nejčtenější

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice po demolici vedou extraligu, vítězí i Olomouc. Litvínov poprvé slaví

Hokejová extraliga během nedělního odpoledne nabídla v rychlém sledu dalších sedm duelů. A kromě čtyř remíz v základní...

Hledaný muž, který se zastřelil, podle policie znásilnil tři mladistvé

Soudní pitva potvrdila, že tělo nalezené v lese na Rychnovsku opravdu patřilo násilníkovi, po kterém policie několik...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta přetlačila Pardubice, Kometa vynulovala Hradec. Olomouc opět úspěšná

Šlágr šestého kola hokejové extraligy vyzněl lépe pro Spartu, která v atraktivní partii přetlačila Pardubice 3:2 po...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Řidič se hnal po dálnici u Jaroměře rychlostí 227 km/h, čeká ho pokuta

Dálniční policisté přistihli řidiče vozu značky BMW, který na dálnici u Jaroměře na Náchodsku překročil povolenou...

Policie našla dvě pohřešované děti z Královéhradecka. Odvolala pátrání

Policie v neděli pátrala po dvou dětech z Hradce Králové. Hledala sedmiletého chlapce a třináctiletou dívku. Něco málo...

Hradec nepodpořil podivný projekt parkovacího a zdravotnického domu

Na Pražském Předměstí v Hradci Králové u výpadovky na Pardubice chtěl soukromý investor postavit budovu pro zdravotní...

Měsíční divadelní přehlídka v Hradci začala cimrmanovským Záskokem

Cimrmanovským Záskokem začal ve středu na sv. Václava v hradeckém Klicperově divadle 17. ročník divadelní přehlídky...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...