Hronov opět na týden ožije divadlem, rezonovat budou osmičkové události

  18:45aktualizováno  18:45
S novým logem a v jednotném vizuálním stylu v pátek večer odstartuje 88. ročník největšího českého festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov. Na programu jsou hry s tematikou okupace a války, komedie i pohádky. Festival potrvá do soboty 11. srpna.

Jiráskův Hronov nabídne 32 nejlepších inscenací roku. | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Přehlídka si letos symbolicky připomene minulé ročníky z let, jejichž letopočty končily osmičkami: od roku 1938, přes pohnuté roky 1948, 1968 až po nedávnou minulost v roce 2008,“ prozradil programový ředitel festivalu Jan Julínek.

V hlavním programu je 32 nejlepších letošních tuzemských amatérských divadelních představení, která prošla sítem krajských a národních soutěžních kol. V doprovodném programu ochotníky doplní několik profesionálních scén: představení Barunka is leaving studentů katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU, Evžen Oněgin Divadla Anfas nebo příběh opravdové české kapely LoutnaCZ souboru Geisslers Hofcomoedianten. 

„V romantické tragikomedii Dobrý proti severáku v Hronově vystoupí i držitel prestižní divadelní ceny Thálie za rok 2017 Daniel Bambas,“ řekl ředitel. 

V pátek od 18 hodin divadelní soubor Jiráskova divadla Hronov odehraje adaptaci slavné shakespearovské komedie Sen noci svatojánské. Po 20. hodině na náměstí Československé armády bude vztyčena festivalová vlajka a v Jiráskově parku vystoupí rock-popová formace Oldřich Bohadlo.

Fotogalerie

Slavnostní zahájení 88. Jiráskova Hronova bude v sobotu v 15.45 hodin. Ve 20 hodin je v parku na programu koncert Benjaming´s Clanu a do divadelního stanu za radnicí lze zajít v půl desáté na představení Veroničin pokoj.

V sobotu v 17.15 a ve 20 hodin zve Divadlo Dagmar Karlovy Vary do Jiráskova divadla na Osm statečných. Hodinová scénická kompozice o moskevské demonstraci proti okupaci Československa v roce 1968 vychází z knihy Natalie Gorbaněvské Poledne a ze sborníku dokumentů a rozhovorů Za vaši a naši svobodu editora Adama Hradilka.

Tři představení v Sále Josefa Čapka uvedou Zpátečníci ze Základní umělecké školy Štítného Praha. Jejich Gerta S. je příběhem dívky z česko-německé rodiny, která se vždy cítila být především Češkou, ale němectví ji poznamenalo na celý život.

Oslava hrdinství aneb Národ tobě! je hlavní motto hry Vox Populi plzeňského souboru Rámu. Do hronovské sokolovny lze na ni zajít v neděli v 16.30, 19 a 20.45 hodin.

Puškinova slavného Evžena Oněgina nastudovalo pražské divadlo Anfas. Dvouhodinový milostný příběh o pomíjivosti, životě a smrti bude v Jiráskově divadle na programu v pondělí od 15 a 20.30 hodin. Nekorektní autorská inscenace Už brzy dozpívám o době dospívání je „jen na vlastní nebezpečí“, varuje ostravský spolek Zdividla. Do sokolovny lze ještě koupit lístky na představení od 19.15 a 21 hodin.

V parku bude rock i swing

V programu přehlídky je dál například hra Amazonie - ironická toulka partnerskou krizí dvou čerstvých absolventů divadelní akademie, Útěk Statického divadla Ostrava nebo drama Gabriely Preissové z roku 1890 Její pastorkyňa. Hra Běž, chlapče, běž! zase vypráví příběh devítiletého hocha, který utíká za války z židovského ghetta.

Z doprovodného programu v Jiráskově parku lze vypíchnout nedělní pohádku Bílá velryba, koncert Big Bendu Letohrad a zpěvohru Prodaná nevěsta, která začne v 21.30 hodin. V pondělí v parku představí moderní romské skladby Gipsy Orka a divadelní stan uvede komedii Dámský krejčí. Úterní hudební večer vyplní kapely Warování, Heebies Jeebies a Blondýna.

Ve středu je lákadlem koncert bluesgrassové formace Malina Brothers, ve čtvrtek swingových Hot Sisters. Na tradiční páteční rockový minifestival letos pozvali regionální kapely Bez šance, Dragon, Band-a-SKA, B_Side a Asfalte.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

V salonku krkonošského hotelu se kvůli kouření strhla hromadná bitka

Po potyčce před barem v Čerčanech zemřel muž (21.4.2017).

Hromadnou rvačkou skončila oslava narozenin v horském hotelu v Peci pod Sněžkou. Poté, co rány schytal i personál,...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Z kostela někdo ukradl figurky z historického betlému, škoda je 120 tisíc

Ukradené figurky z betlému v kostele Božského srdce Páně v Hradci Králové.

Krádež šest historických figurek z betlému vyšetřují policisté v Hradci Králové. Vyřezávané postavy se ztratily z...

VIDEO: Z dodávky odlétl kus ledu a sklem prosvištěl do protijedoucího auta

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Kus ledu odlétl za jízdy ze střechy dodávky a proletěl čelním sklem až dovnitř protijedoucí škodovky. Led skončil až na...

O pozemky v Rychnově se lidé neperou, město u nich teprve chystá sítě

Ilustrační snímek

Radnici v v Rychnově nad Kněžnou se nedaří prodat stavební parcely v lokalitě Velká láň. A to přesto, že zájem o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz