Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Severní obchvat Jaroměře chybí, kvůli zkratce z D11 místní píší petici

  17:50
Obyvatelé dříve poklidné ulice Na Vrších v Jaroměři trpí tím, jak si řidiči kolem jejich domů zkracují cestu z dálnice D11 na Náchod. Také přes vesnici Běluň zhoustl provoz. Místní sepisují petici.

Než se spustil provoz na dálnici D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří, byla to klidná ulice, kudy projelo pár aut za hodinu. Nenápadná spojka z Hořenic na Náchodsku do severní části Jaroměře se však po otevření autostrády těší zvýšenému zájmu řidičů.

Auta, která sjedou na konci dálnice u Heřmanic, se díky ní zcela vyhnou centru Jaroměře a na starou silnici se napojí na posledním kruhovém objezdu před výjezdem na Náchod. Obyvatelé jaroměřských ulic Na Vrších a Růžové i lidé v Hořenicích, které zkratka protíná, tím trpí.

Auta tam ve špičkách jezdí v intervalu několika desítek sekund. Ulice na Vrších přitom v okrajové části města nemá chodníky a lidé si proto začali na zhuštěnou dopravu stěžovat. Sepsali petici, kterou podle organizátorů podpořilo už přes 150 lidí.

„Petici máme pouze v papírové podobě v místním obchodě, naproti v restauraci a na Obecním úřadě v Hořenicích. Nechceme po úřadech nic konkrétního, abychom je netlačili do opatření, která nemohou splnit. Chceme jen pomoci snížit dopravní zatížení v naší lokalitě,“ vysvětluje spoluautor petice Jan Tomášek.

Úzká cesta u Krabčic a uražená zrcátka

Podobné potíže jako v ulici Na Vrších mají také sousední Hořenice, kde navíc dopravu brzdí poměrně úzký most přes Labe. K výraznému zvýšení dopravy došlo i v nedalekých obcích Běluň a Krabčice, kudy se dá z Heřmanic dojet po úzké okresce až do Dolan za Jaroměří. Tam ještě před pár lety vedla rozbitá cesta, ale tamní nový asfalt nyní láká řidiče k tomu, aby se Jaroměři zcela vyhnuli.

„Jenže při opravě silnice se vozovka trochu zúžila a dvě auta tam mají problém, aby si nerozsekala zrcátka. Když potkáte náklaďák, musíte vjet za krajnici. Na několika místech už je to rozježděné,“ upozorňuje na úzkou cestu starosta Dolan Jiří Plšek. Podle něj doprava přes Krabčice stoupla dvojnásobně.

„Měli jsme schůzku s občany, kde jsme se dohodli, že zařídíme snížení rychlosti, nový přechod, zastávku. Vše je v běhu. Když bude v obci povoleno 30 a před obcí 50, navigace tam auta nebude navádět, protože to bude pomalejší,“ očekává efekt úprav starosta.

Petici dostane kraj, město tam nemá pozemky

Obyvatelé ulice Na Vrších zatím svou výzvu úřadům nepředali, jejich požadavky však nejsou žádnou novinkou. Tomášek na chybějící přechod upozorňuje radnici v Jaroměři dlouhodobě.

„Text petice neznám, její autoři nás zatím nekontaktovali, ale s panem Tomáškem jsem v minulosti už komunikoval, jednou byl i na zasedání zastupitelstva. On chce postavit chodník ke své nemovitosti,“ reaguje starosta Jaroměře Josef Horáček (VPM).

Podle radnice je potíž v tom, že silnice patří Královéhradeckému kraji a město kolem ní nemá žádné pozemky. Proto tam chodník vybudovat nemůže. Radnice přesto před několika lety nechala zpevnit krajnici štěrkem, aby před projíždějícími auty měli chodci alespoň kam ustoupit.

„My tu situaci dlouhodobě řešíme, ale silnice a příkop patří kraji a pak už jsou ploty. Až k nám dorazí petice, rádi ji předáme na kraj. Nereálný je požadavek na omezení dopravy. Předpisy jasně říkají, za jakých podmínek to je možné. Nám se podařilo po dlouhodobých jednáním dosáhnout toho, aby tam nejezdila auta nad 12 tun. Předpokládám, že až se otevře obchvat Jaroměře, bude to opět téměř nevyužívaná ulice,“ usuzuje starosta.

„Krajský úřad petici či stížnost v souvislosti se zmíněnou záležitostí neobdržel. V případě, že takový dokument na kraj dorazí, budeme se jím zabývat,“ ujišťuje mluvčí kraje Dan Lechmann.

Policisté i strážníci do oblasti zajíždějí

Radnice už se dohodla s městskou policií, aby do lokality pravidelně zajížděla. Dopravu na spojce z dálnice by měly průběžně kontrolovat také státní policisté z dálničního oddělení v Jaroměři. Místní by však rádi v ulici viděli úsekový radar. To je však běh na dlouhou trať a než by se zařízení osadilo, auta už budou jezdit po obchvatu.

„Nedělejme si iluze, tady padesátkou skoro nikdo nejezdí, všichni to tu napálí,“ říká Tomášek.

„Policejní hlídky v této oblasti monitorují dodržování pravidel silničního provozu na různých místech a v různých časech,“ potvrzuje mluvčí policie Magdaléna Vlčková.

Omezení žádáme půl roku, říkají místní

Podle dalšího z organizátorů petice Petra Bischofa aktivity místních nezačaly se spuštěním dálnice, ale už měsíce před tím.

„Každému muselo být jasné, co se tady po otevření D jedenáctky bude dít. Proto jsme už před půl rokem žádali o dopravní omezení, rozhýbalo se to až v poslední době,“ říká Bischof.

Jan Tomášek odmítá, že by šlo o jeho soukromou aktivitu. Upozorňuje především na to, že lokalita Na Vrších je v územním plánu dlouhodobě vyznačena jako rozvojové území. Radnice však tvrdí, že podmínkou další výstavby bude právě místo pro chodník.

„V té lokalitě nejdříve musí vzniknout územní studie, která pole rozparceluje na jednotlivé pozemky, a město už zadalo požadavek, že v rámci studie se musí podél severní strany silnice vymezit i místo pro chodník,“ ujišťuje Josef Horáček. Než se celý proces přetaví do stavby nové komunikace, může trvat i deset let.

Dálnice končí v Hořenicích, provoz zhoustl v ulici Na Vrších v Jaroměři (červená značka) i na úzké spojce z Heřmanic přes Běluň (modrá značka) do Dolan.

Dálnice končí v Hořenicích, provoz zhoustl v ulici Na Vrších v Jaroměři (červená značka) i na úzké spojce z Heřmanic přes Běluň (modrá značka) do Dolan.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

  • Nejčtenější

Tragédie v rodině starosty Náchoda. Zemřela mi dcera, oznámil Jan Birke

Starosta Náchoda Jan Birke (SOCDEM) oznámil na sociálních sítích, že jeho rodina zažívá těžké chvíle. Bývalému poslanci...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Policie vyšetřuje smrt batolete. Je možné, že bylo hodiny zavřené v autě

Policie vyšetřuje smrt batolete, které za dosud neznámých okolností zemřelo v Loučné Hoře na Hradecku. Policejní mluvčí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindlerův Mlýn vykročil k miliardovému propojení Medvědína a Svatého Petra

Špindlerův Mlýn investoval 300 milionů korun do dvou nových sjezdovek na Hromovce a Medvědíně. Začalo tím dlouho...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Muži po nehodě zahrabali falešné bankovky pod listí, v autě měli i plynovku

Nečekaný objev čekal na policisty u banálně vypadající nehody na Náchodsku. Auto se tam srazilo se srnou a skončilo v...

Stoletý akvadukt mohl být technickou památkou, teď ho narychlo zbourali

Z předměstí Nového Města nad Metují na Náchodsku zmizela technická zajímavost stará přes sto let. Koncem týdne stát...

Obec na Jičínsku je téměř rok bez pošty, službu Partner opakovaně odmítla

Hněv místních, bouřlivé diskuse na městském zastupitelstvu a především pachuť amatérismu. Tak dopadlo stěhování České...

Terminál je plný opilců a bezdomovců, Hořice povolaly bezpečnostní agenturu

Autobusové nádraží v Hořicích na Jičínsku si oblíbili problémoví jedinci. Radnici už dochází trpělivost, dopravní uzel...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...