Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Severní obchvat Jaroměře chybí, kvůli zkratce z D11 místní píší petici

  17:50
Obyvatelé dříve poklidné ulice Na Vrších v Jaroměři trpí tím, jak si řidiči kolem jejich domů zkracují cestu z dálnice D11 na Náchod. Také přes vesnici Běluň zhoustl provoz. Místní sepisují petici.

Než se spustil provoz na dálnici D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří, byla to klidná ulice, kudy projelo pár aut za hodinu. Nenápadná spojka z Hořenic na Náchodsku do severní části Jaroměře se však po otevření autostrády těší zvýšenému zájmu řidičů.

Auta, která sjedou na konci dálnice u Heřmanic, se díky ní zcela vyhnou centru Jaroměře a na starou silnici se napojí na posledním kruhovém objezdu před výjezdem na Náchod. Obyvatelé jaroměřských ulic Na Vrších a Růžové i lidé v Hořenicích, které zkratka protíná, tím trpí.

Auta tam ve špičkách jezdí v intervalu několika desítek sekund. Ulice na Vrších přitom v okrajové části města nemá chodníky a lidé si proto začali na zhuštěnou dopravu stěžovat. Sepsali petici, kterou podle organizátorů podpořilo už přes 150 lidí.

„Petici máme pouze v papírové podobě v místním obchodě, naproti v restauraci a na Obecním úřadě v Hořenicích. Nechceme po úřadech nic konkrétního, abychom je netlačili do opatření, která nemohou splnit. Chceme jen pomoci snížit dopravní zatížení v naší lokalitě,“ vysvětluje spoluautor petice Jan Tomášek.

Úzká cesta u Krabčic a uražená zrcátka

Podobné potíže jako v ulici Na Vrších mají také sousední Hořenice, kde navíc dopravu brzdí poměrně úzký most přes Labe. K výraznému zvýšení dopravy došlo i v nedalekých obcích Běluň a Krabčice, kudy se dá z Heřmanic dojet po úzké okresce až do Dolan za Jaroměří. Tam ještě před pár lety vedla rozbitá cesta, ale tamní nový asfalt nyní láká řidiče k tomu, aby se Jaroměři zcela vyhnuli.

„Jenže při opravě silnice se vozovka trochu zúžila a dvě auta tam mají problém, aby si nerozsekala zrcátka. Když potkáte náklaďák, musíte vjet za krajnici. Na několika místech už je to rozježděné,“ upozorňuje na úzkou cestu starosta Dolan Jiří Plšek. Podle něj doprava přes Krabčice stoupla dvojnásobně.

„Měli jsme schůzku s občany, kde jsme se dohodli, že zařídíme snížení rychlosti, nový přechod, zastávku. Vše je v běhu. Když bude v obci povoleno 30 a před obcí 50, navigace tam auta nebude navádět, protože to bude pomalejší,“ očekává efekt úprav starosta.

Petici dostane kraj, město tam nemá pozemky

Obyvatelé ulice Na Vrších zatím svou výzvu úřadům nepředali, jejich požadavky však nejsou žádnou novinkou. Tomášek na chybějící přechod upozorňuje radnici v Jaroměři dlouhodobě.

„Text petice neznám, její autoři nás zatím nekontaktovali, ale s panem Tomáškem jsem v minulosti už komunikoval, jednou byl i na zasedání zastupitelstva. On chce postavit chodník ke své nemovitosti,“ reaguje starosta Jaroměře Josef Horáček (VPM).

Podle radnice je potíž v tom, že silnice patří Královéhradeckému kraji a město kolem ní nemá žádné pozemky. Proto tam chodník vybudovat nemůže. Radnice přesto před několika lety nechala zpevnit krajnici štěrkem, aby před projíždějícími auty měli chodci alespoň kam ustoupit.

„My tu situaci dlouhodobě řešíme, ale silnice a příkop patří kraji a pak už jsou ploty. Až k nám dorazí petice, rádi ji předáme na kraj. Nereálný je požadavek na omezení dopravy. Předpisy jasně říkají, za jakých podmínek to je možné. Nám se podařilo po dlouhodobých jednáním dosáhnout toho, aby tam nejezdila auta nad 12 tun. Předpokládám, že až se otevře obchvat Jaroměře, bude to opět téměř nevyužívaná ulice,“ usuzuje starosta.

„Krajský úřad petici či stížnost v souvislosti se zmíněnou záležitostí neobdržel. V případě, že takový dokument na kraj dorazí, budeme se jím zabývat,“ ujišťuje mluvčí kraje Dan Lechmann.

Policisté i strážníci do oblasti zajíždějí

Radnice už se dohodla s městskou policií, aby do lokality pravidelně zajížděla. Dopravu na spojce z dálnice by měly průběžně kontrolovat také státní policisté z dálničního oddělení v Jaroměři. Místní by však rádi v ulici viděli úsekový radar. To je však běh na dlouhou trať a než by se zařízení osadilo, auta už budou jezdit po obchvatu.

„Nedělejme si iluze, tady padesátkou skoro nikdo nejezdí, všichni to tu napálí,“ říká Tomášek.

„Policejní hlídky v této oblasti monitorují dodržování pravidel silničního provozu na různých místech a v různých časech,“ potvrzuje mluvčí policie Magdaléna Vlčková.

Omezení žádáme půl roku, říkají místní

Podle dalšího z organizátorů petice Petra Bischofa aktivity místních nezačaly se spuštěním dálnice, ale už měsíce před tím.

„Každému muselo být jasné, co se tady po otevření D jedenáctky bude dít. Proto jsme už před půl rokem žádali o dopravní omezení, rozhýbalo se to až v poslední době,“ říká Bischof.

Jan Tomášek odmítá, že by šlo o jeho soukromou aktivitu. Upozorňuje především na to, že lokalita Na Vrších je v územním plánu dlouhodobě vyznačena jako rozvojové území. Radnice však tvrdí, že podmínkou další výstavby bude právě místo pro chodník.

„V té lokalitě nejdříve musí vzniknout územní studie, která pole rozparceluje na jednotlivé pozemky, a město už zadalo požadavek, že v rámci studie se musí podél severní strany silnice vymezit i místo pro chodník,“ ujišťuje Josef Horáček. Než se celý proces přetaví do stavby nové komunikace, může trvat i deset let.

Dálnice končí v Hořenicích, provoz zhoustl v ulici Na Vrších v Jaroměři (červená značka) i na úzké spojce z Heřmanic přes Běluň (modrá značka) do Dolan.

Dálnice končí v Hořenicích, provoz zhoustl v ulici Na Vrších v Jaroměři (červená značka) i na úzké spojce z Heřmanic přes Běluň (modrá značka) do Dolan.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

  • Nejčtenější

Obviněný z vraždy chlapce přišel k soudu v teplácích. Léta beru pervitin, tvrdí

Před Krajským soudem v Hradci Králové dnes stanul Jan Bárta v případu vraždy čtrnáctiletého chlapce. Obžaloba ho viní, že hocha ubodal začátkem ledna na hradeckém vlakovém nádraží. Podle spisu měl...

10. července 2024,  aktualizováno  12:19

V zákazu předjel civilní vůz policie a dupl na plyn, hned přišel o řidičák

Během pár okamžiků přišel o řidičák jednadvacetiletý šofér, který na Jičínsku v zákazu nejprve předjel civilní vůz dálniční policie a hned nato překročil povolenou rychlost mimo obec o 60 km/h. Jeho...

10. července 2024  16:21

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trasa podzemím Sněžky je dvakrát delší, turisté vyjdou na dně Obřího dolu

Po sedmi letech se dnes turistům znovu otevřelo historické důlní dílo Kovárna v Obřím dole u Pece pod Sněžkou. Prohlídková trasa se díky zpřístupnění zavalené štoly Prokop prodloužila z původních 300...

9. července 2024  17:33

Voda se valila spárami v podlaze, říčka v Hradci tekla zahradou

Novostavbou na okraji Hradce Králové se při středeční bouřce prohnala voda z říčky Melounky, která se vylila z břehů. Její koryto nebylo v laguně vůbec patrné. Majitelé se snažili živel vyhnat z domu...

11. července 2024  17:07

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vichr při bouřce strom doslova ukroutil, líčí svědci pád jedle na rodinný dům

V okrajové části Hradce Králové stále likvidují následky středeční bouřky, při které se zlomila statná jedle a její část spadla na střechu sousedního domu. Vítr kmen podle svědků přímo roztrhl....

12. července 2024  16:50

Jaroměřské muzeum ukazuje život na březích Nilu, mumie jsou zvířecí

Skarabové, zvířecí mumie, amulety, sošky, a dokonce zdobná rakev paní Taditamon ze západních Théb. Městské muzeum v Jaroměři v hlavní sezoně láká návštěvníky na výstavu Na březích Nilu, kterou před...

14. července 2024  10:40

Na předměstí Hradce se bojí, že jim spojka D11 a obchvatu přivede kamiony

Horská dráha, paskvil, chaos, zvěrstvo. I tak se v Hradci Králové nazývá chystané komplikované napojení dálnice D11 na severní obchvat města. Odpor už je hlasitý tak, že se město zavázalo jednat s...

13. července 2024  8:55

Vichr při bouřce strom doslova ukroutil, líčí svědci pád jedle na rodinný dům

V okrajové části Hradce Králové stále likvidují následky středeční bouřky, při které se zlomila statná jedle a její část spadla na střechu sousedního domu. Vítr kmen podle svědků přímo roztrhl....

12. července 2024  16:50

Horejš o konci asistenta i odchodu Vašulína: Dana asi těžko nahradíme

Lepší vyústění prvních týdnů a měsíců angažmá v Hradci Králové si David Horejš snad ani nemohl vysnít. Skvělé týdny s týmem zakončil nečekanými zápasy o evropské poháry, které hradeckým fotbalistům...

12. července 2024  12:57

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...