Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Stromolezec ošetřil oceněnou jabloň U Lidmanů, už z ní nařezali rouby

  17:22
Jabloň v Machovské Lhotě na Náchodsku, oceněná v loňské anketě Strom roku, se dočkala odborného zásahu. Stromolezec podepřel dutý kmen a prořezal korunu, aby 75letá reneta mohla zdobit hospodskou zahrádku i pro další roky.

Pokroucená jablůňka po léta rostla nepovšimnuta v soukromé zahradě u hostince U Lidmanů, než tu před pár lety hostinští zřídili venkovní posezení.

Právě pestrá společnost kolem oblíbené hospody loni vynesla jabloni renetě blenheimské vítězství v 19. ročníku ankety Strom roku, letos v březnu v evropském hlasování skončila za věkovitými velikány na 7. místě.

Po zdravotní stránce na tom však jabloň není příliš dobře. Kmen je prohnilý, dutý a nakloněný, strom přesto dosud plodí, a tak by se po odborném zásahu mohl dožít možná až stovky. Pomoci by měl právě zásah arboristy.

„Lidé si přejí vzhlížet k velkým památným stromům, které je přesahují, ale jabloň si pozornost zaslouží. Je v tom určitá spravedlnost, že šanci dostane i malý strom,“ oceňuje arborista Václav Štojdl z plzeňské firmy Prostrom Bohemia, která sponzorsky ošetřuje vítěze ankety.

„Lidé si všímají přírody, každý strom má svou historii, také tento hostinec. Jsem vděčný, že dnes mohu být tady u této práce a že jsem mohl osobně poznat pana Lidmana, po jehož narození jabloň vysadili. Pro mě je to cenné, přítomný okamžik má velkou hodnotu,“ hodnotí arborista, jehož zaujala i kopcovitá krajina s roubenkami.

Oproti rozsáhlým zásahům třeba při ošetření celé aleje nebo loňského památného Žižkova dubu u zámku v Náměšti nad Oslavou je podle něj zákrok na malé jabloni jen drobný.

I tak měli stromolezci od dopoledne dost práce. Až ze Starého Plzence si dovezli akátové kmeny poražené před dvěma týdny. Přiřízli je do správného úhlu, usadili do kamenných patek. Teprve pak přišlo na řadu prořezání koruny.

„Ošetřujeme třetinové torzo původní jabloně. Kdysi tu už někdo uřízl jednu z větví, která rostla až nad střechu garáže. Strom neměl sílu takovou ránu zacelit, ale byla to asi jediná šance ho tehdy zachránit, aby se kvůli hnilobě v kmeni nezřítil. My řešíme napřed podpěry, abychom mohli do koruny vylézt. Kmen jsme vyheverovali asi o deset centimetrů výš, on se pak opře do podpěr. Pak v koruně provedeme citlivý řez, zakrátíme vyčnívající větve. Těžiště koruny posuneme blíž k ose kmene, aby se poškozenému kmeni odlehčilo,“ vysvětluje Václav Štojdl.

Zimní jablka se hodí do štrúdlu

Bývalý hostinský Jaroslav Lidman, který hospodu po svých rodičích restituoval, se také přišel podívat. Když se narodil v roce 1945, jeho tatínek na památku vysadil jabloň v malém sadu vedle budovy. Strom však časem sešel, kmen se odlomil, ale ujala se jedna větev.

„Jabloň si to zaslouží, léta se o ni nikdo nestaral. Rostly tu i další jabloně, ale byly staré a musely se porazit. Maminka pak měla místo nich zahrádku a pěstovala tam zeleninu a kytičky. Nikdy by mě nenapadlo, že by to jabloň dotáhla takhle daleko,“ usmívá se Jaroslav Lidman a líčí, jak mu bývalí obyvatelé hostince volali před časem z Mnichova, že zahlédli jabloň v bavorské televizi.

Strom je podle arboristy na dobrém místě. Co za života ztratil, si vynahrazuje kořenovým systémem na volné ploše, kde mu nic nepřekáží. „Proto je koruna stromu tak vitální, celá se znovu zazelená, přestože kmen je velmi poškozený. Je to úžasné,“ říká stromolezec.

Současný majitel hostince Petr Šturm podepřel jabloň teprve na podzim, když se strom ocitl ve finále republikové ankety.

„Měla jsem z toho těžké spaní, bála jsem se, aby jabloň ve špatném počasí nebo pod tíhou sněhu nespadla,“ vypráví Mirka Soldánová z místní akční skupiny (MAS) Stolové hory, která jabloň do ankety přihlásila a také půl roku strávila kampaní na sociálních sítích. „Upekla jsem také asi 180 štrúdlů,“ podotýká.

Právě jablka odrůdy reneta blenheimská se na pečení dobře hodí, po sklizni se musí nechat odležet a ke spotřebě jsou až v zimě.

Jabloň bude pokračovat díky roubům

Jakmile se na zemi ocitly první ořezané větve, příznivci stromu si nůžkami nastříhali příští rouby. Kurátorka náchodské galerie Martina Frydrychová se například rozhodla naučit roubovat tak, jak to dělal její dědeček kdysi v Polici nad Metují.

Zájemci o rouby ze Stromu roku se mohou ozvat lidem z MAS v příštích dnech.

„Je dobře, že strom ještě nenapučel, teď je poslední možnost vzít rouby z posledních přírůstků a přeroubovat je na nové stromky,“ říká další z pracovníků MAS Pavel Rejchrt, který s manželkou v Horní Radechové koupil roubenku se zpustlým sadem a sází tam nové dřeviny. Poslední rok se vzdělává v ovocnářství a pomáhá i s péčí o mladé ovocné stromy pro obec.

Hostinec v Machovské Lhotě je v provozu na stejném místě už od druhé poloviny 19. století. Přitahoval ochotníky, myslivce, karetní hráče, trampy či turisty. Leží totiž v malebném koutě na česko-polské hranici pod Borem a Hejšovinou, kde je i polský národní park Stolové hory s pískovcovými skalními městy.

V posledním roce dopadla na hostinec koronavirová omezení, stolní společnosti či Lhotské zpívánky se tu teď nescházejí. Svatby, bály i výroční schůze spolků se nekonaly. Funguje jen výdejní okénko od pátku do neděle, v jarním počasí tu už o posledním víkendu vládl čilý cvrkot. 

V Machovské Lhotě se díky anketě Strom roku budou sázet i nové stromy, což byla cena pro všechny finalisty z celé republiky. V loňském zpoplatněném hlasování se totiž vybralo na 180 tisíc korun, které nadace Partnerství přerozdělí zpět místním komunitám v podobě grantu na výsadbu nebo ošetření. Nadace již v anketě za dvacet let trvání nasbírala přes 2,7 milionu pro nové stromy.

Anketu Strom roku pořádá nadace Partnerství. Zájemci mohou posílat své tipy do 20. ročníku na www.stromroku.cz až do konce dubna.

9. října 2020

  • Nejčtenější

Český výletník: Poezie stranou. Babiččino údolí je jen turistická iluze

Nedávný televizní film oživil zájem o Boženu Němcovou a také o Babičku. S ní je spojeno Babiččino údolí u České...

Indickou mutaci koronaviru potvrdili po Praze rovněž v Hradci Králové

Národní referenční laboratoř potvrdila takzvanou indickou mutaci zatím u jednoho ze dvou podezřelých vzorků zachycených...

Fréza čistí silnici od Výrovky k Luční boudě, bariéra v traverzu má 6 metrů

Rolba a sněžná fréza začaly prorážet horskou cestu mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších. V traverzu byla navátá až...

Muž odvezl z firmy deset tun měděného odpadu, přišel si na milion

Kriminalisté přistihli dvojici mužů z Královéhradecka, kteří si ve sběrně chtěli přilepšit prodejem měděného odpadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kácení semaforů v Hradci začíná, vznikne 38 chytrých křižovatek

Už v červnu chce Hradec Králové začít budovat inteligentní dopravní systém za 230 milionů, který magistrát připravuje...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Královéhradecký kraj opraví silnice za miliardu, většinu platí z dotací

Stavební sezona na silnicích v Královéhradeckém kraji se už naplno rozeběhla. Pracovat se začalo na silnici z Jaroměře...

Soukromá škola Sion v Hradci Králové přistavuje dvě patra za 60 milionů

Soukromá základní škola Sion z Hradce Králové bude mít nové prostory za 60 milionů korun. Vzniknou dvě nová patra s...

Škodovka skladuje na hradeckém letišti auta, která nemůže dokončit

Automobilka Škoda Auto začala v minulých dnech skladovat na letišti v Hradci Králové vozy, jejichž výrobu nemůže kvůli...

Kácení semaforů v Hradci začíná, vznikne 38 chytrých křižovatek

Už v červnu chce Hradec Králové začít budovat inteligentní dopravní systém za 230 milionů, který magistrát připravuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...