Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Ředitelka školy už není vhodná, rozhodnutí vedlo k roztržce ve vedení kraje

  9:25
Výměna ředitelky na Střední škole řemeslné v Jaroměři pozvolna přerůstá v další koaliční roztržku ve vedení Královéhradeckého kraje. Výběrová komise, kde seděla i náměstkyně hejtmana, současnou šéfku školy označila za nevhodnou. Dosluhující ředitelka se obrátila na ombudsmana kvůli údajné věkové diskriminaci.

Novým hejtmanem Královéhradeckého kraje se stal Jiří Štěpán. Na snímku sedí vlevo vedle své nové náměstkyně Martiny Berdychové (24.10.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Stačilo jedno nepřesné vyjádření a propast mezi hradeckým hejtmanem Jiřím Štěpánem z ČSSD a jeho náměstkyní pro školství Martinou Berdychovou, která se na podzim chystá obhajovat mandát v dresu koalice ODS, STAN a Východočechů, rázem klesla o další dvě patra.

Berdychová tvrdí, že hejtman nemluvil pravdu, když odpovídal na dotazy novinářů ohledně výměny ředitele na Střední škole řemeslné v Jaroměři. Bývalá ředitelka Jitka Kočišová tam v konkursu pro další období neuspěla a obrátila se na hejtmana Štěpána i ombudsmana Stanislava Křečka.

Kancelář veřejného ochránce práv pak poslala hejtmanovi žádost o vysvětlení. A právě záměna těchto dvou listů v odpovědi hejtmana se stala záminkou k další přestřelce v koalici.

„Ohrazuji se proti mediálním vyjádřením hejtmana, ve kterých nepravdivě veřejnost informuje třeba i o tom, že jsem jím o žádosti ombudsmana k vyřešení stížnosti paní Kočišové byla řádně informována a že mi byla předána. Není tomu tak. O žádosti ombudsmana jsem se dozvěděla až z médií,“ napsala v tiskovém prohlášení Berdychová.

Vzápětí reagoval i hejtman, který chybu připustil: „Z mé strany došlo k záměně dopisu veřejného ochránce práv a dopisu magistry Jitky Kočišové. Paní náměstkyně obdržela dopis magistry Jitky Kočišové k vyjádření, nikoliv však dopis od veřejného ochránce práv. Korespondenci s veřejným ochráncem práv obdrží členové rady kraje v pátek. Za chybu, která nebyla záměrná, se omlouvám.“

Že se obvinění, omluvy a vysvětlování neodehrávají za zdmi krajského úřadu, ale v tiskových prohlášeních, jen ilustruje, jaké napětí v posledních měsících panuje uvnitř pětičlenné koalice. Nejde totiž o první podobnou přestřelku mezi Štěpánem a Berdychovou. Dosud největší rozepří byla kauza Dětského domova v Sedloňově, který hejtman bez vědomí své náměstkyně letos v lednu navštívil, aby prověřil množství stížností.

„To, co jsem spatřil, opravdu nebylo uspokojivé. I ze svého laického pohledu jsem viděl podněty, které mě zarazily,“ řekl tehdy po inspekci hejtman.

„Považuji to za nepřiměřený zásah,“ reagovala Berdychová. Celá situace se v únoru poměrně dlouho přetřásala i na krajském zastupitelstvu. Podle kuloárních informací měla náměstkyně na svého koaličního partnera při různých neshodách nejen zvýšit hlas, ale použít i peprnější výrazy. Dokonce i opoziční zastupitel Zdeněk Ondráček (KSČM) ji na únorovém zastupitelstvu musel poučovat, že při oficiálních jednáních by měla svého šéfa oslovovat funkcí a nikoliv jen jménem.

Nikdo neřekl, co na ředitelce vadí

Aktuální spor se jako obvykle rozhořel kvůli „banalitě“. Jde o konec dosavadní ředitelky Jitky Kočišové v čele Střední školy řemeslné v Jaroměři, kterou vedla jedenáct let.

Když jí skončil šestiletý mandát, neuspěla letos v květnu v konkursním řízení, kam se přihlásili dva lidé. To samo o sobě by nebylo nic výjimečného, pokud by se našel lepší kandidát. Jenže podle výběrové komise nebyl vhodný ani druhý uchazeč, jímž byl bývalý ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Trutnově Jiří Zahradník. Výběrová komise oba označila za nevhodné. To překvapilo nejen samotnou ředitelku, ale i její kolegy, členy školské rady nebo hejtmana.

„Mně jako učiteli, který má i zkušenosti z vedení fakulty, je trochu zvláštní, že ředitelka, která vede školu jedenáct let, je najednou označena za nevhodnou. Stejně tak pan Zahradník podle mého osobního názoru musel v čele školy prokázat nějaké schopnosti. Je proto nepochopitelné, proč byli oba shledáni nevhodnými,“ sdělil hejtman Štěpán.

Kraj později vypsal druhý konkurs. Ředitelka se do něj sice přihlásila, ale nakonec účast kvůli nedůvěře v regulérnost vzdala. Tvrdí, že ji komise diskriminovala kvůli věku. Je jí 62 let a od ledna pobírá důchod.

„Při konkursu neměl nikdo připomínky k mé koncepci, na otázky jsem odpovídala se znalostí věci. Za jediný důvod neúspěchu proto považuji věkovou diskriminaci,“ uvedla Kočišová.

To náměstkyně Berdychová odmítá a poukazuje na to, že v jiných konkursech uspěli i starší kandidáti. Navíc podle ní není neobvyklé, že ředitelé svou funkci neobhájí.

„Zásadně odmítám všechna nařčení, ať už z politické, či stranické diskriminace uchazečů. Nikdy neposuzuji uchazeče podle jiných kritérií, než jaká stanovují konkrétní výběrová řízení,“ odmítla stížnost Berdychová. Nicméně konkrétní důvody, proč bývalá ředitelka neuspěla, nevysvětlila: „Nejde o mé rozhodnutí, ale o rozhodnutí komise, kde má kraj dva zástupce z osmi. Důvody sdělovat nemohu. Zasedání je interní a ani nechci veřejně hodnotit ředitele, protože i paní ředitelka tam udělala spoustu práce. Ale prostě jsme ji nevybrali.“

„Za působení paní ředitelky se škola zkvalitnila“

MF DNES se na působení ředitelky dotázala několika pedagogů. Všichni odmítli, že by její působení bylo problematické. Rozhodnutí překvapilo i předchůdkyni Berdychové ve funkci, nynější členku školské rady Táňu Šormovou (KSČM):

„Za působení paní ředitelky se škola zkvalitnila, dostala se na vyšší úroveň a získala nový obor čalouník. Několikrát jsem se tam byla podívat a problémy si nevybavuji. Ani na školské radě jsme nic problematického neřešili.“

Výběrová komise rozhodnutí zdůvodňovat nemusí a její členové jsou povinni o průběhu mlčet. Ombudsman nyní žádá, aby kraj tyto členy mlčenlivosti zprostil. Podle hejtmana tak může učinit jen rada kraje. Ta by měla nyní žádost projednat.

Komise nakonec ve druhém konkursu vybrala za nového ředitele dosavadního zástupce Petra Valáška. Ten se přihlásil až poté, co jeho kolegyně neuspěla. „Předtím jsem jí nechtěl konkurovat,“ přiznal. Sama ředitelka ve škole dál nezůstane, i když má smlouvu coby učitelka. Odchází do důchodu.

„Neodcházím proto, že bych tam nebyla ráda, ale nedokážu si představit, jak bych měla dál spolupracovat s paní Berdychovou,“ vysvětlila Kočišová.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Martin Hanousek, Jan Birke, Zdeněk Ondráček, Luďka Tomešová, Klára Dostálová, Vladimíra Lesenská, Ivan Adamec, Martin Jiránek

  • Nejčtenější

Matka se bavila loterií o dětské věci. Policie to má za nepovolený hazard

Dipování je oblíbená zábava především matek na rodičovské dovolené. Na sociálních sítích nabízejí zboží k prodeji...

Slavia - Hradec Kr. 4:1, snadná práce pro domácí, dva góly dal Kuchta

Duel mistra s nováčkem dopadl dle očekávání, favorizované mužstvo zvítězilo jednoznačně a hladce. Fotbalisté Slavie...

Novou dálnici u Hradce obsadili cyklisté a pěší. Autům se otevře v prosinci

Stovky lidí se v sobotu vydaly na prohlídku téměř dokončeného úseku dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Smiřicemi....

Třinec otočil zápas v Hradci a jde do čela hokejové extraligy

Hokejisté Třince zvítězili v dohrávce 6. kola extraligy v Hradci Králové 3:2, přestože prohrávali 0:2, a dostali se do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střelba na autobus byla mladická nerozvážnost, střelci hrozí tři roky

Náchodští policisté obvinili dvaadvacetiletého muže kvůli střelbě na linkový autobus v Hronově na Náchodsku. Na...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Chráněné údolí Plakánek v Českém ráji poškodila těžba kůrovcového dřeva

Úzké údolí Plakánek táhnoucí se mezi pískovcovými bloky od hradu Kost k památkové rezervaci „filmové vísky“ Vesec u...

Za vjezd do Obřího dolu dostalo devět motorkářů pokutu dvacet tisíc

Část motorkářů z Německa, kteří v srpnu vjeli přes zákaz do Obřího dolu v Krkonoších, dostala další pokuty. Správa...

Piráti nemají závazky vůči kmotrům, říká lídr Jiránek. Chce být ministrem

Na rozdíl od mnoha jiných přiškrtil své politické ambice na krajské i komunální úrovni. O to víc však krajská jednička...

Recidivistu zatkli hned u východu z věznice za pokus o vraždu spoluvězně

Na právě propuštěného recidivistu, který strávil většinu dospělého života za mřížemi, čekali hned u východu z věznice...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...