Úterý 2. března 2021, svátek má Anežka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. března 2021 Anežka

Rozhodují o nás jiní, říká šéf odsouvaného festivalu Rock for People

  9:41
Pořadatelé hradeckých letních festivalů se po roce opět ocitají v obrovské nejistotě. Obavy nezastírá Michal Thomes, šéf vyprodané přehlídky Rock for People, ani organizátoři Hradeckého Majálesu.

Rock for People Home (20.6.2020). | foto: Martin Veselý, MAFRA

O tom, jak rychle se mohou hroutit sny, by mohl Michal Thomes vyprávět. Před 12 měsíci byl ještě plný euforie, před 11 zpozorněl, to když česká kultura začala skloňovat slovo koronavirus, a před 10 měsíci musel udělat jedno z nejtěžších životních rozhodnutí: finančně nejnákladnější ročník v 26leté historii festivalu musel přesunout na letošní červen.

Loni zahrálo jen pět interpretů pro pár stovek návštěvníků.

A teď je to tady zas. Zakladatel hudebního festivalu Rock for People se pouhé čtyři měsíce před restartem slavné přehlídky stále může cítit jako rukojmí viru a hlavně opatření české vlády.

Vstupné po loňském beznadějně vyprodaném a nakonec odřeknutém ročníku chtělo vrátit jen na osm procent lidí, tedy několik stovek. Tak moc velká byla solidarita fanoušků, kteří si své vstupenky nechali rok uzrát.

Mezi 10. a 12. červnem 2021 pak měly v hradeckém Festivalparku na letišti vystoupit takové veličiny jako Green Day, The 1975, Fall Out Boy, P.O.D. nebo Weezer. „Měly“ je bohužel na místě.

Už v lednu totiž zrušil celé turné jeden z headlinerů, anglická skupina The 1975, a Thomes může jen vyčkávat, co přinesou následující týdny. Obavy, že bude muset opět oznámit světu přesun celého festivalu stejně jako vloni v dubnu, rozhodně nezastírá.

„Očekávám, že finální rozhodnutí, jak bude vypadat festivalová sezona, budeme vědět někdy v březnu,“ říká Michal Thomes.

„Naše víra je vystavena opravdu těžké zkoušce. Zda bude festivalová sezona, o tom rozhodují jiní a já mohu jen doufat v jejich moudrost a správné posouzení vývoje epidemie. Loňské překládání festivalu nebylo vůbec jednoduché a představa, že to budeme dělat znovu, se mi opravdu nelíbí,“ pokračuje Thomes.

Pětkrát vyšší cena za osvětlení i ozvučení

Loni se svým festivalem plánoval vkročit do druhého čtvrtstoletí ve velkém stylu: například cena ozvučení, osvětlení a pódia hlavní scény byla asi pětkrát vyšší než v roce 2019.

S napětím vyčkává i majáles

Ještě méně času než kolegové z letiště mají organizátoři dalšího hudebního festivalu, který v loňském roce skolila pandemie. Hradecký Majáles nejprve v dubnu oznámil přesun z května až na září, později však musel zrušit i náhradní termín. Ten letošní zatím zní: sobota 1. května.

Další termínový překlad prý není v plánu. Avšak i v tomto případě platí slovo zatím.

„V tuto chvíli to považujeme za předčasné. Chceme vyčkat, jak se bude situace dále vyvíjet, jak ji ovlivní očkování, a v průběhu dubna se rozhodneme. Pokud platná vládní nařízení neumožní uskutečnění majálesu v květnu, tak nám však nezbude nic jiného než jeho další přeložení,“ říká mluvčí Karolína Křenková.

Také ona zavrhuje myšlenku na uspořádání poněkud komornějšího festivalu s menším počtem diváků, aby bylo možné vyhovět eventuálním opatřením: „Preferujeme konání akce v plnohodnotném formátu.“

Hradecký Majáles si stejně jako jiné festivaly požádal o finanční kompenzaci za loňský ročník, pořadatelé však dosud nedostali žádné vyjádření k podané žádosti. Už dříve avizovali, že vstupenky na zrušený loňský ročník zůstávají platné.

V Šimkových sadech měly vloni zahrát například skupiny Vypsaná fiXa, UDG, Sto zvířat, dále Kapitán Demo nebo Pokáč.

Odpovídala tomu i jména interpretů. Ztráty bezprostředně po oznámení přesunu až na rok 2021 odhadl až na deset milionů korun, na druhou stranu pozitivum viděl v tom, že všichni – pořadatelé koncertů, lakomí agenti i slavní interpreti – se v bryndě covidu ocitli na stejné lodi.

Navzdory ne úplně příznivé situaci Thomes neztrácí naději, že zkraje června bude vše připraveno a Festivalpark se dočká tisíce fanoušků.

„Aktuální pocity jsou často smíšené – začátek očkování vyvolal naději, že se brzy vrátíme do normálu, ale nedostatek vakcín či chaos v systému očkování nám zase optimismus poněkud berou,“ pokračuje Thomes.

Raději si ani nepředstavuje možnost, že by do areálu mohl pustit jen omezený počet diváků: „Žádný férový přístup, jak rozdělit naše publikum na vyvolené a ty, kteří mají smůlu, mě nenapadá a ani ho nechci vymýšlet. Základní scénáře jsou tři: festival bude, nebude, nebo bude přeložen na jindy.“

Konec turné The 1975

Kromě kapely The 1975, která prohlásila, že turné ruší kvůli pandemii, zatím z potvrzeného seznamu Rock for People 2021 nikdo další nevypadl. I v tomto případě však pořadatelům nezbývá nic jiného než čekat.

„The 1975 je zatím jediný z potvrzených interpretů, který zrušil turné. Situace je však značně nejistá, přirovnal bych to k lavinovému nebezpečí někde na horách. Také se to může znenadání utrhnout,“ upozorňuje Thomes.

Podle něj je velmi podobná situace i se sponzory: „Většina z nich nám zachovala přízeň, ale situace je nelehká všude a i v této oblasti to bude ještě hodně složité. Kultura určitě patří mezi koronavirem nejvíce postižené obory a konkrétně Rock for People byl zasažen při ročníku, který měl nejvyšší rozpočet za celou dobu své šestadvacetileté existence. Obecně asi platí, že problémy jsou úměrné velikosti projektu.“

Míra nepochopitelnosti vládních kroků

Rock for People patří mezi festivaly, kterým alespoň částečně zalepily ztrátu finanční náhrady od ministerstva kultury, které nekompenzují ztráty ušlého zisku, ale jen některé náklady.

Michal Thomes zároveň kroky vlády vidí zblízka, je totiž šéfem festivalové asociace Festas. Opatření kritizoval již na jaře a svůj postoj nezměnil.

„Asociace je v úzkém kontaktu s politiky i úředníky a má prostor připomínkovat přípravu některých opatření, systém kompenzací či strategii rozvolňování. Hodně věcí se od začátku pandemie posunulo správným směrem, ale k ideálu to má stále ještě daleko. Jako občana této země mě občas znepokojuje míra nesystémovosti a nepochopitelnosti vládních kroků,“ kritizuje Thomes.

Podle zakladatele Rock for People branži nezachraňuje vládní pomoc, ale spíš nadšení pořadatelů. A sami neváhají pomáhat. Ostatně ani tým kolem hradecké přehlídky nezůstal pozadu.

„O tom, že by někdo padl, jsem zatím neslyšel. Naše odvětví není prvoplánově byznysové a většina kolegů to nebere jen jako podnikání, což může být výhoda. Všichni se nějak adaptujeme a vymýšlíme způsoby, jak koronu přestát. My se teď například snažíme nabídnout náš festivalový areál Královéhradeckému kraji jako očkovací drive-through centrum.“

Virtuální festival se povedl

Pořadatelé festivalu prý jen z dlouhé chvíle vymysleli projekt, který v lednu vedl ke spuštění online hry Rock for People In the Game.

Prodalo se kolem 1 500 vstupenek, v hlavním čase se po mapě pohybovalo až 800 virtuálních účastníků, kteří si mohli prohlédnout areál, ale i poslechnout několik interpretů, komunikovat s ostatními, připraveny byly výstavy.

„Šlo o světovou premiéru festivalové hry, kterou jsme vymysleli k ukrácení času při čekání na reálný festival a pro potěchu našich fanoušků. Výsledek byl skvělý, naprostá většina ohlasů je pozitivních, i když systém pod náporem návštěvníků občas zavrávoral. Určitě se však nejednalo o nějakou snahu nahrazovat skutečný festival, takovou budoucnost bych si opravdu nepřál,“ dodává Thomes.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Zimu v Krkonoších nepřežily desítky uštvaných srn, lidé pouštějí volně psy

Lesníci v Krkonoších nacházejí v této zimní sezoně nebývalé množství mrtvých srn. Uštvali je nebo přímo strhli volně...

Roční chlapec měl zlomené téměř všechny kosti, matku obvinila policie

Mladá matka z Trutnovska týrala delší dobu ani ne ročního syna. Kojenec měl jak čerstvé zlomeniny, tak i starší. Ženě...

Deštné v Orlických horách skončilo provoz, vleky jezdily jen devět dní

Středisko Deštné v Orlických horách definitivně ukončilo lyžařskou sezonu, která v podstatě ani nezačala. „V provozu...

Les Království prošel skvělou proměnou. Je to pozoruhodné technické dílo

Přehrada v Bílé Třemešné v Podkrkonoší nese pohádkové jméno Les Království zcela oprávněně – se svými zámeckými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Turista s 2,75 promile dobýval Sněžku přes všechny zákazy, hledali ho v noci

Třicetiletý muž z Teplic pronikl do uzavřeného Trutnovska a porušil i zákaz nočního vycházení, když se vydal v nočních...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Takhle to dál nejde, hřímá Adamec. ODS má opustit hradeckou koalici

Po pondělním zastupitelstvu není cesty zpět, komentuje v rozhovoru dění v Hradci Králové krajský předseda ODS Ivan...

Hasiči vytáhli z rybníku rotvajlera, pod nímž se probořil led

Rotvajler se propadl do vody přes tenký led na rybníce v Dobré Vodě na Jičínsku. Zvíře zůstalo v díře asi padesát metrů...

Nová koalice v Hradci záleží na tom, zda ODS kývne na ztrátu vlivu

Partaje v Hradci Králové domlouvají podobu nové koalice, která by stanula v čele města. Poté, co v listopadu vypověděla...

Turista s 2,75 promile dobýval Sněžku přes všechny zákazy, hledali ho v noci

Třicetiletý muž z Teplic pronikl do uzavřeného Trutnovska a porušil i zákaz nočního vycházení, když se vydal v nočních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...