Hradecký festival Na jednom břehu zve na Báru Polákovou i J. A. R.

  14:41aktualizováno  14:41
Hlavními taháky festivalu Na jednom břehu v Hradci Králové budou Barbora Poláková a kapela J. A. R., držitelé cen Anděl z posledních ročníků ankety. Vystoupí také kapela Zrní či izraelská zpěvačka Gal de Paz. Přehlídka v letním kině Širák na Orlickém nábřeží se koná 24. a 25. května.

Barbora Poláková | foto: Ondřej KošíkMF DNES

Festival, na němž v minulosti vystoupili Dan Bárta, Lenka Dusilová, Radůza či Dreadzone, staví i na světové world music, tentokrát z Iránu a Izraele.

„Tématem je jedna ze skladeb skupiny J. A. R. Dokáže basová kytara Fender usmířit národy? Na jednom břehu není jen muzika, ale způsob vnímání života, který reflektuje situaci ve společnosti. Proto vybírá nejen dle oblíbenosti, ale hlavně na základě osobnosti a morálního kreditu samotných umělců,“ říká zakladatelka a dramaturgyně Martina Součková před 17. ročníkem přehlídky.

Pozvala na ni kapelu Zrní, pro niž je charakteristický sound a k dokonalosti dovedená kombinace elektroniky a písničkářské poetiky.

„Osobitý projev Jana Ungera a celé kapely je stejný jako jejich muzika: autentický, hutný, energický a hypnotický. Festival je představí na společném jevišti s podobně upřímnou zpěvačkou a autorkou ‚příliš chytrých textů‘, která hudebně pluje mezi žánry a propojuje sociální bubliny,“ tvrdí Součková, která oceňuje zpěvaččinu schopnost s lehkostí glosovat vlastní svět i okolí. Držitelka cen Anděl vystoupí v Hradci Králové poprvé.

Dva plnohodnotné koncerty propojí na druhé scéně pražské trio Slow Motion, což znamená autorské texty zpěvačky Antonie Nyass z Yellow Sisters, beatbox a elektronika Jana Melichara a kláveso-kytarové plochy Vladimíra Keichera.

Istanbulskému triu Light in Babylon vládne zpěvačka Elia Kamal, původem z Iránu. Uhrančivý zpěv se zvukem santuru – stostrunného perského cimbálu a kytary se potká s rytmy Blízkého východu.

„Obrovskou poctou pro nás je potvrzení účasti kapely The Paz Band z Tel Avivu. Vysoce uznávaná zpěvačka Gal de Paz je považována za skutečnou hvězdu. S hlasem Janis Joplin a drajvem Aerosmith dobývá svět z hlubin nezávislého rocku a postupně budí pozornost na největších festivalech. The Paz Band přináší syrový, starý rockový rokenrol, který slibuje divoký výlet napříč časem a prostorem,“ uvádí Součková.

Fotogalerie

Gal de Paz, která vystoupí exkluzivně v České republice právě v Hradci, platí za jednu z nejznámějších tváří izraelského indie rocku. Podle svých slov zpívá od doby, kdy se naučila mluvit. Nejraději by se prý narodila před padesáti lety.

„To jsem si myslela, ale později, hlavně po vydání našeho nového alba, se cítím být zrozená v pravý čas. A směs toho, co bylo předtím a je teď, mi přijde magická. V umění nerozlišujete dobré, nebo špatné. Prostě jen děláte, co cítíte. Pokud cítíte, že je to uvěřitelné, je to umění. Zbytek je subjektivní. A rokenrol nezemřel, jen se mění, a my s ním. Je to životní styl,“ míní Gal de Paz, kterou už v dětství uhranul syrový rock 60. let.

Její The Paz Band debutoval roku 2016 albem Down To The Rabbit Hole a pozici hvězdy potvrdila i loňskou deskou Supply & Demand, na jehož podporu jede světové turné. Australský portál The AU Review jí udělil téměř absolutní hodnocení.

Alternativní Květy i třicátiny J.A.R.

K nejzajímavějším českým alternativním kapelám náleží brněnské Květy, tedy trojice Martin E. Kyšperský, Aleš Pilgr a Ondřej Kvas. Celé trio stojí i za projektem YM, jehož součástí je také výtečné country album Lorenzovi hoši.

„Pánové odložili tradiční elektrické nástroje a vzali mandolíny, banja, foukací harmoniky a basu. Přizvali kytaristu Petra Uviru ze skupiny Ladě, který zvuk obohatil o steel guitar a cigar box guitar. Všichni společně k tomuto stylu přistupují s respektem, ale i notnou dávkou nadsázky a humoru,“ podotýká dramaturgyně.

Skladatel a multiinstrumentalista Tomáš Reindl přiveze svůj sebesmyčkovací jednočlenný orchestr Omnion, založený na technice smyčkování a procesování v reálném čase.

Třicáté výročí slaví legenda české funky scény J. A. R. a s ní i stěžejní hlasy i mozky Dan Bárta, Roman Holý, Oto Klempíř a Michal Viktořík. Úspěch slavili i předloňským albem Eskalace dobra.

Sobotní program doplňuje volně přístupný Art & Food Festival, který lze bez vstupného navštívit už dopoledne. V parku na celém Orlickém nábřeží vyroste buskingová scéna pro mladé umělce, stánky s nabídkou světové gastronomie, výtvarníci, prodejci uměleckých děl a performeři. Děti čeká loutkové divadlo, hudební program i výtvarný workshop. Tato kreativní zóna vzniká se společností Butterfly.

Vstupenky na oba festivalové dny zvlášť i dvoudenní permanentky jsou v prodeji, více informací najdete na webu zde.

Autor:

Nejčtenější

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Matka ho nechala mrtvé ve vaně dva dny, říká sousedka o vraždě miminka

Ilustrační snímek

Vražda novorozeněte minulý týden otřásla malou obcí Střevač na Jičínsku. Policisté z ní obvinili teprve osmnáctiletou...

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Řidič u Hradce chtěl vrátit kamion z příkopu na silnici a převrátil ho

Kamion v Lípě na Hradecku blokoval silnici I/35 (14. 6. 2019).

Převrácený kamion nad ránem zablokoval silnici I/35 v Lípě na Královéhradecku. Zůstal ležet napříč silnicí a vyteklo z...

Další z rubriky

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Žena se synem si přála vidět policii v akci, a tak ji volala sama na sebe

Ilustrační snímek

Policisté ve Smiřicích na Královéhradecku čtyřikrát pátrali po opilé matce, která nožem ohrožuje dvě děti. Vždy to...

Expedice, která doplula na starověkém člunu na Krétu, se vrátila do Česka

Expedice Monoxylon III pluje v neolitickém člunu po Egejském moři (1.6.2019).

Experimentální archeologická expedice Monoxylon III se vrátila do Česka. Absolvovala plavbu dlouhou 400 kilometrů z...

Najdete na iDNES.cz