Klaus se pozastavil nad slovy rakouské ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové o omezení evropských dotací pro země, které odmítají přijímat uprchlíky (více zde). Upozornil rovněž na to, že její myšlenka se začala šířit západní Evropou.
„Mě zaujalo a pobouřilo, že to řekl i francouzský premiér a celá řada dalších politiků. Jestli chce Evropa spáchat sebevraždu tím, že bude přijímat neomezené množství uprchlíků, ať to dělá, ale ne s naším souhlasem. Měli bychom říct rezolutní ne,“ řekl Václav Klaus.
Bývalý prezident pochválil odmítavý postoj současné hlavy státu k rakouskému výroku a vyjádřil přání, aby ho přijali i další čeští politici.
„Jestliže premiér Sobotka oznámil, že Evropská unie v září začne kontrolovat lodě ve Středozemním moři, musím říci, že je to důkaz nefunkčnosti celého evropského projektu. Evropa se rozhoupala s obrovským zpožděním. Masová imigrace trvá už přes rok,“ dodal pro MF DNES a iDNES.cz Klaus.
„To nejsou čeští vědci, ale političtí agitátoři“
Exprezident zároveň odsoudil výzvu českých vědců, kteří v polovině srpna odmítli vyvolávání strachu a nenávisti vůči uprchlíkům (více čtěte zde). Podle Václava Klause zneužívají krizi pro vlastní politickou agitaci.
Potulovat se po světě není obecné lidské právoKritickým názorem na migraci Klaus poprvé výrazně rozjitřil debatu před deseti lety. „Masová migrace vznikla jako falešná ideologie, že je jakýsi nárok, obecné lidské právo, potulovat se kdekoliv po světě,“ řekl prezident v roce 2005 pro MF DNES. |
„To nejsou čeští vědci, těch je daleko více a já se mezi akademické pracovníky také řadím a považuji. To je skupinka politických agitátorů, kteří zneužívají vědecké tituly. Odvaha, že se označují za elitu národa a podobně, je jenom důkazem jejich naprosté beznaděje,“ nešetřil kritikou.
Václav Klaus v Lázních Bělohradě nejprve přivítal nastupující prvňáčky v Základní škole K. V. Raise. S vedením školy a členy žákovského parlamentu poté diskutoval o problémech současné Evropy, která podle něj přijímá špatnou myšlenku, že na imigraci mají lidé nárok.
„Než se Evropa odváží říci, že to není lidské právo, plyne čas a situace je hrozivější a hrozivější. Toto uvažování se musí změnit. Do té doby se s imigrací nedá dělat nic,“ řekl žákům Klaus.