Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Kuks se osvědčil, brzy se bude virtuálně cestovat i historií Hradce

  19:35aktualizováno  19:35
Digitální technologie, virtuální realita, holografické a interaktivní projekce čím dál častěji pronikají do zařízení, kde si je ještě nedávno dovedl představit asi jen málokdo. Další na řadě je Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Virtuální brýle budou zanedlouho i ve výbavě Gayerových kasáren, mobilní aplikaci dostane i Muzeum války a Baterie mrtvých.

Virtuální cestování v čase včetně exkurzí do pravěké vesnice i časů hraběte Šporka. Žádné biflování historie, ale naopak zábavná hodina dějepisu, která není nudnou výukou, ale hrou.

Už loni jako jedni z prvních v Evropě zavedli takzvanou rozšířenou realitu v barokním areálu Kuks a krátce poté se přidal i Archeopark ve Všestarech

Nebude to trvat dlouho a nejmodernější technologie a digitální nadstavba proniknou také do hradeckého muzea východních Čech, zavrtají se pod nový parkovací dům Jana Gayera v centru Hradce Králové a nabídne je také Bojiště na Chlumu.

Fotogalerie

Až v červnu v muzeu skončí rozsáhlá výstava Uprostřed Koruny české o východočeském gotickém a raně renesančním umění, muzeum se nejen vrátí ke schématu menších tematických výstav, ale hlavně otevře stálou expozici o dějinách města. A právě ta dostane na míru ušitou digitální bránu do dějin.

Vznikne v následujících třech letech a nabídne trochu něco jiného než kouzla mobilní aplikace pro archeopark a Kuks. Interaktivním průvodcem expozicí bude tablet. Vznikne digitální 3D model města včetně jeho rozvoje, interaktivní projekce historického oblečení i osob, modely architektury i elektronické pracovní listy a metodika pro učitele s návodem jak s expozicí pracovat. 

Expozice má mít přínos i pro děti s dyslexií a budou v ní i haptické modely vybraných sbírkových předmětů, jež umožní jejich hmatové zkoumání. Projekt má stát kolem 13 milionů korun a bude pokračováním dvouleté rekonstrukce, která přišla na 74,5 milionu korun bez DPH.

„Nemyslím to pejorativně, ale nebude to hračička pro veřejnost, ale změna obsahu stálé expozice do takové formy, aby to bylo stravitelné pro děti a školní hodinu. V elektronické podobě vznikne soustava vyučovacích hodin, které si učitelé budou moct zrealizovat přímo v expozici. Cílem je udělat digitální vzdělávací produkt pro školy, který bude navazovat na školní osnovy,“ řekl ředitel muzea Petr Grulich. 

Trojrozměrný model města sice nenabídne virtuální realitu, ale pronikne do detailů rozvoje města:

„Situace začíná pádem hradeb a rozrůstáním Hradce Králové podle regulačního plánu. Uvidíme například výstavbu nádraží a územní srůstání jednotlivých celků a do té doby samostatných částí do současné podoby. Kromě toho tu budou i 3D modely jednotlivých významných solitérních staveb nebo bloků jako například vznik areálu Labská. Divák do toho může vstupovat, smyčku zastavovat nebo i otáčet a přibližovat jednotlivé domy.“

Projekt se líbí také hejtmanství, které přispělo částkou 643 tisíc korun. „V dnešní době je složité žáky zaujmout klasickou cestou, a proto věřím, že zážitky spojené s názornými vizuálními ukázkami v nich podnítí další zájem a rozvinou abstraktní myšlení,“ upozornila náměstkyně pro školství Martina Berdychová (Východočeši).

Virtuální realita v kasárnách

Nejen moderní dvoupatrová skleněná přístavba, ale i nejmodernější technologie, brýle pro virtuální realitu a fiktivní příběh. Práce na přestavbě Gayerových kasáren v hradeckém centru potrvají do konce roku 2021 a muzeum, které tu získá moderní zázemí, plánuje do jedné z hlavních rolí zapojit nález základů původní pevnosti z druhé poloviny 18. století. 

„Pod parkovacím domem je odkopaný a znovu zakopaný kavalír (pětiboká stavba, kde kromě zázemí pevnosti byla i pekárna - pozn. red.). Musíme se ještě domluvit s provozovatelem parkovacího systému a městem, jak budou vypadat majetkové vztahy a organizace expozice, ale nejpozději do roku 2024 bych chtěl virtuální realitu zavést,“ řekl Grulich.

Svou vlastní mobilní aplikaci s rozšířenou realitou by mohlo dostat i Muzeum války 1866 na Chlumu. Prioritou je však revitalizace futuristické budovy muzea, do něhož zatéká a chybí tu klimatizace.

„V aktuálních výzvách ministerstva kultury směřujeme na norské fondy. Usilujeme nejen o kompletní revitalizace expozice na Chlumu, ale i o rozšířenou realitu týkající se Baterie mrtvých,“ dodal Grulich.

Cíl? Pomocí digitální technologie ukázat hrůzu bitvy

První interaktivní expozice by mohla být věnovaná lesu Svíb, kde se odehrály nejkrvavější boje bitvy u Hradce Králové. Vzniknout by mohla také holografická projekce a cesta návštěvníka končící u pietního místa s množstvím archeologických nálezů. Cíl? Pomocí digitální technologie ukázat hrůzu bitvy.

I když se to někomu nemusí líbit, technologie 21. století si lze osahat i v Bílé věži ze století šestnáctého. Letos na jaře uplyne pět let od velké rekonstrukce, při které hradecká dominanta dostala nejen 3,5 metru vysoký model věže z optického skla, ale i multimediální informační centrum, audiovizuální technologii se 14 monitory a projekční plochou 16 metrů čtverečných, 50 reproduktorových soustav a 465 světel. 

A značně zmodernizovaná památka má úspěch. Turisté mají o prohlídku dvakrát větší zájem než před rekonstrukcí. Dalším příkladem, že vývoj nelze zastavit, je hradecké schodiště Bono Publico

Uvnitř jsou kamery napojené na městskou policii, každý schod má své vlastní osvětlení, které může měnit intenzitu i barvy, jsou tu však i zabudované reproduktory a hlavně dva ovládací displeje, kde si každý může navolit hudební doprovod nahraný hradeckou filharmonií.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Nová bilance koronaviru v Česku: 1925 nakažených a devět mrtvých

Koronavirus má v Česku již devět obětí. Pozitivně testováno bylo 1925 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 271 případů....

Stát nabízí Nečesanému s rodinou místo 45 milionů odškodného jen přes jeden

Ministerstvo spravedlnosti zamítlo požadavek Lukáše Nečesaného a jeho rodiny na 45 milionů odškodného za neoprávněné...

V Krkonoších se zranil lyžař, nelegálně se pohyboval v první zóně parku

Posádka letecké záchranné služby Hradec Králové v sobotu v poledne zachraňovala mladého skialpinistu ve Velké Studniční...

Růžička: Zlaté časy jsou pryč, musím zase bojovat o místo a renomé

Vladimír Růžička býval nedotknutelnou personou českého hokeje, ale jeho status se v posledních letech mění. Někdejší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé prchající do Krkonoš před epidemií opakují dávný model uvažování

Už před staletími se lidé utíkali do bezpečí Krkonoš. V málo osídlených oblastech se chtěli skrýt právě i před...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Řidič dodávky nezvládl náledí v serpentinách, řetězy dostalo i auto hasičů

Řidič dodávky boural v zasněžených zatáčkách v prudkém kopci mezi Adršpachem a Chvalčí na Trutnovsku. Auto se svezlo po...

Zachraňme antilopu. Češi platí a zajišťují vzdělávání dětí v Senegalu

Na politiku, vládu i ekonomickou realitu, k nimž se přidal koronavirus, naráží královédvorský safari park v Senegalu,...

Motocyklista se na Rychnovsku srazil s autem. Zřejmě nezvládl předjíždění

U Čestic na Rychnovsku se v pátek srazil motocykl s osobním vozidlem. Jednačtyřicetiletý řidič motocyklu později na...

V Krkonoších se zranil lyžař, nelegálně se pohyboval v první zóně parku

Posádka letecké záchranné služby Hradec Králové v sobotu v poledne zachraňovala mladého skialpinistu ve Velké Studniční...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...