Osmnáctka se poprala a porazila USA

• 2
Břeclav - Jasná výhra Česka, ale i 209 trestných minut. Taková je bilance hokejistů do osmnácti let v utkání s týmem USA na Světovém poháru v Břeclavi. Domácí tým v pohodě zvítězil 5:1, v závěru se ale nechal zatáhnout do hromadné bitky. Po vítězství ve skupině čeká dorostence v semifinále tým Švédska.

Svěřenci Břetislava Kopřivy se v zápase s vicemistry světa ujali již po úvodní třetině vedení 3:0, o branky se postarali Černý, Hegegy a Škatula.

V polovině třetí třetiny se ještě podařilo snížit Testwuidemu, pojišťovací trefy pro domácí tým však přidali Hanzal a Svoboda.

Po závěrečné siréně se strhla na ledě stadionu v Břeclavi hromadná mela. Do ní se nejaktivněji zapojili čeští útočníci Rákos a Květoň a Američané Ferriero, Chorney a Bishop. Vše ale odstartoval hrubý faul jednoho ze zámořských hráčů na Škatulu.

"Ošklivě jej krosčekoval přímo na mantinel. Chvilku byl dokonce v bezvědomí a musel být odvezený do nemocnice, kde je hospitalizovaný," uvedl reprezentační trenér Břetislav Kopřiva v rozhovoru pro ČTK.

Podle Kopřivy nebyla šarvátka po utkání nijak mimořádná. Vyvolala ji prý nečistá hra Američanů. "Rozhodčí od začátku dost vylučoval, ale pak to již toleroval a přišlo tohle," krčil rameny Kopřiva.

Incident připomněl dva roky starou rvačku mezi mezi českými a americkými mladíky na mistrovství světa osmnáctiletých v Piešťanech. Tehdy si stejné tresty odneslo dokonce kvarteto hokejistů z každého týmu.

Dnes je na Světovém poháru volný den. Zápasy o umístění se hrají od soboty. Češi se v semifinále utkají v Břeclavi se Švédskem, druhou dvojici poté tvoří Kanada a USA.

Skupina A:
Česko - USA 5:1 (3:0, 0:0, 2:1)

Branky: 4. Černý, 12. Hegegy, 14. Škatula, 52. Hanzal, 55. Svoboda - 50. Testwuide. Rozhodčí: Homola - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 16:21, navíc Svoboda 10 minut, Rákos a Květoň - Bishop všichni 5 plus do konce utkání, Ferriero, Chorney do konce utkání. Využití: 3:1.
Další výsledek: Finsko - Rusko 1:5
Tabulka skupiny: 1. Česko, 2. USA, 3. Rusko, 4. Finsko.