Mezi elitu postoupili Bělorusové a Dánové

• 2
Eindhoven, Székesfehervár - V nizozemském Eindhovenu a maďarském Székesfeherváru vyvrcholily boje v I. divizi světového šampionátu v ledním hokeji, které rozhodly o dvou nových účastnících elitní skupiny MS 2003 ve Finsku. V Eindhovenu podle očekávání dominoval čtvrtý tým ze ZOH v Salt Lake City – Bělorusko. To v rozhodujícím utkání porazilo Francii 3:1. Třemi a půl tisíci diváků vyprodaná hala Székesfeherváru se nakonec senzačního postupu domácího Maďarska nedočkala, o což se výhrou 6:2 zasloužili Dánové. Právě oni se tak mohli rovněž docela nečekaně radovat z postupu. Norští favorité skončili až třetí.

Bělorusové sice v závěru první třetiny zápasu s Francií inkasovali z hokejky Maurice Rozennthala, ale v průběhu druhého dějství zásluhou Rasolka a Kalužného skóre otočili. Ve třetí třetině pak postup pojistil třetí brankou Vladimír Cyplakov a to v době, kdy Francouzi už hráli power play.

Maďarům nevyšel už úvod zápasu s Dány a v 6. minutě prohrávali po brankách Degna a Nordbyho.Andersena 0:2. Hrdina předchozích zápasů, Torontem draftovaný gólman Levente Szuper, tentokrát neměl svůj den a ve druhé třetině inkasoval další tři góly. Teprve za stavu 0:5 se dokázali Maďaři trochu vzchopit a snížit na 2:5. V 54. Minutě však svým druhým gólem v utkání zpečetil postup Dánů Kim Staal.

Do II. divize sestoupili oba zástupci Asie – Korejská republika a Čína, které napřesrok nahradí Estonsko a Litva.

Skupina A (Eindhoven)
Nizozemsko – Korejská republika 7:5 (1:2, 4:2, 2:1)
Kazachstán – Chorvatsko 12:0 (2:0, 4:0, 6:0)

Skupina B (Székesfehervár)
Norsko – Velká Británie 2:1 (0:0, 1:1, 0:1)

6. Čína          5 0 0 5 7:43    0

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.