STALO SE 15. ČERVNA: Narodil se Slovák, jenž si podmanil hokejovou Prahu

  • 0
Rychlost a zarputilost. Tyto vlastnosti vynesly hokejistu z Košic až do národního týmu. Ladislav Troják, narozený 15. června 1914, se jako první Slovák dostal do československé reprezentace. Byl členem zlaté party, jež v roce 1947 poprvé vyhrála mistrovství světa. Hokej zajistil Trojákovi sportovní nesmrtelnost, ale také se mu stal osudným.

Odejít do Prahy? A kvůli hokeji? Tak to ani náhodou!

Když se o mladého Trojáka začaly v roce 1934 zajímat kluby z hlavního města, s pochopením se příliš nesetkaly. Rodiče byli proti.

Otec pracoval v místní cihelně a tvrdou dřinu očekával také od dalších členů početné rodiny, aby se všichni uživili. Peněz neměli příliš nazbyt.

Ovšem nechat tak talentovaného a neuvěřitelně rychlého hokejistu bez povšimnutí? To by přece byla věčná škoda!

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Mladý Laco často trávil čas na zamrznutých rybnících nedaleko cihelny. Mezi vrstevníky vyčníval a v mateřském klubu ČsŠK Košice brzy dorostl ve hvězdu. Měl namířeno do popradského klubu - tehdy nejlepšího slovenského týmu, který se později (v sezoně 1936/37) pod názvem HC Tatry zúčastnil prvního ročníku československé ligy.

Nakonec bylo vše jinak.

Únos ve jménu sportu

Ještě v roce 1934 „objevili“ Trojáka na turnaji ve Vysokých Tatrách hokejisté z hlavního města - podle některých pramenů zástupci Slavie, podle jiných zástupci LTC. Ať už to ale bylo jakkoliv, o košického rychlíka projevily zájem oba kluby.

Troják neodolal a Pražané nakonec dosáhli svého. Hokejistu do týmu získal slavný LTC, a to velmi troufalým způsobem.

„Jednoduše ho unesou do hlavního města a drží v domácím vězení tak dlouho, dokud se věci neuspořádají podle jejich představ,“ píše historik Miloslav Jenšík v knize První mistři světa.

„Známý tatranský hokejový činovník Miloslav Slavík spěchá do Prahy, aby s Trojákem promluvil, ale únosci mu neumožní setkání. Čisté to zrovna není, ale má to i své světlé stránky: mimořádný talent v týmu mezinárodní úrovně rychle dozrává. Takového borce potřebuje i národní mužstvo!“

Tým historicky prvních mistrů světa z roku 1947.

Drzé a snad i trochu riskantní jednání se klubu bohatě vyplatilo.

Trojáček, jak mu fanoušci v Praze s oblibou říkali, strávil v LTC zbytek kariéry i života. Vypracoval se v jednoho z nejlepších československých hokejistů své doby a na klubové úrovni posbíral mnoho týmových úspěchů.

Fantastický bruslař a neúnavný dříč navzdory mnoha gólům neproslul jako střelec, ale hlavně jako bojovník a nahrávač.

Ladislav Troják

Klubová kariéra

  • ČsŠK Košice, LTC Praha
  • 11 ligových sezon
  • 10 ligových titulů
  • 56 zápasů, 41 gólů

Reprezentační kariéra

  • 6x MS (z toto 2x OH)
  • zlato a bronz z MS
  • stříbro z OH
  • 75 zápasů, 37 gólů

„Troják je nejen nejrychlejší, ale hlavně zářný vzor obětavé, srdnaté, houževnaté a hlavně nesobecké hry,“ vyzdvihl v prosinci 1943 deník Večer kvality slovenského borce.

Košický rodák býval svým stylem platný na obou stranách kluziště. Dokázal vybojovat spoustu puků. Prací pro tým si navíc získával sympatie z řad kolegů na ledě i sportovní veřejnosti.

„Právem patří k našim nejoblíbenějším sportovcům. Mezi spoluhráči patří mezi ty, kteří drží partu. A při jeho poctivosti v přípravě a činnosti věříme, že s Trojákem právě tak dobrým se sejdeme i za dalších deset let.“

Že se přání protektorátního deníku bohužel nenaplní, to v tu chvíli samozřejmě nikdo netušil.

První Slovák v reprezentaci

Po příchodu do Prahy dostal Troják brzy pozvánku i do národního týmu - jako vůbec první slovenský hokejista.

Premiéru na velkém turnaji si odbyl v roce 1936 pod pěti kruhy. Na olympijském turnaji v jihoněmeckém Garmisch-Partenkirchenu skončili Čechoslováci čtvrtí.

„Na turnaj nemám právě nejlepší vzpomínky, tehdy se nám totiž příliš nedařilo. Smůla se nám lepila na brusle i na hůl,“ popisoval Troják po letech pro deník Volné slovo.

Bruslivý útočník se prvních startů za národní mužstvo na velké akci mohl dočkat i dřív. Do cesty se mu však postavila nečekaná překážka.

„Vždyť on vůbec není Slovákem!“ zjistily úřady.

Šlo o nesrovnalost. Troják byl národností Slovák, v Košicích se narodil i vyrostl. Avšak před světovým šampionátem v roce 1935 vyšlo najevo, že má po otci polské občanství.

Do příští sezony se podařilo vše uvést do pořádku. A tak Troják nejenže mohl řádně reprezentovat svou zemi, ale v dalších letech se stal pevnou součástí národního týmu. Byl stálicí.

V éře před druhou světovou válkou hrával nejčastěji v útoku s Oldřichem Kučerou a Josefem Malečkem, který tehdy patřil k nejlepším hokejistům v Evropě. Po válce pak Troják nastupoval nejvíce vedle Stanislava Konopáska a Vladimíra Zábrodského.

Vskutku vybraná hokejová společnost.

Mistr světa zemřel tragicky

Největšího reprezentačního úspěchu se Troják, kterému spoluhráči často říkali Patrik, dočkal v únoru roku 1947. Českoslovenští hokejisté tehdy ovládli mistrovství světa v Praze a vůbec poprvé v historii se stali šampiony.

Jak jinak, i v tomto případě byl Troják prvním Slovákem, který takového úspěchu dosáhl.

„Pražského“ turnaje se košický dříč, tehdy civilním zaměstnáním úředník, účastnil už jako zkušený veterán. V týmu patřil k nejstarším, historik Jenšík ho nazval „starostlivým tátou nováčků mužstva“.

Sice nebudil takovou pozornost jako kupříkladu Konopásek se Zábrodským, zůstal trochu v jejich stínu. Avšak svým stylem hry byl pro mužstvo velmi přínosný.

Trosky letadla s československými hokejisty nenašli. Zabil je sebejistý pilot

O rok později se Troják radoval z olympijského stříbra, které Čechoslováci vybojovali ve Svatém Mořici ve Švýcarsku. A na podzim téhož roku se vydal s národním týmem na cestu do Francie a Velké Británie.

Měla to být jeho poslední reprezentační akce. Tou dobou už pomalu směřoval svou pozornost ke smluvenému trenérskému angažmá ve Varšavě.

Vše změnil osudný let z Paříže do Londýna v pondělí 8. listopadu 1948.

Ještě v sobotu pomohl Troják k vítězství 4:3 nad francouzským Racingem. Dva dny poté spolu s dalšími spoluhráči nasedl do letadla, které ale vlivem špatného počasí nikdy nedorazilo do cíle.

Zmizelo.

Při leteckém neštěstí nad průlivem La Manche tehdy přišlo o život šest hokejových reprezentantů.

Národní tým v listopadu 1948 v Paříži. Troják je v podřepu, třetí zprava.

Konkrétně Troják po sobě zanechal manželku a malou dcerku.

Co na to komunistický režim? Ten podezíral hráče z emigrace. „Státní bezpečnost nevěří informacím o letadle, které zmizelo beze stopy. Rodiny šesti hokejistů navštěvují podivní, zlí muži. Vyhrožují, zastrašují, prohrabují se v písemnostech a osobních věcech,“ píše historik Jenšík.

Trosky letadla se nikdy nepodařilo najít. Až později moře vydalo ostatky dvou těl, z nichž jedny patřily pilotovi.

V Košicích na svého slavného rodáka nezapomněli. Po prvním Slovákovi v reprezentaci pojmenovali zimní stadion a od roku 1970 se ve městě pravidelně koná mládežnický turnaj - Memoriál Ladislava Trojáka.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.