Radující se Finové Veli-Matti Savinainen a Jere Sallinen v zápase proti Rusku.

Radující se Finové Veli-Matti Savinainen a Jere Sallinen v zápase proti Rusku. | foto: ČTK

Finové přetlačili na Švédských hrách Rusy, rozhodovaly nájezdy

• 0
Finští hokejisté vstoupili do Švédských her vítězně, Rusy porazili 3:2 po samostatných nájezdech. Vítěznou trefu zaznamenal Juuso Puustinen. Finsko potvrdilo, že se mu v této sezoně na turnajích Euro Hockey Tour daří, dokonce se posunulo do čela tohoto seriálu. Seveřané o bod přeskočili českou reprezentaci.

Seveřané nevstoupili do turnajové generálky před květnovým mistrovstvím světa v Dánsku ideálně. V osmé minutě nachytal Säteriho pokusem z velkého úhlu Galijev. Chvilku poté měl dobrou možnost ke zvýšení náskoku Bučněvič, v tomto případě už ale Säteri odolal bez další pohromy.

Sborná dostala domácí do hry svou nedisciplinovaností. Mezi 24. a 29. minutou pykali postupně Gavrikov, Tkačov a Grigorenko, přičemž poslednímu z hříšníků zkrátil trest gólem na 1:1 právě Puustinen nekompromisní ranou z kruhu bez přípravy.

Česko proti Švédům nestíhalo

Ve 46. minutě dokonal obrat Rajala, ale Rusové se nechtěli s porážkou smířit a po skrumáži před Säterim vyrovnal v 56. minutě dorážející Barabanov. V posledních vteřinách základní doby mohl rozhodnout Rajala, jenže přečíslení dvou na jednoho ke gólové tečce nedotáhl.

Pětiminutové prodloužení vítěze neurčilo a došlo na nájezdy. Puustinen prostřelil Košečkina ve druhé sérii, hned při dalším pokusu uspěl navíc Savinainen. Na straně hostů neuspěl ani jeden ze čtyř exekutorů, sborná si tak v rámci EHT připsala čtvrtou porážku v řadě.

Švédské hry, Euro Hockey Tour

Finsko - Rusko 3:2N (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)pen. 2:0

Branky: 28:34 Puustinen (Pokka, Savinainen), 45:42 Rajala (Savinainen, Jokiharju), 65:00 Puustinen - 07:42 Galijev (Bučněvič), 55:43 Barabanov (Mamin, Kablukov). Rozhodčí: Šír, Pešina (oba ČR) – Sormunen, Neva (oba Finsko).

Finsko Säteri (Husso) – Honka, Kivistö, Pokka, Jürgens, Jokiharju, Vaakanainen, Näkyvä (A) – Anttila, Niemi, Enlund – Palola, Suomela, Manninen – Rajala, Sandell, Savinainen (A) – Puustinen, Sallinen (C), Jormakka – Ikonen.

Rusko Košečkin (Šesťorkin) – A. Bělov, Chafizullin, Běreglazov, J. Jakovlev, Marčenko, Nestěrov (A), Gavrikov, Jarullin – Dadonov (C), Byvalcev, Kručinin – Bučněvič, Tkačov, Galijev – Sošnikov, Šalunov, Grigorenko – Mamin, Kablukov (A), Barabanov.