Voženílek

Rozhodčí: Ansons (LAT), Vikman (FIN) – K. Briganti, N. Briganti (oba USA)
Počet diváků: 17413

Nejlepšími hráči obou týmů byli vyhlášeni Isac Lundeström (Švédsko) a Lukáš Sedlák (Česko).

Čeští hokejisté po čtrnácti letech postupují do finále! V semifinále porážejí dosud suverénní Švédsko 7:3 a zítra si zahrají o zlaté medaile.

Je rozhodnuto!

Konec zápasu.

59:39

Švédové zakládají ještě jeden útok.

59:33
Šance

Češi se při přechodu do útočného pásma dostali do ofsajdu, rozhodčí proto gól neuznávají. Lukáš Sedlák tak o svůj hattrick přišel.

59:33
Šance

Prohlíží se ještě záznam hry.

59:33

Česko právě vstřelilo branku!
Na led míří čepice českých příznivců, LUKÁŠ SEDLÁK završuje střelou do prázdné branky hattrick. Asistence: Ondřej Kaše a Radko Gudas.

59:23

Puk na české střídačce. Zápas se kouskuje.

59:12
Trest

Vyloučení v týmu Švédsko:
Lucas Raymond – 2 min., nesportovní chování.

Vyloučení v týmu Česko:
Dominik Kubalík – 2 min., nesportovní chování.

59:12

Po přerušení hry se za českou brankou do sebe pustilo několik hráčů, nejvíce asi Dominik Kubalík a Lucas Raymond. Oba si to vyříkávají ještě při odchodu na trestnou lavici.

59:12

Švédové ještě bojují. Rasmus Dahlin vypálil od modré, Dostál byl připraven a přivítal puk v náruči.

59:02

Další icing družiny trenéra Rulíka, teď už by ale Švédy mohl zachránit jen obrovský zázrak.

58:58

Arénou se nyní rozléhá píseň Vysoký jalovec, domácí fanoušci jsou ve varu.

58:53

Hedman nabil na střelu Kempemu, jeho pokus Češi blokují.

58:44

Dominik Kubalík v souboji s Hedmanem neuspěl, píská se zakázané uvolnění. Minuta a šestnáct vteřin do konce.

58:30

Švédové nahazují puky na Dostála, stále hrají bez brankáře.

58:13

Ohlášeny poslední dvě minuty třetí třetiny. Češi jsou blízko k postupu do finále!

57:55

Marcus Johansson se obtočil u pravé tyčky a zkoušel najít mezeru v Dostálově postavení. Marně.

57:21
Šance

Lukáš Dostál se chtěl dostat taky na listinu střelců, zkusil vyhodit puk směrem na prázdnou švédskou bránu. Kotouč letěl přímo, ale zastihl ho jeden ze švédských beků.

57:09

Pastrňák vyslal dopředu Paláta, který už si šteloval puk na střelu do prázdné branky. Včas se ale vrátil Hedman.

56:44
Šance

Švédsko odvolává brankáře a hraje v šesti!

55:53
Šance

Další akce s českým kanonýrem! Červenka se Sedlákem ujeli ke švédskému brankářovi, puk si prohodili a Sedlák se snažil zakončit směrem k levé tyči. Tentokrát švédský strážce obstál a vytěsnil kotouč betonem.

55:35

Rutta zblokoval střelu svého spoluhráče Zetterlunda, puk dostal do citlivých partií. Skvělý obětavý zákrok českého beka.

55:03

Jesper Frödén se pokoušel najít cestu skrz českou defenzivu, klička se mu ale nepovedla.

54:15

Aréna je ve varu, fanoušci skandují ve stoje.

53:42
Gól

Déjà vu, nebo sedmý gól Čechů? Jako bychom se vrátili do historie, protože LUKÁŠ SEDLÁK opět ujel do samostatného úniku a vytáhl úplně stejný bekhendový blafák mezi nohy jako ve 46. minutě. Česko vede o čtyři góly a už je velmi blízko finále! Bez asistence.

53:28

Adrian Kempe zazadu vysekl při forčekingu hokejku Kempnému, rozhodčí ale vylučovat nebudou.

53:17

Necelých sedm minut dělí Čechy od postupu do finále, aktuálně se snaží rozehrát.

51:53

Palát vyrazil do brejku po pravé straně a střelou přes obránce pozdravil Erssona. Pro Čechy jsou takové akce spíše než šance na skórování příležitosti poskytnout odpočinek obraně a Lukáši Dostálovi.

51:49

Fabian Zetterlund byl u modré čáry odstaven od puku, Švédům se momentálně nedaří usadit se v pásmu.

50:53

Hráči nyní bojují o puk v rohu kluziště, úspěšnější nakonec Češi.

50:15
Šance

Dnešní utkání sleduje 17 413 diváků.

Divácký rekord návštěvnosti z roku 2015 je oficiálně překonán.

50:15

Komerční přestávka.

Střely na branku: 34 – 21.

49:38

Dostál bytěsnil střelu Lucase Raymonda ramenem.

49:29

Dominik Kubalík se v rychlostním souboji o zakázané uvolnění střetl s Erikem Karlssonem, který byl nakonec za brankovou čárou první.

49:06

Rasmus Dahlin se nadvakrát pokoušel překonat českého strážce. První pokus byl slibný, dorážka pak přišla, když švédský obránce ležel na ledě.

48:22

Sedlák s Červenkou ujížděli do dalšího přečíslení, nahrávku posledního českého střelce ale zablokoval obránce Heed.

48:00

Pokus Jonase Brodina od modré linie byl zblokován, Švédové jsou ale nadále u puku.

46:58

Střely na branku: 32 – 21.

46:58

David Pastrňák svůj brejk nezakončí, puk totiž zasáhl vysokou holí.

46:45

Adrian Kempe uzemnil před Dostálem bránícího Libora Hájka, sudí je rozdělil, hra pokračuje bez přerušení.

46:34

Erik Karlsson poslal na modrou čáru příliš prudkou nahrávku a vyhání tak svůj tým do středního pásma.

45:58

Lukáš Dostál byl nyní pozorný a zastavuje hru. Vhazování po jeho levici.

45:40
Gól

Krátce po konci oslabení zachytil Ondřej Kaše nahrávku Erikssona Eka a vyslal do brejku LUKÁŠE SEDLÁKA, který parádním bekhendovým blafákem našel mezeru mezi Erssonovými betony. Česko vede 6:3! Asistence: Ondřej Kaše.

45:27

Špačkovi se nepodařilo vyhodit kotouč.

45:00

První střelu Olofssona zblokoval Rutta, podruhé švédského útočníka zastavil Dostál. Následně Češi vyhazují.

44:42

Švédové jsou opět v pásmu, mají ještě minutu výhody hráče v poli.

44:25

Lukáš Sedlák otravoval Švédy při rozehrávce a ukrajuje vteřiny z jejich přesilovky.

44:05

Zacha nyní zblokoval letící puk, ten končí v ochranné síti.

43:58

Zacha dobře šáhl do Olofssonovy křižné nahrávky na Burakovskyho, puk je za českou bránou.

43:38
Trest

Švédové si zahrají další přesilovou hru. Martin Nečas (CZE) přidržel Erika Karlssona a míří na dvě minuty za katr.

43:19

Rychlý brejk Čechů do rozhozené švédské obrany zakončoval střelou Ondřej Kaše. Sám ale není příliš spokojený, trefil jen prostředek soupeřovy brány.

43:11

Isac Lundeström tečoval nahození od modré čáry, puk ale nasměroval pouze do ochranné sítě. Hra je přerušena.

42:50

Ondřeji Beránkovi se nakonec podařilo na pravé straně i přes Tima Heeda natlačit puk až na Erssona.

42:25

Další slibný projektil Victora Hedmana, tentokrát jeho dělovka od modré prosvištěla kolem vzdálenější tyče.

42:07

Pastrňák v souboji rohu s Dahlinem ztratil rovnováhu a požaduje po rozhodčích, aby švédského zadáka vyloučili. Neúspěšně.

41:35

Martin Nečas se nyní snaží vyvézt kotouč.

40:56

Jakub Krejčík nastoupil do třetí třetiny s mřížkou poté, co ho v prostřední části trefil puk.

40:47

Češi přečkali oslabení a jsou kompletní. Jan Rutta je zpátky ve hře.

40:35

Pokus Victora Hedmana od modré čáry prošel kolem pravé tyče.

40:20

Dahlin z levé strany trefil blokujícího Gudase, Švédové ale v kombinaci pokračují.

40:01

Třetí třetina začne přibližně v 16:13.

Střely na branku ve druhé třetině: 12 – 9.
Střely na branku celkem: 28 – 18.
Úspěšná vhazování ve druhé třetině: 10 – 11.
Úspěšná vhazování celkem: 21 – 21.

Hokejisté Česka ve druhé třetině vykročili směrem k vítězství. Důležitá byla šestnáctisekundová sekvence 27. minuty, během níž skórovali Ondřej Kaše a Martin Nečas. O necelé tři minuty později pak protiútok využil Dominik Kubalík a Češi vedli už o tři góly. Necelých pět minut před sirénou snížil Joel Eriksson Ek, po 40 minutách tak platí skóre 5:3 pro Čechy.

Důležité bude, jak Češi zvládnou zbytek Ruttova vyloučení, z něhož budou na začátku třetí periody bránit ještě 37 vteřin. Dá se očekávat, že hráči Tre Kronor nakopnou svoji ofenzivní mašinu a budou ve třetí periodě tlačit. Na druhou stranu to otevírá příležitosti pro protiútoky, v nichž svěřenci trenéra Rulíka už několikrát zahrozili (a jednou skórovali).

40:00

Druhá třetina skončila.

39:23

Raymond vrátil puk na vrchol kruhů Hedmanovi, jehož ránu k levé tyči vyráží Dostál. Češi se následně osvobozují.

39:09

Hedmanovi sjel na útočné modré čáře puk od čepele a Ondřej Beránek ho mohl vyvézt a získat drahocenné vteřiny.

38:37
Trest

Češi musí znovu do čtyř, Jan Rutta (CZE) totiž v souboji o puk podrazil Adriana Kempeho.

38:17

Domácí se dlouho nemohli vymanit z náporu v obranném pásmu, kde stále překáží přepůlená hokejka. Povedlo se to až díky Pastrňákovi, jenž vyhazuje bekhendem o mantinel.

37:12

Martin Nečas se snažil připravit o puk Rasmuse Dahlina, někdejší jednička draftu si ale elegantně poradila a zakládá útok Švédů.

36:43

Skandinávský výběr povzbudilo snížení, tvrdým příklepem vyprášil Dostálovy betony Zetterlund, při pokusu o návrat odraženého kotouče do útočného pásma však čároví pískají ofsajd.

36:30

Centr Erikssona Eka český brankář raději přikryl, za bránou se pak do sebe pustil právě střelec posledního gólu a český křídelník Ondřej Beránek. Vylučovat se ale nebude.

36:02

Kaše ztratil v obranném pásmu hůl, tvrdou střelu od modré ve falešném oslabení srazil naštěstí bruslí Špaček.

35:30
Gól

Švédsko právě vstřelilo branku!
Švédsko početní výhodu využívá a snižuje na rozdíl dvou branek. Lucas Raymond našel mezi kruhy nehlídaného JOELA ERIKSSONA EKA, který prudkým švihem překonává Lukáše Dostála. Asistence: Lucas Raymond a Rasmus Dahlin.

34:54
Trest

Po dlouhé době uvidíme přesilovku, kterou si zahrají Švédové. Za podražení Raymonda je vyloučen Libor Hájek (CZE).

34:41

Kempe rychle zasekl a nahrál mezi kruhy Hedmanovi, jehož střelu do protipohybu Dostál vyrazil betonem.

34:34

Pastrňák si pěkně přiklepl přihrávku vzduchem do jízdy, po narážečce s Palátem mu však puk čistě odebral nejproduktivnější švédský obránce NHL Victor Hedman.

34:22

Čeští hokejisté s přehledem zachytávají soupeřovy pokusy o nahazování kotoučů naslepo. Pokračovat budeme po další komerční přestávce.
Střely na bránu 22:18

33:40

Prudkou střelu Erikssona Eka vytěsnil Dostál mimo nebezpečné prostory, do rány Heeda z pravé strany pak obětavě skočil Beránek.

33:23

Po srážce s Erikssonem Ekem na brankovišti opouští ledovou plochu Jakub Krejčík a míří na šití, na ledě jsou krvavé skvrny.

33:16

Karlsson ve spolupráci s Holmbergem připravili střeleckou pozici pro Hedmana. Ten však Dostála nezaskočil.

32:36
Šance

Našeho mužstva se teď drželo i štěstí! Po Lundeströmově průniku střílel z bezprostřední blízkosti do tyčky Fabian Zetterlund, odražený puk ještě marně dorážel příklepem Rasmus Dahlin.

31:56

Švédský útok končí ofsajdem. Dobrou zprávou je, že na ledě je zpátky Isac Lundeström, který by tak měl být v pořádku.

31:47

Martin Nečas objel ve vysoké rychlosti švédskou klec, ale nepřekvapil u tyčky střídajícího Erssona. Následuje komerční přestávka.

31:26

Pastrňák dokázal i přes dotírajícího Švéda připravit střelu z vrcholu kruhů Pavlu Zachovi, na bránu ale nedoputovala.

30:50

Erik Karlsson pronikl individuálně přes celé kluziště, byl ale vytlačen z optimálního úhlu a zprava švihem minul českou bránu.

30:33

Tomášek hledal nahrávkou zpoza brány Davida Pastrňáka, který si ale puk úplně dobře nezpracoval.

30:15

Stránský si najížděl na Červenkovu nahrávku ze středního pásma, odstavili ho ale Hedman s Karlssonem.

29:50

Linus Johansson ve středním pásmu obral o puk Červenku, ani následný švédský útok ale dlouhého trvání neměl.

29:03

Švédsko po pátém inkasovaném gólu střídá brankáře, místo Filipa Gustavssona se staví do brány Samuel Ersson.

29:03
Gól

Ne, pětku ne, zní libeňskou halou, a přál by si to jistě i švédský brankář, kterého propálil ze smrtícího protiútoku po narážečce na jeden dotek s Kempným dělovkou z pravého křídla DOMINIK KUBALÍK. Asistence: Michal Kempný a Martin Nečas.

28:40

V rohu obranného pásma Čechů zůstal ležet Isac Lundeström, po chvílí nakonec odjíždí v doprovodu dvou spoluhráčů na střídačku.

28:30

Ondřej Beránek svoji dravostí vypíchl na levé straně puk a osvobozuje Čechy do středního pásma.

27:02

Radko Guas namazal nepřesnou rouehrávkou Dahlinovi, který naštěstí nemohl rozvinout protiakci, protože se v útočném pásmu zapomněl Eriksson Ek.

26:21
Gól

Tohle je zatím zápas MARTINA NEČASE! Český útočník po vyhraném buly Davida Kämpfa vystřelil nechytatelně k levé tyči švédské branky a ke dvěma asistencím přidává svůj první gól na šampionátu. Češi vedou 4:2. Asistence: Dominik Kubalík a David Kämpf.

26:19

Tomáš Kundrátek se vydal na útočný výlet a pořádně nepříjemnou střelou trefil helmu Filipa Gustavssona. Následně se se spoluhráči zapojil do menší potyčky. Hru přeruší komerční pauza.

26:05
Gól

Ani Švédové nejsou neomylní, předvedli v rohu obranného pásma podobnou chybu jako domácí před prvním gólem zápasu. Po Sedlákově přihrávce se neukvapil ONDŘEJ KAŠE, připravil si ideální palebnou pozici a švihem k tyči otáčí skóre. Asistence: Lukáš Sedlák.

25:39

Pastrňák si po dlouhé okružní jízdě v útočném pásmu narazil puk s Hájkem a vytočil se kolem levé tyče před bránu. Gustavsson jeho pohyb sledoval a střelu zastavil.

24:28

Johanssonovu střelu od modré promáchl při pokusu o teč Eriksson Ek a tak se kotouč od Dostálova betonu odráží do bezpečí.

24:16

Rozehrávku Kempného od modré čáry zblokoval Marcus Johansson, kotouč je ve středním pásmu.

22:36

Kašemu při zpracování prudké Červenkovy nahrávky přeskočil kotouč hůl, Švédové obracejí hru.

21:58
Šance

Palát s Pastrňákem vyrazili v tandemu od vlastní modré čáry, přihrávku prvně jmenovaného vzduchem od levého mantinelu sklepával nejproduktivnější Čech v NHL k tyči, ovšem Gustavsson byl na místě a levým betonem tuto šanci vykopává.

21:12

Burakovského střelu ztečoval Gudas do ochranné sítě, bude se vhazovat po pravici Dostála.

20:37

Vzápětí převzal Hedmanovu přesnou křížnou přihrávku Eriksson Ek a jedovatou ranou trefil Dostála do masky.

20:29

Martin Nečas se otočil od mantinelu na střed a střelou přes obránce vyzkoušel Gustavssona.

20:16

Zachovu průnikovou nahrávku na Pastrňáka švédská obrana zastavila, český kanonýr nedostal puk ani po dalším pasu na levou stranu.

20:01

Střely na bránu 16:9
Vyloučení 2:2, bez využití.

Bitva o finále mistrovství světa zatím nepřiblížila ani jednoho ze soupeřů k postupu. Čeští hokejisté v divokém úvodu zápasu dvakrát odpověděli na vedoucí góly Švédů, během necelých šesti minut se skóre pohnulo z 0:0 na 2:2 a to už vydrželo do sirény. Obě české gólové akce založil Nečas, nejprve jeho střelu dorážel zblízka do sítě Kubalík, poté Nečasovu přihrávku využil střelou k tyči další z posil z NHL Kämpf.

20:00

První třetina skončila.

19:33

Nepřesné Červenkovy nahrávky chtěl využít Zetterlund, Češi se ale dobře vrátili a jeho akci zastavili.

19:06

Zachova formace si předává kotouč v útočném pásmu, pokusy Špačka od modré ani následně Pastrňáka z úhlu se však mezi tyče nevešly.

18:02
Šance

Adrian Kempe vlétl po levém křídle do útočného pásma a trefuje tyč Dostálovy klece!

17:06

Krátký švédský pobyt v útočném pásmu se omezil na okolí mantinelů. Kašeho vyhození pak tečoval Hedman, takže se nepíská zakázané uvolnění a žlutomodří musejí hrát.

16:33
Trest

Po dalším zákroku Dostála se před ním strhla menší potyčka, za kterou míří na trestnou lavici Joel Eriksson Ek (SWE) a Jan Rutta (CZE), oba za hrubost. Pokračovat se bude v pěti na obou stranách.

16:26

Pozor ale na hráče Tre Kronor, hlavně na jejich první útok. Dostála ostřelovali obránci Hedman a Karlsson, český brankář ale jejich pokusy zkrotil a nedovolil ani dorážky.

16:11

Ruttovu průnikovou přihrávku do jízdy využil Ondřej Palát, švihem však střílí vedle brány.

15:49

Nečas tentokrát kotouč v sevření několika protihráčů neudržel, Brodin tak může rozehrávat útok Švédů.

15:21

Střely na bránu 12:8

14:41

Ondřej Kaše se velmi elegantně protáhl kolem dvou napadajících Švédů a zavezl puk do útočné třetiny. Po přechodu modré čáry dokonce pozdravil Gustavssona.

13:56

Střela Erika Karlssona po ledě od modré až tak nebezpečná nebyla, to spíše náhodná teč, která poslala kotouč do protipohybu Lukáše Dostála, naštěstí těsně vedle jeho levé tyčky.

12:55

Kombinace dvou protihráčů z prvního kola play-off NHL mohla zařídit třetí gól Čechů. David Kämpf hledal u pravé tyčky Davida Pastrňáka, o něhož se ale starali švédští obránci. Kotouč tak pouze prosvištěl do rohu.

12:33

Nečas se elegantně protáhl podél pravého mantinelu, jeho nahození končí v rohu a spoluhráči se nedostali do zakončení. Útočník Caroliny alespoň čistým hitem srazil protihráče, což většina hlediště kvituje s nadšením.

12:07

Krejčík si za bránou dobře počkal na nepřesnou švédskou nahrávku a Česko může založit vlastní útok.

11:29

Hájkovo vyhození podél mantinelu zachytil Victor Hedman a pohotově vypálil na Dostála, který po úspěšném zákroku přerušuje hru.

11:03

Kašeho průnik po pravém křídle skončil po krátké kombinaci s Červenkou neúspěchem, stejně dopadla i protiakce Karlssona, který se snažil proniknout přes českou obranu po levé straně.

10:32

Střely na bránu 11:6

09:37
Gól

Češi o necelou minutu a půl později znovu srovnávají! Poprvé na letošním mistrovství se trefuje DAVID KÄMPF, kterého před brankou výborně našel Nečas. Centr Toronta byl přesně mezi několika Švédy a střelou do protipohybu Gustavssona uklidil puk do brány. Asistence: Martin Nečas.

09:19

Po zakázaném uvolnění Švédska se kotouč vyhraným buly vrací na hokejky žlutomodrých a vzápětí se hra přesouvá do středního pásma.

08:47

Červenka ve spolupráci s Ruttou zastavili švédský útok, do kontru se zapojil i Sedlák, ale česká formace si nepohlídala ofsajd.

08:08
Gól

Vyrovnaný stav vydržel přesně dvacet vteřin, Švédové si totiž bleskově berou vedení zpátky. Puk nahozený do útočného pásma dojel Adrian Kempe a posunul ho za sebe MARCUSI PETTERSSONOVI. Ten centroval před bránu na Marcuse Johanssona, kotouč se ale odrazil od levé brusle Jakuba Krejčíka do sítě. Asistence: Adrian Kempe a Joel Eriksson Ek.

07:48
Gól

Nečasovu dělovku od modré čáry srážel švédský brankář před sebe nákrčníkem a DOMINIK KUBALÍK ho z brankoviště se štěstím rotujícím kotoučem přehodil. Asistence: Martin Nečas a Tomáš Kundrátek.

07:43

Martin Nečas zapnul ve středním pásmu vrtuli a zkoušel rozhodit obránce Petterssona. Ten jeho manévry dobře přečetl a ztečoval puk do ochranné sítě. Následuje komerční přestávka.

07:19

Burakovsky nabil na modrou čáru Karlssonovi, jehož tvrdý příklep letí vedle české pravé tyče ve chvíli, kdy se otevírají dvířka trestné lavice a švédská přesilovka končí.

06:22

Čechy pak osvobodil Pavel Zacha, který si na levé straně obhodil dva Švédy a ještě se snažil nahrát do jízdy spoluhráči. To se mu nepovedlo, ale i tak ušetřil cenné vteřiny.

06:13
Šance

Dahlinovu střelu pod břevno neudržel Dostál ve své moci a musel rychle do rozkleku vyrážet Kempeho dorážku z bezprostřední blízkosti.

05:40

První půl minutu oslabení Češi zvládli výborně, po pokusu o průnik Švédů po pravém křídle získali puk a vyhazují.

05:18
Trest

Vyloučení v týmu Česka:
Radko Gudas – 2 min., podrážení.

05:18

André Burakovsky se protáhl kolem Beránka a jeho průnik zastavil nedovoleným zákrokem Gudas. V krátké ponechané výhodě střílel od modré čáře Lundeström do Dostálovy lapačky.

05:04

Grundström si v levém rohu převzal nahrávku od Petterssona a z ostrého úhlu centroval před Dostálovu klec. Puk proletěl až do druhého rohu a pak se odrazil přes hůl obránce Heeda do středního pásma.

04:33

Po švédském ofsajdu se vhazuje ve středním pásmu.

03:39
Gól

První švédský útok otevírá ve čtvrté minutě skóre semifinále! Pavel Zacha ztratil v levém rohu obranného pásma puk, ten si vzal MARCUS JOHANSSON a střelou na bližší tyč propálil Dostála. Bez asistence.

03:09

Libor Hájek odpálil kotouč na zakázané uvolnění.

02:55

Holmbergova formace dobrým forčekingem získala kotouč a snažila se kombinovat v útočné třetině. Puk po střele Brodina vyplaval těsně před Dostálem, který u něj byl rychleji než dotírající Raymond.

02:31

Pokus odpočatého Adriana Kempeho z pravého kruhu chytá do lapačky efektně Lukáš Dostál.

02:06

Následně nahazoval z pravé strany Kubalík, těsně před brankou se puk snažil tečovat Sedlák. Na led už se mezitím vrátil Kempe, Švédsko je znovu v pěti.

01:49

Po prostřídání se z mezikruží dostal do zakončení Lukáš Sedlák, mířil však jen do zadního mantinelu.

01:17

Češi dál ostřelují švédskou branku. Dvakrát nahazoval Špaček, který poté připravil střelu od modré pro Davida Pastrňáka. Ani on ale přesně nemířil.

00:50

Po Pastrňákově nepřesné přihrávce zychytil švédské vyhození na modré čáře Špaček a česká první formace pokračuje v přesilovkovém kolotoči.

00:16

Hned po buly se puk dostal k brankáři Gustavssonovi, který ho vyhodil až do českého obranného pásma. Následně musel být ve střehu Dostál, který čelil střele Holmberga. Češi situaci přestáli a míří do útočné třetiny.

Úvodní sestavy:

Švédsko: Gustavsson (Ersson) – Heed, Hedman, Karlsson (C), Pettersson, Dahlin, Brodin, Bengtsson – Kempe, Eriksson Ek, M. Johansson – Burakovsky, Holmberg, Raymond – Zetterlund, Lundeström, Olofsson – Frödén, L. Johansson, Grundström – Sörensen.
Trenér: Sam Hallam.

Česko: Dostál (Mrázek) – Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, Špaček – Palát, Zacha, Pastrňák – Kubalík, Kämpf, Nečas – Červenka (C), Sedlák, Kaše – Beránek, Tomášek, Stránský – Voženílek.
Trenér: Radim Rulík.

Rozhodčí: Ansons (LAT), Vikman (FIN) – K. Briganti, N. Briganti (oba USA).

V minulých letech se čeští a švédští hokejisté potkávali hlavně v základních skupinách mistrovství světa. Posledním vzájemným utkáním vyřazovací fáze byl prohraný souboj o bronz na MS 2014 v běloruském Minsku.
Přímo v semifinále se obě země utkaly naposledy ještě o tři roky dříve v Bratislavě. Do té doby stoprocentní čeští obhájci zlata podlehli Švédům navzdory dvěma zásahům Patrika Eliáše 2:5.

Na pátečním tréninku české reprezentace znovu absentoval útočník Jakub Flek, kterého trápí nemoc. Nenastoupil už ve čtvrtfinále s USA a pravděpodobně nebude hrát ani proti Švédům.

„Kuba je v péči doktorů, pracují na něm. Uvidíme, jak na tom bude. To je asi tak nějak všechno. Dostal jsem informaci, že se rozhodne před zápasem,“ uvedl v pátek trenér brankářů Ondřej Pavelec. Proti Američanům nahradil Fleka ve čtvrtém útoku Matěj Stránský.

ČESKO

Čeští hokejisté ve čtvrtek zvládli první klíčový krok. Ve čtvrtfinále proti USA, které zhatily jejich medailové naděje na předchozích dvou domácích šampionátech, vyhráli nejtěsnějším možným výsledkem. Jediný gól dal ve svém druhém utkání za reprezentaci Pavel Zacha, druhou reprezentační nulu pak zaznamenal brankář Lukáš Dostál.

Hned v rozhovorech po postupu se však čeští hráči shodovali – tohle není konec, chceme zlato. Druhý krok k němu musí udělat v semifinále proti Švédsku, které, jak známo, dovezlo na turnaj hvězdnou sestavu. Češi tak možná budou papírovým outsiderem, na druhou stranu mají silný tým se skvělým brankářem i dobře fungujícím systémem. Proč by to tedy nemohlo vyjít?

Klíčem k postupu národního týmu můžou být kromě zmíněného Lukáše Dostála také defenziva, disciplína a přesilovky. Popořadě – Češi sice pustili proti Američanům na bránu 36 střel, spoustu dalších ale zblokovali a v závěru předvedli skvělý taktický výkon. Ten podali i předtím proti Kanadě a v zápasech s dalšími favority Finskem (1:0 po nájezdech) a Švýcarskem (1:2 po nájezdech). V počtu trestných minut jsou Češi nejméně vylučovaným ze čtveřice zbývajících týmů a v početních výhodách mají nejvyšší, přesně třetinovou úspěšnost využití.

Na druhou stranu, právě při hře 5 na 5 se svěřencům trenéra Rulíka zdaleka tak nedaří. Naposledy z ní skórovali proti Velké Británii s tím, že posledních pět branek nepadlo při rovnovážném počtu hráčů na ledě – čtyři v přesilovce, jedna při hře bez gólmana. Bodově prosadit by se pak potřeboval útočník David Pastrňák, který zatím na příspěvek do statistik čeká. Možná ale právě teď může přijít jeho čas. O motivaci má postaráno, protože ve Švédsku hrál a pochází z něj jeho partnerka.

ŠVÉDSKO

Švédové čekali na postup do semifinále od roku 2018, kdy se podruhé za sebou stali mistry světa. Loni ztroskotali ve čtvrtfinále na Lotyšsku a pořádná bitva je čekala i letos. Přestože suverénně ovládli ostravskou skupinu, tak v zápase proti houževnatému Finsku hráli dlouho bez branek. Skóre až v 56. minutě otevřel obránce Rasmus Dahlin, severský rival ale 58 vteřin před koncem základní hrací doby vyrovnal. Nakonec se ale štěstí usmálo na hokejisty Tre Kronor a v šesté minutě prodloužení zařídil postup Joel Eriksson Ek.

Teď se Švédsko postaví Čechům, které bude hnát dopředu zaplněná aréna i vybojovaná čtvrtfinálová výhra nad USA. Obě reprezentace se během sezóny potkaly tradičně čtyřikrát – Češi zvládli listopadové utkání na Karjale, poté třikrát triumfovali Švédi. Naopak na MS se ve vzájemných duelech daří o něco lépe Česku, které z posledních pěti střetnutí zvítězilo ve třech.

Historie ale nemusí nic znamenat, zejména uvážíme-li formu hráčů Tre Kronor na letošním turnaji. V základní skupině neztratili ani bod a pouze ve dvou zápasech vyhráli o méně než tři góly (3:1 nad Kazachstánem a Francií). Mají druhý nejvyšší počet vstřelených gólů (37), nejnižší počet těch inkasovaných (10) a zatím stoprocentní oslabení (ubránili všech 17 přesilovek soupeřů).

Soupiska Švédska je složená z velké části ze zámoří – z NHL přijelo 18 z 25 zapsaných hráčů. Další čtyři působí ve Švýcarsku a pouze tři v domácí soutěži.
Přes 93,4% úspěšnost má minnesotský brankář Filip Gustavsson, respekt pak budí silná defenziva v čele s Erikem Karlssonem (5+5), Victorem Hedmanem (1+6) a už zmiňovaným Dahlinem (2+5). Z útočníků je ve formě šestigólový Eriksson Ek, detroitský Lucas Raymond (4+4) nebo zkušenější Marcus Johansson (4+5) a André Burakovsky (4+6).

Sílu ale mají všechny švédské formace. Cíl mají jasný – poprvé za šest let přivézt domů medaili. Naváže Švédsko na první české MS v roce 2004 a postoupí znovu do finále? Nebo se stejně jako v letech 2005 a 2010 budou z výhry v semifinále nad Švédy radovat Češi?

Sportu zdar a hokeji zvlášť! Vítám vás u textového přenosu z prvního semifinále MS v ledním hokeji 2024 mezi Švédskem a Českem. Úvodní vhazování je naplánováno na 14:20 na led O2 areny v Praze.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:20.