Radko Gudas z Floridy v útočné aktivitě v duelu s Tampou Bay.

Radko Gudas z Floridy v útočné aktivitě v duelu s Tampou Bay. | foto: Reuters

Florida a Minnesota odmítly vyřazení, Winnipeg slaví ve 3. prodloužení

• 55
V pondělních zápasech play off NHL se k Bostonu a Coloradu přidal jen jeden postupující celek poté, co Winnipeg ve třetím prodloužení udolal Edmonton. Tampa Bay naopak podlehla Floridě a Minnesota si vyšlápla na domácí Vegas. Toronto otočilo vývoj série proti Montrealu a stejný počin se podařil i Islanders nad Pittsburghem.

Obhájci Stanley Cupu z Tampy nastupovali v pondělí na ledě rivalů z Floridy za vedení v sérii 3:1 a povzbuzeni předchozím vysokým triumfem 6:2. V sestavě Lightning nakonec nechyběly ruské opory, obránce Michail Sergačjov a hlavně útočník Nikita Kučerov. Oba po nesportovních zákrocích soupeřů nedohráli předchozí partii.

Výše jmenované však favoritovi nepomohlo využít první postupový mečbol. Panthers zabrali a i díky skvělému výkonu debutujícího brankáře Spencera Knighta odmítli vyřazení po výsledku 4:1. 20letý Knight zastavil 36 z 37 střel a stal se druhým nejmladším gólmanem historie NHL, který při premiéře v play off slavil výhru (v nižším věku to zvládl už jen 19letý Don Beaupre v roce 1981 za Minnesotu North Stars).

Hosté šli do vedení už po 53 vteřinách hry, kdy se prosadil Ross Colton. Ve druhém dějství ale MacKenzie Weegar a Mason Marchment otočili vývoj pro domácí a ve třetí třetině vše pojistili využitou přesilovkou Patric Hörnqvist a do prázdné brány skórující Frank Vatrano. Slavit tak mohl i Radko Gudas (21:25, +/-: 0, 10 hitů), naopak Jan Rutta (14:15, +1, 1 střela) a Ondřej Palát (16:21, +/-: 0, 2 střely) odcházeli zklamaní.

Postup v pondělí mohli slavit i hokejisté Vegas hrající bez zraněného českého útočníka Tomáše Noska, kteří navíc Minnesotu za stavu série 3:1 na zápasy hostili na svém ledě. Wild však skvěle vyšla první třetina, v níž ze sedmi střel (celkově jich vyprodukovali jen 14) třikrát skórovali. Otevírací branku kapitána Golden Knights Marka Stonea postupně vymazali Kirill Kaprizov, Zach Parise a Jordan Greenway.

V polovině zápasu využitou přesilovkou dostal favorita do kontaktu Alec Martinez, vyrovnání se ale i přes tlak domácích nekonalo a v poslední minutě naopak do prázdné klece definitivně rozhodl Nico Sturm. První hvězdou duelu byl zvolen gólman vítězů Cam Talbot, jenž pochytal 48 střel Vegas.

Nečekaně hladký průběh měla série mezi Edmontonem a Winnipegem. V prvních dvou partiích na ledě Oilers (1:4 a 0:1PP) vyšli bodově naprázdno elitní borci kanadského bodování ze základní části Connor McDavid s Leonem Draisaitlem. Shodně třemi zápisy se prosadili až v utkání číslo tři, ve kterém přesto opět slavili Jets. Výhru 5:4 z nastavení jim v 70. minutě svou druhou trefou utkání zařídil Nikolaj Ehlers.

V pondělí se vyřazení čelící McDavid (1+0) s Draisaitlem (0+2) bodově podíleli na smírnému stavu 3:3 z řádné hrací doby. Také třetí prodloužení série ovšem nakonec dotáhli do vítězného konce hráči Winnipegu. Rozhodující partie se natáhla až do třetího nastavení. Časomíra ukazovala 107. minutu, když se na pravém křídle vyřítil do šance domácí Kyle Connor a proti veteránovi Miku Smithovi potvrdil roli střelce - 4:3PP.

Na svého soupeře pro druhé kolo play off si Winnipeg bude muset ještě počkat. V sérii mezi Torontem a Montrealem je totiž průběžný stav zatím 2:1 pro favorizované Maple Leafs, kteří po úvodním zaváhání zvládli druhý duel za sebou.

Na ledě Canadiens v pondělí Maple Leafs uspěli těsně 2:1, když se vše podstatné odehrálo ve druhém dějství. Na úvodní gól Williama Nylandera odpovídal domácí Nick Suzuki. Trefa obránce Morgana Riellyho z 37. minuty už ale zůstala bez odpovědi.

Podobně jako Toronto proti Montrealu otočili vývoj série dvěma navazujícími výhrami i hokejisté Islanders nad Pittsburghem. Jejich poslední partie se za stavu 2:2 natáhla až do druhého prodloužení, ze kterého ovšem uběhlo jen 51 vteřin.

Hrubkou v rozehrávce se provinil brankář Penguins Tristan Jarry, jenž namazal Joshi Baileymu. Ten si ve velké šanci z mezikruží proti rozhozenému brankáři dokázal poradit. New York tak uspěl 3:2 po prodloužení a stejným poměrem vede i v sérii.

Výsledky 1. kola play off:

Centrální divize:

Florida Panthers - Tampa Bay Lightning 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Branky: 26:19 Weegar (Huberdeau, S. Bennett), 36:55 Marchment (Barkov, Weegar), 40:35 Hörnqvist (Barkov, Huberdeau), 59:45 Vatrano (Hörnqvist) - 00:53 Colton (Coleman, McDonagh). Rozhodčí: Francois St. Laurent, Kelly Sutherland – Jonny Murray, Bevan Mills. Diváci: 11551. Stav série: 2:3

Florida Panthers Knight (Driedger) – Strälman, Weegar, Montour, Gudas (A), Forsling, Yandle – Duclair, Barkov (C), Verhaeghe – Tippett, S. Bennett, Huberdeau – Hörnqvist (A), Wennberg, Marchment – Vatrano, Acciari, Lomberg.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Rutta, Hedman (A), Černák, McDonagh (A), D. Savard, Sergačjov, L. Schenn – Kučerov, B. Point, Palát (C) – Stamkos, Cirelli, Killorn – Coleman, Gourde, Colton – T. Johnson, Maroon.

Východní divize:

Pittsburgh Penguins - New York Islanders 2:3P (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0, 0:1)

Branky: 08:20 Malkin (Letang, Rust), 27:37 Rust (Crosby, Letang) - 19:06 Beauvillier (Josh Bailey, Leddy), 48:50 Eberle (Komarov, Pageau), 80:51 Josh Bailey. Rozhodčí: O ́Rourke, Rehman – Gibbons, Suchánek. Diváci: 9 344. Stav série: 2:3

Pittsburgh Penguins Jarry (Lagacé) – Dumoulin, Letang (A), Matheson, Ceci, M. Pettersson, Marino – Guentzel, Crosby (C), Rust – Zucker, Malkin (A), Kapanen – McCann, J. Carter, F. Gaudreau – Aston-Reese, Blueger, B. Tanev.

New York Islanders I. Sorokin (Varlamov) – Pelech, Pulock, Leddy, Mayfield, A. Greene, Dobson – Komarov, Barzal, Beauvillier – Eberle, B. Nelson (A), Josh Bailey (A) – Palmieri, Pageau, Wahlstrom – M. Martin, Cizikas, Clutterbuck (A).

Severní divize:

Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Branky: 33:56 Suzuki (Perry, Tatar) - 27:18 W. Nylander (Kerfoot), 36:35 Rielly (Marner, Brodie). Rozhodčí: Skilliter, Pollock – Shewchyk, Murchison. Stav série: 1:2

Montreal Canadiens Price (Allen) – S. Weber (C), Chiarot, Petry, Edmundson, Kulak, Merrill – J. Anderson, Danault, Lehkonen – Caufield, Suzuki, Armia – Gallagher (A), Kotkaniemi, Toffoli – Perry, Byron (A), Tatar.

Toronto Maple Leafs J. Campbell (Andersen) – Rielly (A), Brodie, Muzzin, Holl, Bogosian, Sandin – Marner (A), Matthews (A), Hyman – W. Nylander, Riley Nash, Galchenyuk – I. Michejev, Kerfoot, Engvall – Simmonds, Spezza, J. Thornton.

Winnipeg Jets - Edmonton Oilers 4:3P (2:1, 0:2, 1:0 - 0:0, 0:0, 1:0)

Branky: 06:16 Scheifele (Wheeler, Morrissey), 15:55 Appleton (Morrissey, Lowry), 46:01 Scheifele (Connor, Wheeler), 106:52 Connor (Pionk) - 07:33 McDavid (Draisaitl, Puljujärvi), 23:44 Nugent-Hopkins (Kassian, A. Larsson), 36:37 Chiasson (Draisaitl, Nugent-Hopkins). Stav série: 4:0

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – DeMelo, Morrissey (A), Pionk, Forbort, Poolman, Stanley – Wheeler (C), Scheifele (A), Connor – Dubois, Stastny, Ehlers – Appleton, Lowry, Copp – Lewis, N. Thompson, Perreault.

Edmonton Oilers M. Smith (Koskinen) – Nurse, A. Larsson (A), Bear, Barrie, K. Russell, Koekkoek – Puljujärvi, McDavid (C), Draisaitl – Nugent-Hopkins (A), R. McLeod, Kassian – Chiasson, Khaira, D. Shore – Yamamoto, Haas, Ennis.

Západní divize:

Vegas Golden Knights - Minnesota Wild 2:4 (1:3, 1:0, 0:1)

Branky: 08:14 Mark Stone (Tuch, Holden), 29:43 Martinez (Pietrangelo, Stephenson) - 09:06 Kaprizov (Zuccarello), 11:59 Parise (Brodin, Dumba), 16:34 Greenway (Addison), 59:22 Sturm. Rozhodčí: Charron, McIsaac – Daisy, Cormier. Diváci: 12 156. Stav série: 3:2

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (Lehner) – Martinez, Pietrangelo, McNabb, Theodore, Whitecloud, Holden – Tuch, Stephenson, Mark Stone – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith – Janmark, N. Roy, Kolesar – W. Carrier, P. Brown, Reaves.

Minnesota Wild Talbot (Kähkönen) – Suter, Spurgeon, Brodin, Dumba, Cole, Addison – Greenway, J. Eriksson Ek, M. Foligno – Kaprizov, V. Rask, Zuccarello – Parise, Hartman, Fiala – Bonino, Sturm, Bjugstad.

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.