Tomáš Nosek z Vegas se pokouší prosadit proti San Jose.

Tomáš Nosek z Vegas se pokouší prosadit proti San Jose. | foto: AP

Hertlův gól San Jose nestačil, Tampa překvapivě prohrála i podruhé

• 35
Obrovské překvapení se rýsuje hned v prvním kole play off NHL. Suverén letošní základní části z Tampy padl na domácím ledě i ve druhém zápase s Columbusem. Na 2:0 na zápasy zvýšili své vedení v sérii také hokejisté Islanders proti Pittsburghu a St. Louis proti Winnipegu. Naopak srovnáno je v souboji San Jose s Vegas. Domácím Sharks v pátek nepomohl ani gól Tomáše Hertla.

Svůj bodový rekord (74 zápisů) dosavadní kariéry v NHL z letošní základní části potvrzuje Tomáš Hertl (23:32, 1+0, -1, 4 střely) i v play off. V prvním zápase série 1. kola proti Vegas si u výhry 5:2 připsal dva body za gól a asistenci a v odvetě se zapsal mezi střelce znova. Jeho San Jose však tentokrát na vítězství nedosáhlo. Přestože mělo střeleckou převahu 37:23, hostující Golden Knights si nakonec odvezli výsledek 3:5 a srovnali sérii na 1:1.

První trefa padla už po 58 vteřinách od zahajovacího buly. Z prostoru mezi kruhy klubko bránících hráčů s brankářem Martinem Jonesem prostřelil Cody Eakin. Domácí následně nevyužili dvojnásobnou přesilovku a po návratu do hry prvního vyloučeného navíc při hře 5 na 4 sami inkasovali. Obránce Colin Miller uspěl z přečíslení 2 na 1. Gólmana Martina Jonese pak vyhnal na střídačku Max Pacioretty, jenž jej v 7. minutě načapal střelou od pravého mantinelu.

Do brány se tak dostal náhradník Aaron Dell, po jehož příchodu se fanoušci v aréně SAP Center dočkali i první branky Sharks. V 17. minutě snižoval po pěkné kombinaci Logan Couture a o pouhých 39 vteřin později přišla velká chvíle i zmiňovaného Hertla, který v přesilovce tečoval ránu Erika Karlssona. Nabuzení domácí pokračovali v tlaku a byli odměněni ještě v první třetině. V čase 19:09 srovnal na 3:3 veterán Joe Thornton.

Na divokou první třetinu ovšem už ve 22. minutě navázal Mark Stone. Posila Vegas před uzávěrkou přestupů využila přesilovku a zaznamenala už svou třetí trefu v sérii. Stav 3:4 následně díky zákrokům Marc-Andre Fleuryho vydržel a v 48. minutě jej navíc pojistil druhou brankou hostí při hře v oslabení William Karlsson. Fleury si celkově připsal 34 zákroků a byl zvolen první hvězdou večera. Výhru slavil i český útočník Vegas Tomáš Nosek (13:32, +/-: 0, 2 střely).

S 62 výhrami z letošní základní části vyrovnali ligový rekord. S náskokem 21 bodů si zajistili Prezidentovu trofej a do play off vstupovali v roli obrovského favorita, přesto hokejisté Tampy padli na domácím ledě s Columbusem i ve druhém zápase série 1. kola. Po úvodním nezdaru 3:4, kdy neudrželi třígólové vedení z první třetiny, tentokrát favorit ztrácel už od samotného úvodu.

Hlavní roli v tom sehrála posila Columbusu z Ottawy Matt Duchene. Kanadský útočník nejprve v první třetině asistoval u gólů Cama Atkinsona a Zacha Werenskiho a v úvodu druhé dvacetiminutovky sám využitou přesilovkou zvyšoval na tříbrankový rozdíl.

Lightning vymazali nulu na kontě Sergeje Bobrovského až v 45. minutě, kdy snížil jeho krajan Michail Sergačjov. Asistenci si připsal i slovenský obránce Erik Černák. To bylo ovšem ze strany domácích vše. Góly naopak padaly na opačné straně, když vedení Blue Jackets ještě navýšili Riley Nash a Artěmij Panarin. Posledně jmenovanému asistoval produktivní Duchene, jenž tak utkání zakončil s bilancí 1+3 a právem byl zvolen první hvězdou.

Naopak obrovské zklamání prožili domácí obránce Jan Rutta (15:26, -1, 2 střely) s útočníkem Ondřejem Palátem (15:52, -1). Série se přesouvá za stavu 0:2 a Blue Jackets, do jejichž sestavy se znova nevešel náhradník Lukáš Sedlák, tak již můžou před svými fanoušky rozhodnout.

Překvapivě jasný vývoj nabírá i série mezi Islanders a Pittsburghem. Na úvodní výhru 4:3 z prodloužení navázal newyorský celek v odvetě pro změnu výsledkem 3:1. Hosty sice poslal do vedení v 31. minutě obránce Erik Gudbranson, krátce na to ale srovnal Anthony Beauvillier a ve třetím dějství završil obrat Jordan Eberle. Střelec vítězné trefy z prodloužení v prvním zápase Josh Bailey navíc přidal ještě pojistku.

Jediný český zástupce na ledě, útočník Penguins Dominik Simon (12:11, -1), zůstal bez bodu stejně jako jeho kapitán Sidney Crosby. Další skvělý výkon podal brankář Islanders Robin Lehner, jenž tentokrát zastavil 32 z 33 střel, a po Eberlem 1+1 a Mathew Barzalovi 0+2 byl zvolen třetí hvězdou.

Vedení v sérii 2:0 na zápasy si vybojovali i hokejisté St. Louis, když urvali další těsný výsledek na ledě Winnipegu opět díky brance ze třetí třetiny. Po úvodním výsledku 1:2 tentokrát slavili po skóre 3:4. Smírný stav ve třetí třetině ukončil centr Ryan O’Reilly.

Výsledky 1. kola play off, 2. zápasy:

Winnipeg Jets - St. Louis Blues 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)

Branky: 12:01 Wheeler (Scheifele, Copp), 22:49 Laine (Wheeler, Byfuglien), 38:55 Scheifele (Connor, Byfuglien) - 05:23 Sundqvist (Bouwmeester, Schwartz), 26:42 Maroon (Thomas, Pietrangelo), 29:50 Sundqvist (Perron, Edmundson), 43:46 R. O'Reilly (Bouwmeester, Parayko). Rozhodčí: Rehman, Rooney – Kovachik, Daisy. Diváci: 15321.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Trouba, Morrissey, Byfuglien, Chiarot, T. Myers, D. Kulikov – Wheeler, Scheifele, Connor – Ehlers, K. Hayes, Roslovic – Laine, Little, Copp – B. Tanev, Lowry, P. Lindholm.

St. Louis Blues Binnington (Allen) – Pietrangelo, Dunn, Parayko, Bouwmeester, Bortuzzo, Edmundson – Tarasenko, R. O'Reilly, B. Schenn – Perron, Sundqvist, Schwartz – Thomas, Bozak, Maroon – Steen, Barbašev, Sanford.

New York Islanders - Pittsburgh Penguins 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky: 33:25 Beauvillier (Barzal, Eberle), 47:54 Eberle (Barzal, Boychuk), 51:38 Jo. Bailey (Lee, D. Toews) - 30:36 Gudbranson (Malkin). Rozhodčí: Wes McCauley, Brian Pochmara. Čároví: Scott Cherrey, Devin Berg. Diváci: 13917.

New York Islanders Lehner (Greiss) – Leddy, Boychuk, Pelech, Pulock, D. Toews, Mayfield – Lee (C), Barzal, Eberle – Jo. Bailey (A), B. Nelson, Kühnhackl – Beauvillier, Filppula, Komarov – M. Martin, Cizikas, Clutterbuck (A). Hlavní trenér: Barry Trotz.

Pittsburgh Penguins M. Murray (DeSmith) – Dumoulin, Letang (A), J. Johnson, J. Schultz, M. Pettersson, Gudbranson – Guentzel, Crosby (C), Rust – Aston-Reese, Malkin (A), Hörnqvist – Simon, Bjugstad, Kessel – Blueger, Cullen, G. Wilson. Hlavní trenér: Mike Sullivan.

Tampa Bay Lightning - Columbus Blue Jackets 1:5 (0:2, 0:1, 1:2)

Branky: 45:00 Sergačjov (J. T. Miller, Černák) - 05:15 Atkinson (Duchene), 11:44 Werenski (Duchene), 21:28 Duchene (Panarin, Werenski), 49:06 Riley Nash (Jenner), 52:15 Panarin (Duchene, Bjorkstrand). Rozhodčí: Dwyer, Charron – Racicot, Knorr. Diváci: 19 092.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Domingue) – Girardi, Hedman (A), Černák, McDonagh (A), Rutta, Sergačjov – T. Johnson, Stamkos (C), Palát – Kučerov, B. Point, Gourde – J. T. Miller, Cirelli, Killorn – Joseph, Paquette, Erne.

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (Korpisalo) – S. Jones (A), Werenski, D. Savard, Nutivaara, Kukan, Harrington – Bjorkstrand, Dubois, Panarin – Atkinson, Duchene, Dzingel – J. Anderson, N. Foligno (C), Texier – Dubinsky, Jenner (A), Riley Nash.

San Jose Sharks - Vegas Golden Knights 3:5 (3:3, 0:1, 0:1)

Branky: 16:59 Couture (Pavelski, M. Karlsson), 17:38 Hertl (M. Karlsson, Couture), 19:09 J. Thornton (Dillon, E. Kane) - 00:58 Eakin (Pacioretty), 04:37 C. Miller, 06:21 Pacioretty (Stastny), 21:31 Mark Stone (Stastny, Theodore), 47:35 W. Karlsson (R. Smith, Tuch). Rozhodčí: Lee, Sutherland – Miller, Gibbons. Diváci: 17 562.

San Jose Sharks M. Jones (7. Dell) – Burns, Vlasic, E. Karlsson (C), Dillon (A), Braun, J. Ryan – Pavelski, Couture, Meier – Nyquist, Hertl, E. Kane – Labanc, J. Thornton (A), Sörensen – M. Karlsson, Goodrow, Haley.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – McNabb, Theodore, Engelland, Schmidt, Merrill, C. Miller – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith – Pacioretty, Stastny, Mark Stone – Nosek, Eakin, Tuch – Carrier, Bellemare, Reaves.