Brankář David Rittich z Calgary v zápase s Torontem.

Brankář David Rittich z Calgary v zápase s Torontem. | foto: Reuters

Rittich v kanadském derby lovil ze sítě šest puků, Ennis dal hattrick

• 4
Souboj předních týmů NHL v rámci kanadského derby mezi Calgary a Torontem skončil překvapivě vysokým triumfem hostů. Na výsledku 2:6 se svým premiérovým hattrickem podílel útočník Tyler Ennis. Všech šest branek inkasoval český brankář David Rittich, jenž kryl 26 z 32 střel hostů. Ve druhém pondělním duelu Edmonton uspěl 4:3 nad Buffalem.

Hokejistům Calgary, kteří si nedávnou sérií sedmi výher upevnili prvenství v Západní konferenci, ale aktuálně nevyšel už druhý domácí zápas za sebou. O víkendu s veteránem Mikem Smithem v bráně padli před svými fanoušky 2:4 s Minnesotou a v pondělí nestačili dokonce 2:6 na Toronto. Všech šest puků lovil ze sítě David Rittich, jemuž statistici napočítali 26 zákroků proti 32 střelám Maple Leafs.

Za Toronto přitom nepálily největší hvězdy. Ze svého premiérového hattricku v soutěži se těšil člen čtvrté řady Tyler Ennis a dvakrát přesně zamířil Zach Hyman. Hosté za dvěma body nakročili už v otevírací třetině, kterou vyhráli jasně 0:3. Hned v úvodu druhé dvacetiminutovky navíc na čtyřgólový rozdíl trhák navyšoval Hyman.

Flames vymazali nulu na svém kontě až v 36. minutě využitou přesilovkou Matthew Tkachuka. Ve třetím dějství ale hattrick završil Ennis a po kosmetické úpravě skóre domácího Dereka Ryana si poslední slovo vzal v 53. minutě Mitch Marner, jenž společně s Ennisem se třemi body (1+2) platili za nejproduktivnější hráče duelu. Bez bodu naopak zůstal domácí Michael Frolík (15:36, -1).

Pětidílný trip po kluzištích soupeřů zakončil Edmonton třemi výhrami. Na úspěchy 2:4 v Ottawě, 0:4 nad posíleným Columbusem naposledy navázal v pondělí po těsném skóre 3:4 v Buffalu. To přitom po první třetině vedlo už 3:1. Na otevírací branku Leona Draisaitla, který je s 41 zásahy druhým nejlepším střelcem ligy po 45gólovém Alexi Ovečkinovi z Washingtonu, dvakrát odpovídal kapitán Sabres Jack Eichel a prosadil se i Casey Mittelstadt.

Edmontonu ovšem vyšla druhá třetině, v níž třemi zásahy výsledek otočil. K vyrovnání Oilers dovedli Zack Kassian a Darnell Nurse. Rozdílovou branku zápasu si pak na 40. minutu schoval Kyle Brodziak. Kapitán vítězů Connor McDavid, jenž při závěrečné hře domácích bez brankáře trefil jen tyč prázdné klece, si odnesl dva body za přihrávky a s 92 zápisy (33+59) je třetím mužem tabulky produktivity za 94bodovým Patrickem Kanem z Chicaga a suverénním lídrem se 106 body Nikitou Kučerovem z Tampy. Domácí Vladimír Sobotka do zápasu opět nezasáhl kvůli zranění.

Výsledky:

Calgary Flames - Toronto Maple Leafs 2:6 (0:3, 1:1, 1:2)

Branky: 35:36 J. Gaudreau (Monahan, E. Lindholm), 52:24 D. Ryan (Giordano, Mangiapane) - 09:50 Ennis (Muzzin, Kapanen), 17:15 Ennis (Marinčin, Moore), 18:51 Hyman (Marner), 24:11 Hyman (Marner, Rielly), 43:15 Ennis (Moore, Muzzin), 52:56 Marner (Tavares). Rozhodčí: Brenk, O'Rourke – Cormier, Gibbons. Diváci: 19 289.

Calgary Flames Rittich (M. Smith) – Brodie, Giordano (C), Hamonic, Hanifin, R. Andersson, Kylington – E. Lindholm, Monahan (A), J. Gaudreau – Frolík, Backlund, Tkachuk (A) – Czarnik, Jankowski, S. Bennett – Hathaway, D. Ryan, Mangiapane.

Toronto Maple Leafs Andersen (Sparks) – Hainsey, Rielly (A), N. Zajcev, Muzzin, Ožiganov, Marinčin – Marner, Tavares (A), Hyman – Kapanen, Matthews, A. Johnsson – Co. Brown, W. Nylander, Marleau (A) – Moore, F. Gauthier, Ennis.

Buffalo Sabres - Edmonton Oilers 3:4 (3:1, 0:3, 0:0)

Branky: 02:42 Eichel (Ristolainen, Skinner), 13:29 Mittelstadt (S. Wilson, Pominville), 17:24 Eichel - 01:28 Draisaitl (McDavid, Nurse), 36:29 Kassian (McDavid, K. Russell), 38:46 Nurse (Brodziak, Draisaitl), 39:56 Brodziak (A. Larsson, Lucic). Diváci: 17 775.

Buffalo Sabres Ullmark (41. C. Hutton) – Ristolainen, Scandella, Bogosian (A), Dahlin, Montour, Hunwick, C. Nelson – S. Reinhart, Eichel (C), Skinner (A) – Okposo, Rodrigues, Sheary – Pominville, Mittelstadt, S. Wilson – T. Thompson, Jo. Larsson, Girgensons.

Edmonton Oilers Koskinen (Stolarz) – A. Larsson, Klefbom, K. Russell, Nurse, Sekera, Benning – Kassian, McDavid (C), Draisaitl – Chiasson, Nugent-Hopkins (A), Lucic (A) – Currie, Cave, Rieder – Rattie, Brodziak, Gagner.