Torontský gólman Vesa Toskala sleduje souboj spoluhráče Pavla Kubiny s Bryanem Littlem z Atlanty. | foto: Reuters

Rozsíval byl u dvou gólů Rangers, Češi opět bodovali za Toronto

V pátečních zápasech hokejové NHL se bodově prosadilo pět Čechů. Asistence v dresu Toronta sbíralo trio Tomáš Kaberle, Pavel Kubina a Jiří Tlustý, kteří se tak prosadili podruhé za sebou. Obránce Michal Rozsíval přihrál hned na dva góly Rangers a nováček Michael Frolík byl u jedné trefy Floridy.

Obránce Michal Rozsíval jako jediný z pětice českých hokejistů, která si v pátečních duelech vylepšila statistiky, svým výkonem přispěl k vítězství.

Rangers totiž uspěli na ledě Chicaga 3:2 po prodloužení, když se dvakrát střelecky prosadil kapitán mužstva Chris Drury. Rozsíval se podílel právě na obou trefách amerického reprezentanta, včetně té vítězné z třetí minuty prodloužení.

New York tak zvítězil v Chicagu poprvé od října roku 2000. Ke dvoubodovému zisku měl přitom nakročeno už v řádné hrací době, když Drury s Brandonem Dubinskym postupně otočili stav po zahajovací trefě utkání z hole domácího kapitána Jonathana Toewse.

Vedení 2:1 však svěřenci kouče Toma Renneyho udrželi pouze do 56. minuty, během níž početní výhodu střelou od modré čáry využil bek Brent Seabrook.

V následném prodloužení ale opět udeřili Rangers, kteří ovládli již jedenácté z dosavadních patnácti utkání, jenž dospělo do nastavení či samostatných nájezdů. V zápasech, kdy o vítězi rozhodoval rozdíl jediného gólu, Jezdci uspěli pro změnu 17krát z pětadvaceti případů.

"Když odehrajete tolik těsných zápasů, tak se z toho poučíte jak vyhrát," komentoval úspěšnost svého týmu, jenž vévodí Atlantické divizi, v nerozhodných zápasech útočník Chris Drury.

Kaberle, Kubina a Tlustý bodovali za Toronto

Ve druhém utkání za sebou se dokázali bodově prosadit všichni tři Češi v sestavě Toronta. Poprvé to vedlo k triumfu nad Carolinou v poměru 6:4, přičemž z následné konfrontace s Atlantou vytěžili Maple Leafs již pouze jeden bod za remízu 3:3 z řádné hrací doby.

Hostující Toronto si postupně vybudovalo třígólový náskok, když za asistencí obránců Tomáše Kaberleho a Pavla Kubiny skóroval Lee Stempniak. Na 2:0 pro změnu po přihrávce Jiřího Tlustého zvyšoval Dominic Moore a třetí branku vsítil Niklas Hagman.

Během druhé a třetí dvacetiminutovky ovšem Atlanta vyslala na branku Vesy Toskaly 26 puků, z nichž tři skončily za jeho zády. Dvakrát se trefil Ilja Kovalčuk a podvacáté v sezoně zamířil do černého talentovaný Bryan Little.

Za stavu 3:3 tak utkání přešlo do prodloužení, ve kterém viděli diváci vzruch pouze před hostující brankou. Aktivitu rozjetých Thrashers tak po zásluze korunoval vítězný gól z hole Riche Peverleyho. Asistence si připsali Ron Hainsey a Ilja Kovalčuk, jenž byl posléze vybrán za první hvězdu zápasu.

"Úvod jsme si představovali jinak, ale po první části jsme se probrali a odehráli jedny z nejlepších dvacetiminutovek sezony," řekl novinářům spokojený Kovalčuk.

Carter se proti Vokounovi radoval z 30. trefy

Prvním hráčem letošní sezony, jenž pokořil hranici 30 branek, se nestal washingtonský Alexander Ovečkin ani ostřelovač Buffala Thomas Vanek. Radost z pokoření dané mety měl v duelu s Floridou útočník Philadelphie Jeff Carter.

Čtyřiadvacetiletý kanadský centr loni odehrál všech 82 zápasů základní části a trefil se v 29 případech. V letošní sezoně mu pak na překonání daného součtu stačilo pouze 45 startů.

Carter otevřel brankový výčet duelu ve floridské aréně BankAtlantic Center v 13. minutě. Na 2:0 pro hostující Flyers pak záhy na to zvyšoval Simon Gagne.

Panthers vrátily do hry až branky ofenzivně laděných obránců z prostřední dvacetiminutovky. Přesilové hry využili Jay Bouwmeester a Bryan McCabe, na jehož osmém zásahu sezony se asistencí podílel také český nováček Michael Frolík.

Prodloužení vítěznou branku nenabídlo a tak se ke slovu dostaly samostatné nájezdy. Jediným úspěšným exekutorem byl hostující Simon Gagne, jenž si ve druhé sérii položil Tomáše Vokouna na led a střelou do odkryté části branky zajistil Philadelphii druhý bod.

Gólman vítězů Antero Niittymäki si v nájezdech poradil s pokusy Michaela Frolíka a Nathana Hortona. Jeho finský krajan Ville Peltonen nezamířil mezi tři tyče.

VÝSLEDKY

Columbus - New Jersey 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
33. Malhotra - 51. Zajac, 52. Madden. Střely na branku: 27:28. Diváci: 17 738.

Pittsburgh - Anaheim 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
20. a 21. Cooke, 56. Gill - 35. Getzlaf. Střely na branku: 24:22. Diváci: 17 005.

Atlanta - Toronto 4:3 v prodl. (0:3, 2:0, 1:0 - 1:0)
21. a 56. Kovalčuk, 36. Little, 64. Peverley - 13. Stempniak (T. Kaberle, Kubina), 19. Moore (Tlustý), 20. Hagman. Střely na branku: 38:17. Diváci: 15 619.

Florida - Philadelphia 2:3 po sam. náj. (0:2, 2:0, 0:0 - 0:0)
35. McCabe (Frolík), 38. Bouwmeester - 15. a rozhodující nájezd Gagne, 13. J. Carter. Brankář Tomáš Vokoun dostal dva góly z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 92,3 procenta. Střely na branku: 34:26. Diváci: 17 827.

Chicago - NY Rangers 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
16. Toews, 56. Seabrook - 27. a 63. Drury (na obě Rozsíval), 48. Dubinsky. Střely na branku: 34:22. Diváci: 22 624.

Colorado - Edmonton 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)
17. Arnason, 33. Hensick - 3. Staios, 20. Gilbert, 54. Horcoff. Střely na branku: 39:37. Diváci: 15 681.