Jakub Voráček (v modrém) z Columbusu překonává brankáře Dustina Tokarskiho z...

Jakub Voráček (v modrém) z Columbusu překonává brankáře Dustina Tokarskiho z Pittburghu. | foto: AP

V přípravě NHL nastoupilo šest českých gólmanů, Voráček bral tři body

• 4
Druhý hrací den přípravy před novou sezonou hokejové NHL se v akci předvedlo hned šest českých gólmanů. Nastoupili Pavel Čajan za Columbus, David Rittich za Winnipeg, Dan Vladař za Calgary, Jiří Patera za Vegas a dokonce proti sobě se poměřili Karel Vejmelka z Arizony proti Lukáši Dostálovi z Anaheimu. Z hráčů v poli se blýskl Jakub Voráček, jenž třemi body (1+2) režíroval výhru Columbusu. Tomáš Hertl dvakrát asistoval za San Jose.

Kromě brankáře Pavla Čajana, který během úvodní poloviny řádné hrací doby zastavil 12 z 13 střel domácího Pittsburghu, za Columbus v úvodním nedělním přípravném zápase NHL nastoupil i reprezentační obránce David Jiříček. Se svými spoluhráči byl blízko k úspěchu, Penguins ale dokázali srovnat na 2:2 gólem Corey Andonovskiho z času 59:06 a v prodloužení završil obrat zkušený Jason Zucker.

Oba celky si za využití širších kádrů na začátku kempu naplánovaly na stejný den i odvetu, v ní byli pro změnu úspěšnější Blue Jackets. S hvězdnými forvardy Gaudreauem (0+2), Lainem (1+0) a Voráčkem (1+2) uspěli jasně 5:1.

Křídelním útočníkům Jiřímu Kulichovi s Lukášem Rouskem rozdával z postu centra ve druhé formaci Buffala přihrávky Peyton Krebs. Proti domácímu Washingtonu se ovšem dané trio bodově prosadit nedokázalo. Klíčové akce Sabres u výhry 4:3 z prodloužení obstarali vyrovnáním z 60. minuty Jack Quinn a vítěznou trefou z 62. minuty Vinnie Hinostroza.

Po Pavlu Čajanovi z Columbusu se v neděli dostali do akci i další čeští gólmani. Proti sobě se poměřili Karel Vejmelka s Lukášem Dostálem. Prvně jmenovaný odchytal za Arizonu úvodní dvě třetiny a z 18 střel třikrát inkasoval. To Dostál absolvoval v dresu Ducks celý duel a pokryl 24 z 26 střel, což pomohlo k těsné výhře 3:2. Premiéru za Coyotes si odbyli reprezentační obránci Ronald Knot a Lukáš Klok.

Plných 60. minut dostal i David Rittich, jenž ovšem při své premiéře za Winnipeg nezabránil prohře 0:4 v Edmontonu. Zkušený gólman pochytal 22 z 26 střel Oilers. Kromě něj za Jets nastoupil i útočník Kristian Reichel.

Na čistém kontu se podílel Dan Vladař z Calgary. V domácí partii proti Vancouveru během úvodních 40. minut pochytal všech 15 střel hostů. U výhry 4:0 byl zvolen třetí hvězdou za útočníky Huberdeauem (1+0) a Bäcklundem (0+2). Oba celky se střetly v daný hrací den ještě jednou a opět slavili Flames, druhý duel urvali výsledkem 3:2 z prodloužení. Po stejném skóre uspělo San Jose nad Los Angeles a dvěma asistencemi se na tom podílel centr Tomáš Hertl. V sestavě Sharks nechyběli ani Adam Raška a Radim Šimek.

Šestým českým gólmanem v akci byl Jiří Patera z Vegas, který ve 30. minutě nahradil parťáka Hutchinsona. Na ledě obhájců Stanley Cupu z Colorada nastupoval za nadějného stavu 0:1, domácí však postupně skóre otočili na výhru 3:1. Patera kryl 14 z 16 střel. Také Avalanche absolvovali dva zápasy v jeden den, ve druhé partii podlehli 2:3 po prodloužení Minnesotě. Český gólman Pavel Francouz zůstal připraven jen na střídačce. V útoku dostal příležitost Lukáš Sedlák, za vítěze v obraně nastoupil mladý David Špaček.

Výsledky přípravy NHL

Minnesota Wild - Colorado Avalanche 3:2P (0:0, 2:0, 0:2 - 1:0)

Branky: 25:24 Kaprizov (Hartman), 37:27 Addison (Kaprizov, Rossi), 60:48 Hartman (Rossi, Dumba) - 43:32 Smallman (Smith, Englund), 45:23 Bowers (Ranta).

Minnesota Wild Fleury (32. Wallstedt) – Addison, Dumba, Lambos, Middleton, O'Rourke, Špaček – Bankier, Beckman, Eriksson Ek, Foligno, F. Gaudreau, Haight, Hartman, Chaffee, Kaprizov, Petrovský, Rossi, Shaw

Colorado Avalanche Annunen (Francouz) – Aamodt, Englund, Hamilton, Hunt, Jacobs, Vande Sompel – Blidh, Bowers, Galchenyuk, Hudon, Megna, Meyers, Newhook, Ranta, Sedlák, Smallman, Smith, Wagner

Arizona Coyotes - Anaheim Ducks 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)

Branky: 07:13 O’Brien (Fischer, Timmins), 58:35 Fischer - 15:57 Regenda (Grimaldi, Lundeström), 18:55 Luneau (Lundeström, Grimaldi), 35:49 Lundeström (Grimaldi, Luneau).

Arizona Coyotes Vejmelka (41. Thornton) – Timmins, Gostisbehere, Brown, Kolyachonok, Knot, Klok – Chiasson, Bjugstad, Crouse – Fischer, McBain, O’Brien – Carcone, Geekie, McCartney – Guenther, Smith, Kelemen.

Anaheim Ducks Dostál (Eriksson Ek) – Warren, Beaulieu, Strand, Minťukov, Luneau, Vaakanainen, Benoit – Gaucher, Gawdin, Jones – Perreault, Groulx, Tracey – Grimaldi, Lundeström, De Leo – Osipov, O'Regan, Regenda.

Pittsburgh Penguins - Columbus Blue Jackets 3:2P (0:0, 1:2, 1:0 - 1:0)

Branky: 26:27 Lizotte (Gruden, Devane), 59:06 Andonovski (Poulin, Puustinen), 61:58 Zucker (Pettersson, Rakell) - 23:25 Neal (Roslovic), 32:27 Blankenburg (Marčenko, Rask).

Pittsburgh Penguins DeSmith (32. Lindberg) – Ruhwedel, Smith, Friedman, Pettersson, Lizotte, Belliveau – Kapanen, Blueger, Zucker – Puustinen, O'Connor, Rakell – Olson, Poulin, Hallander – Andonovski, Gruden, Devane

Columbus Blue Jackets Čajan (32. Lalonde) – Bjork, Harpur, Blankenburg, Bean, Jiříček, Mateychuk – Neal, Rask, Luoto – Bemstrom, Roslovic, Robinson – Marčenko, Del Bel Belluz, Činachov – Hawel, Vierling, Malatesta

Washington Capitals - Buffalo Sabres 3:4P (1:0, 1:2, 1:1 - 0:1)

Branky: 04:05 Mantha (Gustafsson), 29:42 Sheary (Protas, Dowd), 45:43 Snively (Lorio, Leason) - 24:25 Cozens (Peterka, Pilut), 29:16 Kozak (Sheahan, Priskie), 58:55 Quinn (Murray, Cozens), 61:15 Hinostroza (Pilut, Asplund). Rozhodčí: Sutherland, MacDougall – Kelly, Suchánek. Diváci: 12 488.

Washington Capitals Fucale (31. Shepard) – Gustafsson, Haš, Fehervary-Iorio, Krebs, Jensen – Sheary, Dowd, Protas – Suzdalev, McMichael, Mantha – Snively, Lapierre, Pilon – Hanelt, Hofer. Leason

Buffalo Sabres Luukkonen (Hauser) – Davies, Tischke, Pilut, Clague, Fitzgerald, Sova – Sheahan, Rousek, Krebs, Quinn, Cozens, Kulich, Hinostroza, Kozak, Mersch, Asplund, Peterka, Murray, Savoie

Calgary Flames - Vancouver Canucks 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Branky: 23:11 Huberdeau (Hanifin, Andersson.), 25:07 Eakin (Poirier, Backlund), 31:57 Coleman (Backlund, Dube), 59:43 Sutter (Duehr, Bishop). Rozhodčí: Schlenker, Beach – Knorr, Apperson.

Calgary Flames Vladař (41. Dansk) – Mackey, Andersson, Poolman, Weegar, Hanifin, Poirier – Huberdeau, Backlund, Milano – Coleman, Lindholm, Dube – Bishop, Sutter, Toffoli – Zary, Eakin, Duehr.

Vancouver Canucks Delia (41. Dipietro) – Dermott, Keeper, Burroughs, Juulsen, Brisebois, Wolanin – Dickinson, Lazar, Höglander – Alfara, Wouters, Klimovich – Stevens, Bains, Joshua – Gatcom, Aman, Karlsson – Nielsen.

Vancouver Canucks - Calgary Flames 2:3P (0:1, 0:1, 2:0 - 0:1)

Branky: 48:07 Podkolzin (Myers, Garland), 58:29 Garland (Pettersson, Kuzmenko) - 12:40 McLain (Pettersen, Jones), 38:49 Jones (McLain, Desimone), 63:39 Stone (Phillips, Pelletier).

Vancouver Canucks Martin (Silovs) – Woo, Rathbone, Schenn, Myers (A), Kalynuk, DeKeyser – Di Giuseppe, Arseneau, Dries, Focht, Garland, Horvat (C), Kuzmenko, Lockwood, Michejev, Pettersson (A), Podkolzin, Shepard

Calgary Flames Wolf (Čečeljov) – Zadorov, Stone, Valimaki, Meloche, McLain, Gilbert, Desimone – Jones, Klapka, Lewis (A), Lucic (A), Pelletier, Pettersen, Phillips, Ritchie, Rooney, Růžička, Schwindt

Colorado Avalanche - Vegas Golden Knights 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)

Branky: 40:59 Beaucage (MacDonald, Faudy), 53:11 Compher (Rodrigues, Cogliano), 58:51 Byram - 19:09 Cotter (Roy, Dorofeyev). Rozhodčí: Chmielewski, Rehman – Gawryletz, McNamara.

Colorado Avalanche Georgiev (30.Johansson) – Byram, MacDonald, Žuravlyjov Clurman, MacDermid, Middleton – Cogliano, Rodrigues, Compher – Olausson, Tardif, Kaut – Beaucage, Foudy, O'Connor – Burke, Malcev

Vegas Golden Knights Hutchinson (30.Patera) – Hutton, Whitecloud, Bischoff, Hayes, Pachal, Bischoff, Cormier – Carrier, Roy, Kolesar – Howden, Froese, Amadio – Leschyshyn, Dean Rondbjerg – Cotter, Morozov, Dorofeyev

Columbus Blue Jackets - Pittsburgh Penguins 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)

Branky: 07:15 Danforth (Christiansen, Voráček), 28:03 Laine (Peeke, J. Gaudreau), 29:07 Voráček (Danforth, J. Gaudreau), 33:32 Nyquist (Voráček, Kňažko), 56:23 Danforth (Gaudreau, Boqvist) - 48:09 Frasca (Heinen, St. Ivany). Rozhodčí: StPierre, Kea – Baker, Marquis. Diváci: 14 308.

Columbus Blue Jackets Merzlikins (41. Greaves) – Werenski (A), Peeke, Kňažko, A. Boqvist, Christiansen, Gudbranson – J. Gaudreau (A), K. Johnson, Laine – Nyquist (A), Danforth, Voráček – Pyyhtiä, Dunne, Fix-Wolansky – Angle, Richards, Olivier.

Pittsburgh Penguins Tokarski (T. Gauthier) – Ouellet, St. Ivany, P.-O. Joseph, Fedun, Ortiz, Reinke – Heinen (A), Poehling, Archibald (A)– Caggiula, R. Zohorna, A. Nylander – Ansons, Houde, Legare – Glover, Frasca, Svejkovsky.

San Jose Sharks - Los Angeles Kings 3:2P (1:0, 0:0, 1:2 - 1:0)

Branky: 06:25 Kunin (Hertl, Meier), 49:50 Meier (Benning, Hertl), 63:33 Couture (Karlsson, Labanc) - 40:59 Grundström (Clarke, Lemieux), 57:25 Lizotte (Grundström). Rozhodčí: Samuels-Thomas, StLaurent – Mahon, Gibbons. Diváci: 9 042.

San Jose Sharks Kähkönen (Dell) – E. Karlsson (A), Nutivaara, Benning, Šimek, Onyebuchi, Harrington – Kunin, Hertl (A), Meier – Labanc, Couture (C), Eklund – J. Svečnikov, Bordeleau, Suess – Raška, Weatherby, Viel.

Los Angeles Kings Quick (34. Villalta) – Roy (A), Bisson, Clarke, Björnfot, Grans, Nousiainen – Kaliyev, Byfield, Andersson – Chromiak, Tynan, Pinelli – Madden, A. Thomas, Grundström – Ward, Lizotte (A), Lemieux (A).

Edmonton Oilers - Winnipeg Jets 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)

Branky: 00:41 Niemelainen (Malone), 50:22 Hamblin (Demers, Philp), 54:24 McLeod (Foegele, Puljujärvi), 54:51 Holloway (Bouchard).

Edmonton Oilers Skinner (35. Pickard) – Kulak, Bouchard, Niemelainen, Demers, Murray, Samorukov – Foegele, McLeod, Puljujärvi – Holloway, Malone, Virtanen – Benson, Hamblin, Bourgault – Schaefer, Philp, Chiasson

Winnipeg Jets Rittich (Holm) – Stanley, DeMelo, Capobianco, Kovacevic, Chisholm, Gawanke, Sautner – Perfetti, Dubois, Reichel – Harkins, Stenlund, Mäenalanen – Malott, Lucius, Appleton – Eyssimont, Gustafsson, Toninato