Hašek Detroitu k výhře nepomohl

• 30
Ani téměř dvojnásobný počet střel vyslaných na branku Vancouveru nepomohl hokejistům Detroitu k vítězství ve druhém zápase play off. Dominik Hašek inkasoval čtyřikrát z devatenácti střel, poslední gól vstřelil Cooke v předposlední minutě už do prázdné branky. Spokojenější je Carolina, která využila domácího prostředí dokonale a vede nad New Jersey 2:0 na zápasy. Hosty poslal do vedení gól Roberta Holíka, ale domácí tým vyrovnal a v prodloužení rozhodl Battaglia, který tečoval střelu obránce Marka Malíka.

"Vlastně jsem se v brance skoro nudil," řekl k malému počtu svých zákroků Hašek, ale vzápětí dodal: "A pak jsem se najednou divil, jak je možné, že jsem jim dovolil, aby mi dali tři góly z deseti střel. Všechno, co vím, je, že se cítím hrozně. Nebudu mluvit o nějakých nešťastných odrazech, protože nechci hledat výmluvy. Jasné je, že jsem prostě nehrál dobře, o tom není pochyb. Přesto ale nevím, co bych mohl udělat jinak."

Publikum v Joe Louis Areně ztichlo poprvé v polovině první třetiny, kdy rána Brendana Morrisona jen zavadila o Haškovu lapačku a po dorážce Todda Bertuzziho skončila v síti. Druhý gól inkasoval slavný gólman o sedmnáct minut později od Andrewa Casselse, který mezi jeho betony usměrnil střelu Eda Jovanovského.

Detroit sice snížil, ale pak se střela Scotta Lachance otřela o Bretta Hulla a Hašek kapituloval potřetí. To už byl jeho výkon i produkce celého Detroitu terčem posměšků publika. Diváci ironickým aplausem oceňovali každý Haškův sebelehčí zákrok a na adresu celého týmu často ironicky skandovali. Jak po zápase uvedl Steve Yzerman, i tohle negativní povzbuzování týmu na čas prospělo. "Vždy, když fanoušci dělají nějaký hluk, oceníme to," řekl útočník, který gólem v polovině poslední třetiny pro svůj tým ještě vykřesal naději. Tu ovšem sfoukl gólem v předposlední minutě Švéd Markus Näslund a zoufalá power play pak porážku stvrdila.

Šňůru bez vítězství (od 30. března) se Detroit pokusí přerušit na hřišti soupeře, kde odehraje následující dva zápasy. Pokud neuspěje, může napodobit pětici týmů, které v uplynulých osmi letech sice vyhrály svou konferenci, ale v prvním kole play off nečekaně vypadly s osmým mužstvem v pořadí. V roce 1994 takto dopadl právě Detroit, jenž podlehl San Jose 3:4 na zápasy.

"Dvouzápasovou ztrátu musíme hodit za hlavu a soustředit se na příští střetnutí. Vyhrát na ledě soupeře, na to musejí být hráči připraveni," řekl kouč týmu Scotty Bowman.

Do vedení 2:0 na zápasy se dostala také Carolina, která zopakovala proti New Jersey výsledek 2:1 z prvního utkání. Tentokrát se však rozhodovalo až v prodloužení. V jeho 16. minutě tečoval Bates Battaglia střelu českého obránce Marka Malíka a svou první trefou ve vyřazovací části duel rozhodl. "Zkoušel jsem to na tréninku snad stokrát. Na tomhle místě před brankou stojím častěji, než kdekoli jinde, a snažím se vložit hůl do každé střely," řekl k teči Battaglia.

Zápas přitom začal lépe pro hosty, častěji stříleli a když se v první minutě druhé třetiny dva domácí hráči se srazili u mantinelu Robert Holík byl najednou sám před gólmanem Artursem Irbem a nezaváhal.

Ještě ve druhé části po přihrávkovém biliáru vyrovnal Erik Cole a víc regulérních branek už v základní hrací době diváci neviděli, neboť rozhodčí neuznali gól Brianu Rafalskému. Podle
sudích napadl v okamžiku jeho střely brankáře Irbeho Patrik Eliáš. Stalo se to ale mimo brankoviště, a tak český hráč nebyl ani vyloučen.

"Nejsme v nejlepší situaci, ale ještě není čas věšet hlavu. S úvodními dvěma duely už toho teď moc nenaděláme. Všechno se zlepší, když začneme střílet více gólů," řekl Robert Holík.

Východní konference:
Carolina - New Jersey 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
36. Cole, 76. Battaglia (Malík) - 21. Holík. Střely na branku: 28:31. Diváci: 18 730. Výsledek předešlého zápasu: 2:1. Stav série: 2:0.

Západní konference:
Detroit - Vancouver 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
31. Lidström, 51. Yzerman - 11. Bertuzzi, 28. Cassels, 34. Lachance, 59. Näslund, 59. Cooke. Střely na branku: 36:20. Diváci: 20 058. Výsledek předešlého zápasu: 3:4 v prodl. Stav série: 0:2.

Bates Battaglia z Caroliny tečuje střelu Marka Malíka a překonává v prodloužení Martina Brodeura v brance New Jersey

Obránce Bryan Helmer z Vancouveru padá špatně zavřenými dvířky na střídačku Detroitu po zákroku Kirka Maltbyho

Střela Tooda Bertuzziho z Vancouveru míří do branky Detroitu, Dominik Hašek už je překonán