Na Lalima v brance střílí Hamrlík

Na Lalima v brance střílí Hamrlík - Roman Hamrlík z New York Islanders střílí na Patricka Lalima v brance Ottawy | foto: Reuters

Češi v NHL hrají hlavou a neperou se

N e w Y o r k - Šedesátka českých hokejistů v kanadsko-americké NHL by vydala na tři družstva pro příští olympijské hry v Salt Lake City. Tolik hráčů tam nemají Rusové, Finové, Švédi ani Slováci. Připomněl to ve svém pondělním vydání list The New York Times a položil si otázku: Čím to je, že se prosazují tolik právě Češi, kteří v uplynulých letech vyhráli olympijské hry v Naganu, dva světové šampionáty a dvě juniorská mistrovství?

František Černík, manažer českého národního hokejové týmu pro olympijské hry, odpověděl prý poklepáním ukazováčku o čelo, což znamená, že jeho krajané používají hlavu. "Myslím si, že tohle je první. Na druhém místě je kombinace. Kanadský hokej je tvrdý a drsný. Český hokej je technický." "Kdyby se zkombinovaly český a kanadský hokej půl na půl, bude to dokonalé," řekl Černík.

V letošním ročníku zasáhlo do hry v prestižní zámořské soutěže 68 Čechů. "Talentů je doma skutečně hodně a každý chce hrát v nejlepší světové lize. To je pohání kupředu. V předchozích pěti letech český hokej prorazil," uvedl Patrik Eliáš, křídelní útočník New Jersey Devils, vítězů loňského Stanleyova poháru.

Prestižní noviny připomněly, že před rokem 1989 přicházeli čeští hráči do NHL sporadicky. Většinou museli utéci ze země. Někteří, například Petr Klíma, který hrál v lize v letech 1985 až 1999, byli přes hranice "propašováni". Pro hvězdu ottawských Senátorů Radka Bonka je Klíma hrdinou.

Bonk navíc připomněl, že kdyby Češi a Slováci mohli dát dohromady společný tým, byli by ještě silnější. Souhlasil s dalšími hráči, manažery a trenéry, že česká hokejová výchova je založena na trpělivém rozvoji hráčských dovedností a nenutí děti, aby hrály časně příliš mnoho zápasů.

Dominik Hašek, brankářská hvězda NHL z Buffala, se domnívá, že Američané a Kanaďané by se mohli zlepšit, kdyby se učili hráčským dovednostem tak, jak se to učí v České republice. "Myslím si, že žákovský hokejový program v České republice je lepší," uvedl uznávaný gólman.

Bonk podotkl, že kanadští trenéři dají puk žákům, kteří neumějí pořádně bruslit. "Můj otec trénuje doma několik kluků, pět, šest let starých, a během hodiny tréninku 45 minut jen bruslí bez puku," vysvětlil Bonk.

Bobby Holík, syn Jaroslava Holíka, který vede české družstvo do dvaceti let, řídí ve Spojených státech a v Kanadě tradičně několik letních škol a používá přitom stejných metod, které uplatňuje jeho otec a další čeští trenéři. "Je to dobrý systém. Když umíte bruslit, jste na tom líp," konstatoval hráč New Jersey Devils.

Trenér David King poznamenal, že komunistický model sportovních škol se po politických a ekonomických změnách v roce 1989 udržel v České republice lépe než v Rusku. "Děti hrají v týmu a pod dohledem profesionálních trenérů," svěřil se King se svými znalostmi českých poměrů.

Podle zjištění NY Times pro evropské hráče bez rozdílu však platí, že příliš často nahrávají a málo střílejí. Částečně je to dáno tím, že ledová plocha je v NHL užší. "Jsou kreativní, je to úžasné mít je v týmu, i když si často hrají příliš dlouho s pukem a moc nestřílejí. Jejich stylem jsou krasné, přiklepnuté góly. Do hry tím vnášejí určitou eleganci," uvedl v listu King.

Elegance ovšem prý není slovem, které může v NHL vždy vyznít jako kompliment. Mnohdy může v očích Kanaďanů a Američanů znamenat, že hráč se vyhýbá hře tělo na tělo. Tuhle pověst si přinejmenším vysloužili Švédové a Finové, kteří přicházeli do NHL v sedmdesátých letech.

"S tímhle předsudkem musejí žít dodnes," připomněl úděl Evropanů agent Rich Winter. "Hodně se říká, že jich nesmíte mít moc pohromadě v jednom družstvu. Tohle ale nikdy lidé neřeknou o Američanech nebo Kanaďanech," prohlásil muž, znalý kvalit i mentality hokejistů ze Starého kontinentu.