MS 2023
Finský útočník Hannes Björninen (24) slaví gól, který vstřelil kapitán Suomi...

Finský útočník Hannes Björninen (24) slaví gól, který vstřelil kapitán Suomi Marko Anttila (12). | foto: AP

Obhájci titulu opět nepřesvědčili, ale vítězí. Američané zůstávají bezchybní

• 1
Američtí hokejisté si na mistrovství světa nadále udržují stoprocentní bilanci. Při svém čtvrtém vystoupení dlouho zápolili s Rakušany, které nakonec přemohli poměrem 4:1. Outsider základní skupiny A naopak počtvrté prohrál a na body, díky nimž by se udržel mezi elitou, tak musí útočit jindy. Od bodového zisku nebyla až tak daleko Francie, která trápila domácí Finy. Severskému favoritovi ale podlehla 3:5.

Finsko - Francie 5:3

Suomi se druhou výhru na turnaji posunuli na čtvrté místo tabulky před svého soupeře. Gólem a asistencí se na vítězství úřadujících světových šampionů podíleli kapitán Marko Anttila a Sakari Manninen.

Francie vstoupila do utkání aktivně a po 64 sekundách hry se dostala senzačně do vedení. Larmiho ve finské brance překvapil střelou ze strany od mantinelu obránce Florian Chakiachvili. Další šance měli Texier nebo Thiry, druhý gól ale přidat nedokázali.

Finská střídačka v čele s hlavním trenérem Jukkou Jalonenem oslavuje vítězství.

I díky tomu mohli Seveřané z první vydařenější akce vyrovnat, v 5. minutě se o to zasloužil pohotovou dorážkou Pokkovy střely Harri Pesonen. Finové poté nevyužili dvě přesilové hry, ve 24. minutě se ale dostali do vedení. Brankáře Juncu chytajícího poprvé v kariéře na MS překonal téměř z nulového úhlu Ahti Oksanen. Útočník, který v minulé sezoně hrál v extraligovém Hradci, se trefil přesně nad rameno francouzského gólmana.

Domácí si poté vypracovali další příležitosti, které ale neproměnili a ve 29. minutě je zaskočil Justin Addamo. Ten se dostal za finskou obranu a z první střely mířící na branku ve druhé třetině vyrovnal. Domácí se dokázali vrátit zpět do vedení, kapitán Marko Anttila přešel přes Llorcu a prostřelil Juncu.

Francouzký útočník Justin Addamo (24) posílá puk mezi betony fisnkého gólmana Emila Larmiho.

Ve 46. minutě přiblížil favorita k výhře v přesilové hře Teemu Hartikainen, ale Francouzi pokračovali v sympatickém výkonu. V početní výhodě si vytvořili tlak, ve kterém pokračovali i po návratu Rantanena na led a v polovině třetí třetiny se jim zásluhou Charlese Bertranda podařilo snížit na rozdíl branky.

V 55. minutě byl blízko páté branky Armia, ale v koncovce neuspěl. Ještě blíže gólu byl následně Claireaux, pozorný Larmi ale lapačkou vyrazil jeho střelu těsně vedle tyčky. V závěru se Francie pokusila vyrovnat při power play, inkasovala ale pátou branku. Poprvé na turnaji tak nebodovala a prohrála v základní hrací době.

Finsko - Francie 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Branky: 04:37 Pesonen (Pokka, Lammikko), 23:35 Oksanen (Anttila, Friman), 31:36 Anttila (Matinpalo), 45:22 Hartikainen (Manninen, Rantanen), 58:58 Manninen (Rantanen, Määttä) - 01:04 Chakiachvili (T. Bozon, Texier), 28:31 Addamo (Gallet, Leclerc), 49:08 Bertrand (Chakiachvili, T. Bozon). Rozhodčí: Bjork, Fernandez – Mackey, Zunde. Diváci: 11638.

Finsko Larmi (Olkinuora) – Ohtamaa, Lehtonen, Koivisto, Määttä (A), Pokka, Seppälä, Matinpalo, Friman – Rantanen (A), Manninen, Hartikainen – Kakko, Sallinen, Armia – Kapanen, Lammikko, Pesonen – Anttila (C), Björninen, Oksanen.

Francie Junca (Papillon) – Llorca, Chakiachvili (A), Thiry, Gallet, Guebey, Boscq, Onno, Crinon – Texier, Boudon, T. Bozon – Rech, Addamo, Leclerc – Bertrand, Claireaux (C), Fabre – Valier, Ritz (A), K. Bozon.

Přejít na on-line reportáž

USA - Rakousko 4:1

Gólem a asistencí se o výhru tabulkového lídra zasloužili obránci Lane Hutson a Nick Perbix. Rakušané jsou s jedním bodem předposlední.

Ti s favoritem nečekaně herně drželi krok. Američané v první třetině měli dvakrát výhodu přesilových her, když byl vždy vyloučený Rossi. Ani jeden z jeho faulů ale nevyužili, navíc si nevytvořili ani žádnou výraznější šanci. Naopak Petersen v brance USA musel likvidovat nebezpečné situace po střelách Raffla a Zwergera.

Rakouský útočník Thomas Raffl (5) doklepává puk za amerického brankáře Cala Petersena (40).

Zwerger se do gólové příležitosti dostal i ve 22. minutě, opět ale neuspěl. Zámořští hráči následně zlepšili pohyb, přidali na agresivitě a měli více ze hry. Otevřít skóre mohl O’Connor, brankář Starkbaum však zasáhl a později se štěstím přežil i přečíslení dva na jednoho.

Ve 28. minutě již inkasoval, když jej po akci Bonina překonal Rocco Grimaldi. Rakušanům se ale hned v první přesilové hře v utkání podařilo vyrovnat. Po krásné střílené přihrávce Schneidera zakončoval kapitán Thomas Raffl, který si tak připsal již třetí gól na turnaji. Američané však bleskově odpověděli, o 57 sekund později jim vedení vrátil Carter Mazur.

Americký brankář Cal Petersen (40) v kooperaci s útočníkem Drew O'Connorem (10) zápasí s rakouským forvardem Marcem Rossim (23).

Ve 44. minutě se po individuální akci a zaváhání Starkbauma prosadil obránce Lane Hutson a přiblížil Spojené státy výhře. Evropský celek ale nerezignovali a vypracovali si hned několik velkých šancí. Ve 49. minutě neuspěl Schneider a poté byl ústřední postavou aktivní Zwerger. V rychlém sledu Petersena několikrát prověřil, nepřekonal jej ale ani z trestného střílení v 52. minutě.

Tři minuty před koncem utkání se Rakousko rozhodlo k risku bez brankáře, okamžitě však inkasovalo počtvrté. Skóre uzavřel Nick Perbix.

USA - Rakousko 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky: 27:16 Grimaldi (Bonino, Mackey), 38:20 Mazur (Tynan, Hutson), 43:24 Hutson (Perbix, Coronato), 57:27 Perbix (Brown, Farrell) - 37:23 Raffl (Schneider, Rossi). Rozhodčí: Andris Ansons, Mikko Kaukokari – Onni Hautamaki, Šimon Synek..

USA Petersen (DeSmith) – Samberg, Perbix, Perunovich, Kleven, Thrun, Mackey, Hutson – Bonino (C), Grimaldi, A. Tuch (A) – O'Connor, Eyssimont, Garland (A) – Tynan, Gauthier, Mazur – Farrell, Bjork, Coronato – Brown.

Rakousko Starkbaum (Madlener) – Maier, Strong, Zündel, Heinrich (A), Wolf, Nickl, Wimmer, Brunner – Ganahl (A), Haudum, Neubauer – Raffl (C), Thaler, Nissner – Schneider, Zwerger, Rossi – Wukovits, P. Huber, M. Huber.