Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Uzavření extraligy: hokej jde do neznáma

  10:00
Praha - Hokejová extraliga se stala uzavřenou společností vyvolených, která se zdráhá mezi sebe pustit nové členy. Jak tahle revoluce ovlivní celý český hokej? Fanoušci extraligových klubů se těší na atraktivní podívanou. O postup do play-off bude přece bojovat více mužstev, stadiony budou snad plné.

A že ubude sestup? "Lidi stejně zajímají vítězství mnohem víc než to, kdo sestoupil," říká šéf svazu Vratislav Kulhánek.

Nová doba může pomoci mladým hráčům, říkají jedni. Kluby ušetří v nákladech na platy hokejistů. Ve třetích pětkách už nebudou muset mít zkušené třicátníky, ale mohou bez obav hrozby sestupu dát šanci juniorům, kterým budou platit daleko menší gáži.

Druzí ale oponují: Jde se na ruku bohatým klubům, záhuba visí nad chudšími prvoligovými celky. Šance pro mladíky? Zásluhou zrušení cizinecké kvóty to může dopadnout i tak, že soupisku namísto juniorů zaplní například slovenští hráči.

"Jsme v Evropské unii, a proto není správné, abychom někoho omezovali," tvrdí šéf znojemského hokejového klubu Jaroslav Vlasák. Ale tenhle argument mnozí neberou.

Podmínky přijetí (Pokud chce klub hrát hokejovou extraligu)

-Musí vyhrát první ligu.
-Následně si za 25 milionů korun koupit extraligovou licenci – bez ní nemůže v nejvyšší soutěži
startovat.
-Rovněž musí doložit, že je obchodní společností. Že vlastní nebo má v pronájmu stadion s kapacitou nejméně 5000 míst, má prostory pro VIP, s dodatečným osvětlením pro televizní přenosy.
-Na soupisce musí mít nejméně 16 kmenových hráčů. Svůj juniorský či dorostenecký tým musí mít alespoň ve druhé lize.

Jiné evropské ligy

Finsko
Uzavřená soutěž, právě v jejím systému se představitelé českých klubů zhlédli při myšlence na
uzavření extraligy před dvěma lety.

Německo
I tam bývala liga uzavřená. Teď se ale sestupuje. Klub z druhé ligy postupuje, musí však složit
garance.

Rusko
Další uzavřená soutěž. Po zrušení sestupu se liga rozšířila, 16 z 18 týmů hraje play-off.

Švédsko
Tady je boj o setrvání či postup do nejvyšší soutěže pěkně tvrdý. Šest týmů hraje systémem každý s
každým doma a venku.

"Hokeji to nepomůže. Na co vychovávat mladé, když sem přivedeme Slováky, Němce nebo Maďary," oponuje agent Jaromír Henyš.

Hlavní je zisk

Je jasné, proč se Asociace profesionálních klubů (APK) rozhodla škrtnout sestupování z extraligy. Hlavní je ekonomické hledisko. "Kluby mohly mít problémy s dlouhodobými smlouvami se sponzory, které byly vázány na extraligovou účast. To nyní padá," vysvětluje Kulhánek.

Pochvaluje si také, že z extraligového slovníku mizí slovo baráž.

"Nelíbila se mi," říká. "Vzpomeňte na loňský rok. Budějovice vyhrály první ligu, prokousávaly se přes play-off, děla se tam různá zvěrstva jako nahánění Prospala. A pak teprve se dostaly do baráže proti odpočinuté Jihlavě, která se na ni mohla připravovat v klidu od půlky sezony. To mi nepřišlo fér."

Ale je fér současná situace? K postupu do nejvyšší soutěže je třeba nejen vyhrát první ligu, ale také si koupit za 25 milionů korun extraligovou licenci, tedy vstupenku mezi elitu.

 "Složit tuhle částku, to je pro klub z první ligy opravdu silná káva," běduje šéf mladoboleslavského klubu Antonín Miškovský.

Co soudíte o uzavření ligy?

Martin Hosták, bývalý hráč, hokejový expert 
Nemyslím, že je uzavření extraligy dobrý krok. Baráž je důležitá proto, aby soutěž měla sportovní charakter až do konce. Hrozba pro kluby, které se nedostanou do play-off, by měla být. A že se liga případně rozšíří? Podle mě je 14 týmů až dost.

Jaromír Henyš, hokejový agent 
Co je horší? Uzavření soutěže, nebo zrušení kvóty na počet cizinců? Obojí. To první nedá hokeji tolik do vazu. Je to dobře pro sponzory, mají klid. Ale zrušení kvóty je úplná pitomost, to už mladé kluky nemusíme vůbec vychovávat.

Miloslav Šeba, místopředseda hokejového svazu
Každopádně je to reakce na to, že sponzoři nejsou bezední. Všechny podmínky ještě nejsou venku, abychom věděli, jaký dopad budou mít. Budeme muset udělat opatření z pohledu uspořádání první ligy, druhé ligy, krajských přeborů.

Leoš Novotný, prezident HC Hamé Zlín
Povede to k předpokládanému ustanovení platového stropu pro hráče, což povede k zastavení spirály a začlenění nadějných juniorů do týmů. Ušetřené náklady povedou ke zkvalitnění hokejového zázemí a komfortu diváků a lepší práci s mládeží.

Jaroslav Vlasák, prezident HC Znojemští Orli
Vše jsme udělali z ekonomických důvodů. Není to uzavření extraligy, pouze se nesestupuje, ale směrem nahoru jsou dveře otevřené. Jestli je 25 milionů za licenci moc? Majitelé dají do klubů mnohem víc peněz.

Radek Haman, hokejista Znojma
Už dnes je trend mít v týmu pár starších hráčů a jinak co nejvíc mladých. A jestli se bojím po přílivu cizinců o své angažmá? Zkrátka buď na to mám, nebo nemám. Pokud na to nebudu mít, tak v týmu nemám co dělat.

Jistě, prvoligové celky teoreticky šanci na postup stále mají. Extraliga se vlastně může hrát třeba s šestnácti týmy.

"Soutěž je zdola otevřená. Ale podmínky jsou nastaveny tak, že se to nestane," prohlašuje ředitel extraligy Stanislav Šulc.

I proto si prvoligové kluby stěžují na elitářství. Jejich šance na postup jsou po zavedení mnohamilionového poplatku mizivé. Čekají je navíc další problémy.

Třeba odchod sponzorů. Proč by dávali peníze do týmu, který má jen malou šanci pořádně se zviditelnit?

"Už teď se budou ptát, jestli má smysl nás podporovat, když je vidina postupu do extraligy omezená," tvrdí David Šaffer, šéf ústeckého klubu, jednoho z kandidátů na postup.

A podobný svízel bude i s diváky. Vyhrát první ligu? Hm, pěkné. Ale co je to za motivaci ve srovnání s postupem? Není pochyb o tom, že extraliga jedná z pozice síly. Svaz ji nemůže nic nařizovat, řídí ji APK.

"Co si budeme nalhávat, je to samozřejmě o tom, že ten, kdo dodává nejvíc hráčů do reprezentace, si určuje sportovně technický způsob, jak se to všechno bude dál vyvíjet," vysvětluje místopředseda svazu Miloslav Šeba.

Extraligové kluby se hájí: Proč by "uzavřená" liga nemohla fungovat u nás, když to vyhovuje v Americe, ale třeba i ve Finsku? Chystají navíc další krok: zavedení platových stropů pro hráče.

"Dlouho už to takhle nemohlo vydržet. Platy se už hodně šroubovaly nahoru," uvedl prezident znojemského klubu Jaroslav Vlasák.

Šéf svazu nechápe milionové sumy za přijetí mezi elitní kluby

Praha - Podílel se na přípravě licenčních podmínek pro extraligové kluby. Ale když dojde řeč na 25 milionů korun, které má nyní šampion první ligy zaplatit za postup do extraligy, šéf svazu českého hokeje Vratislav Kulhánek krčí rameny. "Nevím, co tím chtěl básník říci. Tahle částka v původním plánu vůbec nebyla," říká Kulhánek.

Co říkáte na extraligové změny?
Jsem jim nakloněn. Tedy až na těch 25 milionů korun. To mě zaskočilo. Nevím, co to znamená. Pokud to APK myslela tak, že to jsou peníze, ze kterých se bude moci v sezoně čerpat, v pořádku. Ale jestli jde jen o poplatek za právo na vstup mezi elitu, tak tomu nerozumím. Přijde mi to přitažené za vlasy.

Přitom je to zásadní věc. 25 milionů prvoligové kluby těžko seženou.
Sehnat 60 milionů na ligu a ještě k tomu 25 milionů na poplatek, to je samozřejmě příliš tvrdé. Jsem udivený. Myslím, že to odporuje dobrým mravům. Současných čtrnáct týmů takový poplatek platit nemusí.

Prvoligové kluby to mají za nehoráznost. Co vy?
Jestli je to skutečně druh poplatku, byl bych k tomu hodně kritický. Ale mně to zatím nikdo nezdůvodňoval. To APK ani nemusí. A to je právě problém mezi APK a svazem.

APK není svazu podřízena, že?
Ne. Když vznikla samostatná právnická osoba APK, podepsala se smlouva. Nemáme teď páky, jak něco podobného ovlivňovat.

Kdy smlouva vyprší?
Bohužel nikdy. Je sice vypověditelná na konci roku, jenže pokud bych ji vypověděl, tak bych rozbil český hokej. A to rozhodně nechci.

Ale skřípete zuby.
Byl bych hrozně rád, pokud by bylo sportovní řízení extraligy na svazu a APK by s agenturou BPA ovládaly ekonomickou stránku.

Pohled: O českém hokeji a státě ve státě

Absurdita, říkala jsem si před časem u televizní reportáže o muži, který se rozhodl v Česku založit si svůj stát ve státě. S vlastními penězi i státním znakem. To vše dělal proto, že ho štvaly poměry. Nebo proto, aby unikl svým dluhům. Teď mi to tak nejapné nepřijde. Protože vím o jiném státě ve státě.

Dokonce fungujícím tak dobře, že ovládá i ten stát okolo sebe. O hokejové soutěže se tu stará Český svaz ledního hokeje. S výjimkou té nejlepší. Extraligu spravuje Asociace profesionálních klubů (APK). A ta klidně mává s celým českým hokejem.

Nedávná minulost: APK bezmála zasahovala do toho, zda bude moci být obránce Kubina kvůli ligovému prohřešku v reprezentaci.

Přítomnost: bez jednání s těmi, kterých se to také týká, si stanovuje kauci 25 milionů korun pro vstup do vybrané extraligové společnosti.

Možná bude někdo ochoten tohle drsné vstupné obětovat. Takže nám extraliga může nabobtnat? "Toho se nebojím. Podmínky jsou stanovené tak, že se to nestane," prohlásil Stanislav Šulc, šéf APK.

Zdá se vám to jako arogance? Ale jděte. To si přece stát ve státě může dovolit.

Program hokejové extraligy

Nový ročník hokejové extraligy začne ve středu 18. září. Obvyklými hracími dny budou úterky, pátky a neděle. Reprezentační přestávky jsou naplánované na období mezi 3. až 15. listopadem, 8. až 20. prosincem a 2. až 12. únorem. Poslední kolo základní části je naplánováno na úterý 4. března.

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. HC Oceláři TřinecTřinec 0 0 0 0 0 0:0 0
2. HC Dynamo PardubicePardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. HC Sparta PrahaSparta 0 0 0 0 0 0:0 0
4. HC Verva LitvínovLitvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
5. HC Kometa BrnoKometa 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Banes Motor České BudějoviceČ. Budějovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Bílí Tygři LiberecLiberec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Mountfield Hradec KrálovéHr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
9. HC Vítkovice RideraVítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
10. HC OlomoucOlomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
11. HC Energie Karlovy VaryK. Vary 0 0 0 0 0 0:0 0
12. HC Škoda PlzeňPlzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
13. BK Mladá BoleslavMl. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Rytíři KladnoKladno 0 0 0 0 0 0:0 0

1. až 4. tým postupuje do play off, 5. až 12. tým bude bojovat v předkole play off a 14. tým jde do baráže

  • Nejčtenější

Vzpurný talent žádá výměnu a diktuje si podmínky: Chci velkou roli v NHL. Hned!

Sebevědomí mu evidentně nechybí. V NHL se dosud neobjevil, ale došel k závěru, že už by měl. Ideálně hned od příští sezony. A protože ve Winnipegu zastávají jiný názor, Rutger McGroarty vzkázal:...

16. července 2024  15:18

Hvězdný návrat do extraligy. Pardubice posílí kapitán mistrů světa Červenka

Spekulace se potvrdily, extraliga vítá zvučné jméno. Prověřeného a ostříleného veterána. Uznávaného lídra, co letos v Praze dovedl národní tým ke zlatu na mistrovství světa. Roman Červenka opouští...

15. července 2024  13:05,  aktualizováno  13:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Vyřazené číslo bývá svaté. Riskuje Červenka s „10“ pověst hrdiny?

Kapitán českých hokejistů Roman Červenka zakotvil v Pardubicích a do tamní enteria areny v létě možná vjede auto s dlouhým žebříkem. „Rád bych hrál s desítkou na dresu,“ připustil čerstvý mistr...

15. července 2024  18:01

Vymění NHL za Rusko? Problémový Kuzněcov může odejít, ovlivní i Nečase

Že by „mával křídly“ tak moc, až by odletěl do dálného Ruska? Trapná metafora navazující na jeho tradiční gólovou oslavu může najít přenesení do reality, ruský útočník Jevgenij Kuzněcov totiž údajně...

16. července 2024  16:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká změna, Carolina se prý s Nečasem snaží domluvit. Rozhodne arbitráž?

Okolnosti nasvědčovaly rychlému odchodu, nabídky se hrnuly. Jenže situace kolem smlouvy hokejisty Martina Nečase v NHL se táhne podstatně déle. Carolina, která českého útočníka posledních sedm sezon...

19. července 2024  17:50

Zábranský si vyzkouší třetí finské angažmá, tentokrát bude hrát za Lahti

Libor Zábranský mění podruhé dres v rámci finské hokejové ligy. Po působení v Jukuritu Mikkeli a Ässätu Pori bude český reprezentant hrát za Pelicans Lahti, kteří podpis roční smlouvy s...

21. července 2024  18:22

Karlovy Vary vítají mladého odchovance, ze zámoří se vrací útočník Sapoušek

Hokejový útočník Robin Sapoušek po návratu ze zámoří do Karlových Varů podepsal se Západočechy novou smlouvu do dubna 2027. Dvacetiletý dvojnásobný medailista z juniorského mistrovství světa se do...

21. července 2024  14:42

Velká změna, Carolina se prý s Nečasem snaží domluvit. Rozhodne arbitráž?

Okolnosti nasvědčovaly rychlému odchodu, nabídky se hrnuly. Jenže situace kolem smlouvy hokejisty Martina Nečase v NHL se táhne podstatně déle. Carolina, která českého útočníka posledních sedm sezon...

19. července 2024  17:50

Dynamické Dynamo: špičkový fyzioterapeut, kuchař i program pro studenty

V NHL je týmový kuchař standardem, v extralize se jím během play off chlubil také pětinásobný šampion Třinec. Málokdo však ví, že podobnou výhodou disponuje i pardubické Dynamo. A nejen během...

19. července 2024  12:35

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...