Středa 16. června 2021, svátek má Zbyněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 16. června 2021 Zbyněk

Prý klub prodávám Rusům. To mě pobavilo, říká plzeňský boss Straka

  10:29
Ještě než začal mluvit, vytáhl z krabičky cigaretu, zapálil si a zhluboka potáhl. „Ale kouřím už o hodně méně než dřív a chci přestat úplně,“ svěřil se Martin Straka, generální manažer hokejového klubu HC Škoda Plzeň. Pak už se rozhovořil o skončené extraligové sezoně. Hodně ho pobavil dotaz, co je pravdy na fámách, že hodlá plzeňský klub, či alespoň určitý podíl v něm, prodat.

Ikona plzeňského hokeje Martin Straka se loučila v exhibičním utkání proti fanouškům. Součástí akce byly úsměvy, podpisy i pivo zdarma. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Teď mi dokonce volal známý až z Itálie, že se doslechl, že Plzeň prodávám nějakým Rusákům. To už jsem se rozesmál na celé kolo. Neprodávám nikomu nic, ani kousek,“ ujistil 42letý šéf Straka, který před začátkem sezony oficiálně ukončil aktivní kariéru.

Jestli se mu podaří skoncovat s neduhem zvaným kouření, to ukáže až čas. Že pro „jeho“ Plzeň skončila extraligová sezona, to už je však nezvratné. Tým nepřešel přes předkolo play-off, ve čtyřech zápasech vypadl s Mladou Boleslaví.

Fotogalerie

První rok bez Straky coby elitního útočníka na ledě tak pro Škodu znamená konečné 9. místo.

Bolí tohle vyřazení hodně?
Každé vyřazení bolí, člověk je zklamaný, snaží se zjistit a zanalyzovat, proč se to stalo. Ale musíme být soudní a je třeba uznat, že Mladá Boleslav byla lepší. Měli větší chuť, větší drajv. Když se k tomu přidá fakt, že jsme před začátkem série přišli o kapitána Ondru Kratěnu, zranil se Michal Moravčík a v posledním utkání scházel také Niky Johnson, byl tohle pro náš mladý mančaft strop. Udělal kus práce, ale na víc to v tuhle chvíli nebylo.

Takže sezonu z tohoto pohledu neberete jako neúspěšnou?
Pozor. Určitě ji neberu jako úspěšnou. Pro mě je velké zklamání, že jsme neprošli do čtvrtfinále. Doufal jsem v to. Ale v klíčových chvílích se na straně Boleslavi projevila zkušenost Davida Výborného nebo Michala Broše. My jsme v předkole neměli nikoho, kdo by to dokázal uklidnit.

„Budeme dál sázet na mladé. Ale chceme k nim sehnat jednoho či dva zkušené hráče.“

Podle statistik vás Mladá Boleslav v každém utkání přestřílela.
Já věřil, že máme lepšího gólmana, který nás posune dál. I když Růžička vychytal titul s Pardubicema, poslední sezony neměl úplně skvělé. Tady jsem viděl možnost, jak přes ně přejít. Bohužel, nezásobovali jsme ho natolik, abychom ho dostali pod větší tlak. A když už jsme šance měli, hlavně ve třetím a čtvrtém utkání, chytal dobře. Nebo jsme to nedokázali řešit ideálně, tam právě scházela ta zkušenost.

Nebyl tedy trochu risk pustit v sezoně právě zkušené hráče? Nescházeli vám teď útočníci Pletka s Kašpaříkem?
Jsem si stoprocentně jistý, že by nám nepomohli tak, aby ta série dopadla jinak. To není nic proti nim, obou si vážím a mám je rád, ale nezměnili by to. Venca je gólový hráč, ale potřebuje, aby mu někdo ty situace připravil. A Kašpy odešel, protože jsme měli šanci získat Mário Bližňáka. Ten se rozjížděl pomaleji, ale v play-off už to byl jednoznačně náš nejlepší hráč. Strávil na ledě přes 20 minut za zápas, hrál oslabení, přesilovky, měl všechna buly.

DYCHTIVÍ JAKO ZAMLADA. Jaromír Jágr a Martin Straka, který se spolu s

DYCHTIVÍ JAKO ZAMLADA. Jaromír Jágr a Martin Straka, který se spolu s Jaroslavem Špačkem loučil v exhibičním duelu s kariérou.

Před sezonou jste nastartovali proces omlazování plzeňského kádru. Jak tedy hodnotíte výkony mladých hráčů?
Zrovna teď jsem si vyjížděl jejich čísla. A většina z nich poskočila směrem dopředu. Kuba Jeřábek patří jednoznačně k nejlepším bekům celé extraligy. Jánko Sýkora se dostal do elitní dvacítky bodování, Honza Schleiss měl loni statistiky na nule, letos udělal v základní části šestnáct bodů. Kuba Lev nastřílel patnáct gólů, své si odvedl i Kubalda (Dominik Kubalík). A Síma (Dominik Simon) se stal tahounem týmu. To je pro mě znamení, že jdeme správnou cestou a neuhneme z ní. Ale je jasné, že k nim potřebujeme sehnat ještě někoho zkušeného a na tom teď pracujeme.

„Dohoda s Tomášem Vlasákem platí. Teď ho nechávám v klidu, bojuje se Slavií o záchranu. Ale pak se mu hned ozvu. Moji nabídku zná a já věřím, že od příští sezony tady bude fungovat ve sportovním managementu.“

Berete jako klíčové, aby pokračoval kapitán Ondřej Kratěna?
Doufám, že ho udržíme. Teď tomu nechávám volný průběh, Ondra je rozladěný, sezonu začal i končil se zraněním a sám přemýšlí, co bude dál. Jestli najde chuť pokračovat. Počkám, jak se nakonec rozhodne, a podle toho budeme hledat další zkušené kluky.

Ještě k dalším mladým. Neprosadili se všichni, čekal jste víc třeba od Berana či Culka, který přišel v lednu?
Oba se vrátili z Kanady. Matěj Beran už před sezonou a nebylo to určitě z jeho strany ono. Ale také to měl těžké. Když strávíte na ledě za zápas pár minut, nejde čekat góly a přihrávky. Ale musíte si v té chvíli najít jiné úkoly, své místo. Zatím to neukázal, ale šanci ještě dostane. Je to jen na něm. Na jeho obranu musím říci, že když jsme ho poslali hrát druhou ligu do Klatov, vzal to zodpovědně, neodflákl to. Za devět zápasů tam udělal asi dvacet bodů. Kuba Culek je pro mě obrovské zklamání. I když i u něj je třeba říci, že tolik prostoru nedostal, bylo tam i nějaké zranění.

Jak se tým během léta změní, plánujete velké změny?
Většina hráčů je pod smlouvou a zůstane pohromadě. Některým hráčům už jsme pověděli, že se s nimi rozloučíme. S dalšími, kterým končí smlouva, jednáme. A jak jsem řekl, chceme sehnat jednoho až dva zkušené hráče, kteří by to zase posunuli o kus dál.

Kdo konkrétně v Plzni končí?
Jakub Culek má zelenou, aby si hledal jiné angažmá. Končí i Lukáš Mensator a Tomáš Sýkora. Ten tady odvedl skvělou práci, ale je mu šestatřicet, chceme tým dál omlazovat a dá se říci, že za něj již máme domluvenou náhradu.

První pohyby v kádru Plzně

Kdo v Plzni končí?
Lukáš Mensator (brankář)
Tomáš Sýkora (útočník)
Jakub Culek (útočník)

S kým se jedná o nové smlouvě?
Branislav Kubka (obránce)
Ondřej Kratěna (útočník)
Ján Sýkora (útočník)
Nicholas Johnson (útočník)
Jozef Balej (útočník)
Mário Bližňák (útočník)

Pozn.: Ostatní hráči stávajícího kádru mají platné kontrakty.

Některým hráčům končí smlouva. Už se dá říci, s kým se dohodnete na novém kontraktu?
S Jánkem Sýkorou věřím, že už jsme nějakým způsobem dohodnutí. Jednáme s Nicky Johnsonem, Braněm Kubkou. Složitější situace je okolo Mário Bližňáka, který patří Slovanu. Nevzdávám se ho, ale vůbec se neví, jak Slovan bude fungovat dál, čekáme na vyjádření klubu. Společnou řeč se budeme snažit najít i s Jožkou Balejem. Platnou smlouvu tady má i Venca Pletka, u něj se teprve uvidí, co dál.

Pletka bojuje o záchranu se Slavií, stejně tak Tomáš Vlasák. Platí vaše dohoda z minulého roku, že mu nabídnete místo v managementu klubu?
Samozřejmě platí. Teď Vlasyho nechávám v klidu, má se Slavií jiné starosti. Ale pak se mu hned ozvu, stojím o něj. Chci ho mít tady a doufám, že od příští sezony tady Tomáš bude fungovat ve sportovním managementu.

Bude váš bratr Michal pokračovat v pozici hlavního kouče?
Bude, stejně tak asistenti Láďa Čihák s Jardou Špačkem. Myslím, že odvedli kus práce. Stejně jako před nimi Milan Razým. Ale na podzim jsme se dostali do takové situace, kdy jsme na tomto postu museli udělat změnu.

Jaké to vůbec je, takhle úzce spolupracovat s bratrem?
Musíte odlišovat. My se hádáme celoživotně, každý máme na hokej svůj názor. Stejně tak Láďa Čihák s Jardou Špačkem. To je ku prospěchu, každý si řekneme své a hledáme nejlepší řešení. A shodneme se v tom nejdůležitějším -chceme to stavět na mladých, vidíme v nich budoucnost. Na místních klukách, kteří mají k Plzni vztah, budou bojovat za klub a do hry dají srdce.

„Je na nás, abychom na stadion přitáhli víc lidí. My je musíme nalákat našimi výkony na ledě i akcemi mimo něj.“

Překvapilo vás, že na domácí zápasy v předkole zůstala návštěva hodně za očekáváním?
Trošku jo. Možná Boleslav nebyla mančaft, který by tolik lákal, možná si fanoušci mysleli, že to pro nás bude jednoduché, že se dostaneme dál. Navíc první zápas byl v televizi. Ale to je naše práce. Musíme fanouškům nabídnout to nejlepší. Na ledě kvalitní výkony a góly, k tomu nabídnout něco i mimo hokej. Věřím, že to posuneme dál a diváky sem dostaneme v příští sezoně.

Jak dlouho ještě A-tým bude trénovat?
Od pondělka jedeme dál až do 10. dubna. Jsme limitovaní tím, že osm kluků včetně dvou Slováků odjíždí k reprezentaci. Budeme kombinovat posilovnu a led. Pak hráči dostanou dovolenou a první týden v květnu už začíná letní příprava.

Během sezony prosakovaly i zprávy, že hráčům se zpožďují výplaty. Je ekonomická situace klubu složitější než v minulých sezonách?
Sem tam se stalo, že došlo ke zpoždění. Ale klukům v tuto chvíli nic nedlužíme. A celková situace není nijak odlišná od let minulých.

Martin Straka (vpravo) a Jaroslav Špaček
Martin Straka (vlevo) a Jaroslav Špaček se v exhibici rozloučili s kariérou.

Máte za sebou v klubu první rok, kdy nejste zároveň hráčem a generálním manažerem. Už jste si zvykl?
Je to složité. Vlastně celou sezonu jsme neměli klid, nehráli jsme čtvrtý pátý flek jako předtím. Takže se člověk snažil pomoci jak hráčům v kabině, tak uklidňovat sponzory a lidi kolem, že tenhle mladý tým potřebuje trochu času. Snažil jsem se někdy pomoci i na ledě, předat mladým nějaké zkušenosti, proto jsem chodil na tréninky. Ale když jsme občas klesli až na 12. příčku, vůbec jsem nebyl v pohodě. Takže to pro mě možná bylo ještě náročnější než dřív (úsměv).

Do dalších sezon přesto hledíte optimisticky?
Jo, jsem optimista. Herní projev není špatný. Je tam bojovnost, jen tam schází větší klid v koncovce. Ti kluci finální fázi umějí, na trénincích je to znát, ale v zápasech to ještě neumějí naplno prodat.

Rozjelo se extraligové čtvrtfinále. Tipnete si, kdo letos dosáhne na titul?
I když dvakrát prohráli na Spartě, pořád je pro mě černým koněm Hradec. Umí hrát dobře do defenzivy, tvrdě, tak jak je v play-off potřeba. Netvrdím, že je řadím za favorita na titul, ale sázím, že ještě mohou překvapit. Uvidíme, jak to všechno dopadne. Litvínov, Třinec, Zlín...? Možné je všechno.

Těšíte se jako fanoušek na mistrovství světa v Praze a Ostravě?
Těším a určitě se pojedu podívat. Šampionát je u nás po dlouhé době, uvidíme, jak se povede tým poskládat. Útok asi nebude špatný, trochu složitější situaci ale vidím v obraně. Zranil se Polák, Židlu vyměnili. Jsem zvědavý.

„Platby hráčům se párkrát zdržely, ale teď nikomu nic nedlužíme. A ekonomika klubu se neliší od let minulých.“

Po dlouhé době? Přesně po 11 letech a vy jste v roce 2004 v Praze měl kapitánské céčko na hrudi. Ještě vás straší čtvrtfinálové vyřazení s USA po nájezdech?
Na to úplné ticho v hale nikdy nezapomenu. To bylo strašný. Měli jsme to skvěle rozjetý, vedli 2:0, byli lepší, ale ve třetí třetině dostali dva blbé góly a pak ty nájezdy... Ale naštěstí přišel další rok a ve Vídni zápas jako přes kopírák, jen opačně. Oni byli lepší, vedli 2:0, ale nakonec jsme penalty zvládli my. A dotáhli jsme to pak až ke zlatu.

Dotazů, zda se ještě nevrátíte na led a neoprášíte kariéru, jste měl v sezoně hodně. Pokaždé jste odmítal. Byla alespoň chvíle, kdy se vám ta varianta vážně vloudila do myšlenek?
Ne, vůbec. Už prostě nemůžu. Bruslit s těma klukama dokážu, fyzicky bych si věřil. Ale nejde to, při větší zátěži mi oteče koleno. Nejsem typ jako Růča nebo Péťa Nedvěd, kteří válí i bez většího tréninku. Já musím trénovat, ležet pod činkama, skákat schody. Jsem menší a potřebuju výbušnost, abych někomu odjel od mantinelu. A to už nedám. Stačily mi dvě exhibice, které jsem letos odehrál. Hned jsem říkal, že za rok už zvládnu jenom jednu a pak už žádnou (smích).

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se hraje od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začal českým hokejistům zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 obhajuje Finsko.

Sparta
4:0
Olomouc
Mladá Boleslav
4:0
Pardubice
Sparta
3:4
Liberec
Třinec
4:1
Liberec
Třinec
4:3
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Kometa
Liberec
4:0
Hradec Králové

Předkolo

Plzeň
0:3
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Litvínov
Pardubice
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
2:3
Kometa Brno

Bodování

65

Peter Mueller

Kometa

63

Martin Růžička 27

Třinec

57

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

33

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 52 32 3 6 11 194:116 108
2. Třinec 52 31 4 5 12 187:130 106
3. Ml. Boleslav 52 26 6 7 13 167:126 97
4. Liberec 52 24 8 5 15 152:118 93
5. Plzeň 52 24 6 7 15 170:128 91
6. Hr. Králové 52 26 4 3 19 144:127 89
7. Pardubice 52 21 7 4 20 141:146 81
8. Vítkovice 52 20 4 6 22 130:142 74
9. Kometa 52 19 5 6 22 144:152 73
10. K. Vary 52 17 8 6 21 145:176 73
11. Litvínov 52 17 8 5 22 133:146 72
12. Olomouc 52 14 6 5 27 105:156 59
13. Zlín 52 11 3 4 34 108:178 43
14. Č. Budějovice 52 6 4 7 35 128:207 33
  • Nejčtenější

Konec bostonské party. Sežene Krejčí práci v NHL, nebo se vrátí?

Je to už 17 let, co spojil hokejovou kariéru s Bostonem. David Krejčí (35) se postupně stal výraznou postavou týmu,...

Reichel v Rozstřelu: V národním týmu něco haprovalo, chyběla pohoda

Proč se fanouškům hokeje a hokejistům samotným nesplnil sen o medaili z mistrovství světa? Robert Reichel, kapitán...

Góly Pastrňáka s Krejčím Bostonu nestačily, Montreal slaví postup

Hokejisté Bostonu i přes produktivitu Davida Pastrňáka (2+1) s Davidem Krejčím (1+0) nezvládli domácí přestřelku s...

Malá holka mezi velkými kluky. Kanadský klub draftoval první dívku v juniorské lize

Skutečně se přiblížila doba, kdy ženy budou pevnou součástí hokejových týmů mužů? Kanadský klub ze Sarnie udělal k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Útočníci Pastrňák s Krejčím v play off končí, postup slaví Islanders

Soupeřem obhájců Stanley Cupu z Tampy budou v další fázi play off NHL hokejisté Islanders. Rozhodla o tom jejich...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Návrat veterána. Vondrka je po 18 letech zpátky v Českých Budějovicích

Michal Vondrka se po 18 letech vrací do Českých Budějovic. Devětatřicetiletý hokejový útočník naposledy působil v...

Kluky určitě nejvíc baví běhy, směje se pardubický trenér Král

Už lehce přes měsíc se pardubičtí hokejisté potí během letní přípravy na nadcházející extraligovou sezonu. Tréninky na...

Nemůžeme být bez ledu. Liberec je od začátku přípravy na bruslích

Bez ledu ani ránu! Hokejisté Liberce letos poprvé v historii trénují i během kondiční přípravy na ledové ploše v domácí...

Pardubický útočník Paulovič: Rád bych se posunul zase o něco výš

Do pardubického Dynama přicházel v lednu loňského roku z Hradce Králové prostřednictvím trejdu za švédského beka Oscara...

Grafton Recruitment Praha
KEY ACCOUNT MANAGER | AUTOMOTIVE

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...

Podvod, dluhy, pobyt v léčebně i pomoc Absolonové. Horna poprvé promluvil

Tomáš Horna a zpěvačka Monika Absolonová se počátkem května rozešli. Bývalý hokejista nyní poprvé promluvil o...