Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jsem šílenec do hokeje. Straka o nucené pauze, svých statistikách i nové roli

  10:59
Má za sebou povedený vstup do sezony, nejlepší od svého návratu ze zámoří před třemi lety. V šesti zápasech útočník hokejové Plzně Petr Straka nasbíral dva góly a šest asistencí, tímhle tempem by mohl hravě překonat své dosavadní extraligové maximum v základní části ze sezony 2018/19, kdy měl na kontě 10 branek a 19 přihrávek.
Plzeňský útočník Petr Straka

Plzeňský útočník Petr Straka | foto: ČTK

Jenže místo nahánění statistik a týmových vítězství teď kvůli vládním omezením v souvislosti se zhoršující se koronavirovou nákazou v malých skupinkách běhá venku v sychravém podzimním počasí nebo zvedá činky s promrzlými prsty.

„Jo, je to teď taková letní příprava v totální zimě... Ani nemám náladu o tom mluvit, je to příšerné. Venku zrovna začalo být počasí, kdy si říkáte, že je daleko lepší být se všemi na ledě v hale,“ ulevil si osmadvacetiletý Straka v rozhovoru, který tento týden poskytl vybraným médiím a klubovému webu.

Je to k vzteku o to víc, že máte za sebou vy i celý tým dobrý začátek soutěže?
Touhle dobou by normálně začínala druhá čtvrtina základní části, to už soutěž dostává grády, v tabulce se pomaličku začíná rýsovat, jak na tom kdo bude. Místo toho v polovině října běháme ve čtyřech stupních na Homolce po spadaném listí. Příjemné to není. Ale já si na všem hledám to pozitivní. Takže se vše snažím brát tak, že pořád si raději půjdu zatrénovat ven s klukama, než abych doma plnil individuální plány. Musíme se s tím všichni nějak vypořádat, když nejde hrát.

Petr Straka

Čísla a zajímavosti

  • 28. narozeniny oslavil 15. června, letos v létě se také oženil.
  • 3 zápasy v NHL odehrál v sezoně 14/15 za Philadelphii, připsal si dvě asistence.
  • 184 utkání má na kontě v extralize od roku 2017, kromě Plzně působil i v Jihlavě.

Přitom Plzeň v šesti zápasech pokaždé bodovala, pětkrát vyhrála a vyhoupla se do čela tabulky.
Že se nemůže hrát, by mě mrzelo i ve chvíli, kdy bychom byli na úplně jiné pozici. Ale pohled na tabulku je samozřejmě krásný, i když dobře víme, že se odehrála jen malá část zápasů a zdaleka ne všichni jich mají odehraný plný počet. Ale je to první vlaštovka, že něco děláme dobře. Hlavě proto mě mrzí, že se všechno zastavilo. Nejen nás, každý mančaft chce být v tempu. Měli jsme dlouhé léto a po pár zápasech zase přišla stopka. Navíc nemůžeme ani na stadion, je to blbý.

Jak se snáší ta nejistota, kdy vůbec netušíte, kdy se extraliga znovu rozběhne?
Zatím celkem v klidu, snažím se mít nadhled. Asi už je to tím, že nejsem nejmladší. Dělám, co je třeba, abych byl připravený. Jestli další zápas bude zítra v Pardubicích, za týden ve Zlíně nebo za měsíc někde jinde, to už není něco, co můžu ovlivnit. Ovlivnit ale můžu to, jak kvalitně budu trénovat. Samozřejmě, s přibývajícím časem to bude psychicky náročnější, ale v tuhle chvíli jsem nastavený tak, že doufám, že k zápasům se vrátíme co nejdříve, já budu připravený vletět na led a zase tam být nepříjemný.

Dokud se hrálo, dařilo se vám výtečně. Kde se vzala ta herní pohoda? Změnil jste něco?
Nezměnil jsem vůbec nic. Mám své zažité věci, které dělám už dlouho. Možná jsem upravil trochu jídelníček, zaměřil se víc na svačiny, abych si dával věci, které jsou tělu prospěšné. Ale změnil se mi hlavně osobní život, takže na hokej se možná dívám trošku jinak.

Pravda, v létě jste se oženil.
Já byl vždycky šílenec do hokeje. Což jsem tedy pořád, ale už se to pomalinku přesouvá i na jinou kolej. Chodím na zimák s čistou hlavou, hlavně si všechno užít, ne se drtit špatnejma myšlenkama. To je asi ta změna, která mě teď napadla, když nad tím přemýšlím.

Vaše formace s Petrem Kodýtkem a Janem Eberlem získala přízvisko „Rafani“, šlape vám to pohromadě už dlouho. Zazní od vás oblíbené rčení, že si rozumíte i poslepu?
Já si hlavně vážím toho, že jsme spolu začali hrát vlastně od chvíle, kdy jsem se do Plzně vrátil. A od začátku nám to klapalo. Navíc nám to klape i mimo led, za to jsem strašně rád a přeju si, aby to vydrželo co nejdéle. Ale herně je samozřejmě vždycky co zlepšovat.

Věříte, že by si vás po čase mohli všimnout i reprezentační trenéři? Patřil jste dříve k pilířům mládežnických výběrů?
Na to popravdě moc nemyslím. Samozřejmě jsem rád, že se mi teď takhle daří. Ale beru to s rezervou, protože si troufnu říci, že ty výkony nejsou o tolik lepší než loni, jen nám tam teď napadaly nějaké góly. Všichni v lajně si věříme v zakončení, najednou z toho nejsou dva tři body, ale šest nebo osm. Člověk si začne víc věřit. Samozřejmě, pokud by to vyvolalo nějaký zájem z reprezentace, bylo by to senzační. Pokud ne, vím, jakou mám tady v týmu roli a budu ji plnit dál. A v našem útoku budeme zase dělat to, co je třeba, aby se Plzeň pohybovala v tabulce nahoře.

Plzeňský Petr Straka (vlevo) se snaží překonat brankáře Kladna Denise Godlu.

V týmu vám přibyla role asistenta. Cítíte větší zodpovědnost?
Beru to víc jako symbolické gesto. Ale je to strašně fajn. Když jsem jako kluk chodil na hokej, sledoval jsem ty pány hokejisty, kteří měli na dresech „céčka“ a „áčka“, vždycky jsem je vnímal tak, že v týmu jsou něco navíc. No, teď to tak neberu. (smích) Ale snažím se jít mladším klukům trošku příkladem. Občas se stane, že Jířa (Jiříček) nebo Sebastián (Malát) přijdou a zeptají se, jak to vypadalo v Americe, co jak dělám, jakou v tom mám rutinu a proč. Moc rád jim poradím, ale nechci nic vnucovat. Ovšem kdybych viděl, že něco v kabině neklape jak má, zašel bych za tím člověkem a pokecal o tom. Ne, že bych někoho chtěl seřvat, to vůbec ne. Ale své bych si k tomu řekl.

Je to teď potřeba?
To nemůžu říct do novin, aby naši mladí nezpychli. (úsměv) Teď vážně. Máme tady super kluky. Někdy mám ale pocit, že si váží trošku méně než by měli toho, že mají příležitost hrát v áčku. Vezmu to podle svých zkušeností. Já byl v Americe, ale moji vrstevníci v Plzni i jinde, kteří dnes hrají v Rusku či v NHL, to v osmnácti měli sakra těžké, aby se do extraligových kádrů dostali. Jsou tady šikovní kluci, mají talent a extraligu mohou v klidu hrát. Jde o to, jak si to nastaví v hlavě. Aby si vážili toho, kam se dostali a pořád na sobě pracovali.

V tom jim právě vy zkušenější můžete pomoci, ne?
Však také v kolektivu, který tady v Plzni máme, jim ani nic jiného nezbývá! Když nebudou mít na zádech Láďu (trenéra Čiháka), tak určitě Guliho (Milana Gulaše), mě nebo další kluky. Nedovolíme, aby si v něčem ulevovali a něco šidili, to pak slyší okamžitě. A pro ně je to jedině dobře. Pokud to neocení teď, postupem času určitě. My tu naštěstí máme rozumné kluky, kteří podle mě půjdou nahoru.

Až se extraliga znovu rozjede, nabere tempo tří zápasů za týden. Dá se to zvládnout?
Určitě. A doufám, že to nastane co nejdřív. Tréninků už byla spousta a každý vám řekne, že raději hraje, než trénuje. Osobně mám fakt „rád“ pondělní tréninky po nedělním utkání, když se to další hraje až v pátek. To nám Láďa Čihák dává pořádně za uši. Takže pokud by tohle na chvíli odpadlo a budou se hrát i úterky, jedině dobře. (smích)

Zpětně, berete uzavření soutěže bez sestupu pro letošní sezonu jako rozumné řešení?
Rozumné... Je to asi správný výraz, ale je to i jediné, co se k tomu dá říci pozitivního. Ze sportovního hlediska to za moc nestojí. Rozumím, že teď je situace taková, že nikdo neví, kdy se bude hrát, sponzoři nemají kšefty a pak nemohou podporovat kluby. Tenhle pohled chápu. Ze sportovní stránky je to ale škoda. Je to půl roku, kdy se tady hrály bitvy o přímý sestup. A ty zápasy měly pořádné grády. Vlastně se v médiích neřešilo, kdo hraje nahoře, ale kdo sestoupí.

Vráblík odpovídal fanouškům na streamu

Obránce Roman Vráblík byl hlavním aktérem živého streamu, který na svém instagramovém účtu připravil klub HC Škoda Plzeň. O co se třicetiletý rodák z Písku mimo jiné podělil s fanoušky?

O Plzni. Jsem tady spokojený a když budu mluvit i za rodinu, tak jsme tady spokojení všichni. Město jsme si oblíbili. Když to vezmu hokejově, moc si cením fanoušků. Je super, jak nás ženou, jezdí s námi i po celé republice, to je úžasné.

O zápasech proti Motoru. Na to jsem se strašně těšil. Celou kariéru před příchodem do Plzně jsem strávil v Českých Budějovicích. Vím, že i tam jsou skvělí fanoušci. A ty zápasy jsou pro mě pořád zvláštní a specifické. A celkově super.

O začátcích. K hokeji mě přivedla mamka s dědou, hrál ho můj strejda. Jako klouček jsem se prý pořád válel v brance, ale tam mě mamka nechtěla mít. A protože jsem byl na útočníka asi málo rychlý, skončil jsem jako obránce.

O aktuální situaci. Je to pro nás těžké. Jsme hokejisté, jsme zvyklí každý den bruslit, teď musíme znovu na trénincích absolvovat tu nejméně oblíbenou část na suchu. Běhání, posilovna, kola, to je teď naše hlavní náplň. Musíme se ale nějak udržovat, něco dělat. Naštěstí jsme si mohli vzít z posilovny alespoň činky. Posilujeme, udržujeme se v kondici, běháme.

O mladících v týmu. Že jsem nejstarším obráncem v týmu, si ani nepřipouštím. Pořád se cítím stejně starý jako třeba Petr Kodýtek, když se spolu bavíme. Mladí kluci makají, nic nevypustí. Ani by je nikdo nemusel mít na starosti. Třeba David Jiříček, který je o generaci mladší než já a teď s ním nastupuji. Má před sebou velkou budoucnost. Je šikovný, pracovitý, bystrý, skvělý i do kabiny. Ideální kluk na hokej.

Neoblíbené týmy? Zlín, tam mi to nesedí. A Olomouc. U nich je hrozná zima na stadionu. A když jsme s nimi často hráli play off, z 60 střel nám prošly tak dvě, jinak všechno dokázali vylehat.

(pic, hcs)

Autor:

Program hokejové extraligy

Nový ročník hokejové extraligy začne ve středu 18. září. Obvyklými hracími dny budou úterky, pátky a neděle. Reprezentační přestávky jsou naplánované na období mezi 3. až 15. listopadem, 8. až 20. prosincem a 2. až 12. únorem. Poslední kolo základní části je naplánováno na úterý 4. března.

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. HC Oceláři TřinecTřinec 0 0 0 0 0 0:0 0
2. HC Dynamo PardubicePardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. HC Sparta PrahaSparta 0 0 0 0 0 0:0 0
4. HC Verva LitvínovLitvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
5. HC Kometa BrnoKometa 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Banes Motor České BudějoviceČ. Budějovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Bílí Tygři LiberecLiberec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Mountfield Hradec KrálovéHr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
9. HC Vítkovice RideraVítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
10. HC OlomoucOlomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
11. HC Energie Karlovy VaryK. Vary 0 0 0 0 0 0:0 0
12. HC Škoda PlzeňPlzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
13. BK Mladá BoleslavMl. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Rytíři KladnoKladno 0 0 0 0 0 0:0 0

1. až 4. tým postupuje do play off, 5. až 12. tým bude bojovat v předkole play off a 14. tým jde do baráže

  • Nejčtenější

Vzpurný talent žádá výměnu a diktuje si podmínky: Chci velkou roli v NHL. Hned!

Sebevědomí mu evidentně nechybí. V NHL se dosud neobjevil, ale došel k závěru, že už by měl. Ideálně hned od příští sezony. A protože ve Winnipegu zastávají jiný názor, Rutger McGroarty vzkázal:...

16. července 2024  15:18

Hvězdný návrat do extraligy. Pardubice posílí kapitán mistrů světa Červenka

Spekulace se potvrdily, extraliga vítá zvučné jméno. Prověřeného a ostříleného veterána. Uznávaného lídra, co letos v Praze dovedl národní tým ke zlatu na mistrovství světa. Roman Červenka opouští...

15. července 2024  13:05,  aktualizováno  13:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Vyřazené číslo bývá svaté. Riskuje Červenka s „10“ pověst hrdiny?

Kapitán českých hokejistů Roman Červenka zakotvil v Pardubicích a do tamní enteria areny v létě možná vjede auto s dlouhým žebříkem. „Rád bych hrál s desítkou na dresu,“ připustil čerstvý mistr...

15. července 2024  18:01

Vymění NHL za Rusko? Problémový Kuzněcov může odejít, ovlivní i Nečase

Že by „mával křídly“ tak moc, až by odletěl do dálného Ruska? Trapná metafora navazující na jeho tradiční gólovou oslavu může najít přenesení do reality, ruský útočník Jevgenij Kuzněcov totiž údajně...

16. července 2024  16:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká změna, Carolina se prý s Nečasem snaží domluvit. Rozhodne arbitráž?

Okolnosti nasvědčovaly rychlému odchodu, nabídky se hrnuly. Jenže situace kolem smlouvy hokejisty Martina Nečase v NHL se táhne podstatně déle. Carolina, která českého útočníka posledních sedm sezon...

19. července 2024  17:50

Zábranský si vyzkouší třetí finské angažmá, tentokrát bude hrát za Lahti

Libor Zábranský mění podruhé dres v rámci finské hokejové ligy. Po působení v Jukuritu Mikkeli a Ässätu Pori bude český reprezentant hrát za Pelicans Lahti, kteří podpis roční smlouvy s...

21. července 2024  18:22

Karlovy Vary vítají mladého odchovance, ze zámoří se vrací útočník Sapoušek

Hokejový útočník Robin Sapoušek po návratu ze zámoří do Karlových Varů podepsal se Západočechy novou smlouvu do dubna 2027. Dvacetiletý dvojnásobný medailista z juniorského mistrovství světa se do...

21. července 2024  14:42

Velká změna, Carolina se prý s Nečasem snaží domluvit. Rozhodne arbitráž?

Okolnosti nasvědčovaly rychlému odchodu, nabídky se hrnuly. Jenže situace kolem smlouvy hokejisty Martina Nečase v NHL se táhne podstatně déle. Carolina, která českého útočníka posledních sedm sezon...

19. července 2024  17:50

Dynamické Dynamo: špičkový fyzioterapeut, kuchař i program pro studenty

V NHL je týmový kuchař standardem, v extralize se jím během play off chlubil také pětinásobný šampion Třinec. Málokdo však ví, že podobnou výhodou disponuje i pardubické Dynamo. A nejen během...

19. července 2024  12:35

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...