Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Jsem šílenec do hokeje. Straka o nucené pauze, svých statistikách i nové roli

  10:59
Má za sebou povedený vstup do sezony, nejlepší od svého návratu ze zámoří před třemi lety. V šesti zápasech útočník hokejové Plzně Petr Straka nasbíral dva góly a šest asistencí, tímhle tempem by mohl hravě překonat své dosavadní extraligové maximum v základní části ze sezony 2018/19, kdy měl na kontě 10 branek a 19 přihrávek.

Plzeňský útočník Petr Straka | foto: ČTK

Jenže místo nahánění statistik a týmových vítězství teď kvůli vládním omezením v souvislosti se zhoršující se koronavirovou nákazou v malých skupinkách běhá venku v sychravém podzimním počasí nebo zvedá činky s promrzlými prsty.

„Jo, je to teď taková letní příprava v totální zimě... Ani nemám náladu o tom mluvit, je to příšerné. Venku zrovna začalo být počasí, kdy si říkáte, že je daleko lepší být se všemi na ledě v hale,“ ulevil si osmadvacetiletý Straka v rozhovoru, který tento týden poskytl vybraným médiím a klubovému webu.

Je to k vzteku o to víc, že máte za sebou vy i celý tým dobrý začátek soutěže?
Touhle dobou by normálně začínala druhá čtvrtina základní části, to už soutěž dostává grády, v tabulce se pomaličku začíná rýsovat, jak na tom kdo bude. Místo toho v polovině října běháme ve čtyřech stupních na Homolce po spadaném listí. Příjemné to není. Ale já si na všem hledám to pozitivní. Takže se vše snažím brát tak, že pořád si raději půjdu zatrénovat ven s klukama, než abych doma plnil individuální plány. Musíme se s tím všichni nějak vypořádat, když nejde hrát.

Petr Straka

Čísla a zajímavosti

  • 28. narozeniny oslavil 15. června, letos v létě se také oženil.
  • 3 zápasy v NHL odehrál v sezoně 14/15 za Philadelphii, připsal si dvě asistence.
  • 184 utkání má na kontě v extralize od roku 2017, kromě Plzně působil i v Jihlavě.

Přitom Plzeň v šesti zápasech pokaždé bodovala, pětkrát vyhrála a vyhoupla se do čela tabulky.
Že se nemůže hrát, by mě mrzelo i ve chvíli, kdy bychom byli na úplně jiné pozici. Ale pohled na tabulku je samozřejmě krásný, i když dobře víme, že se odehrála jen malá část zápasů a zdaleka ne všichni jich mají odehraný plný počet. Ale je to první vlaštovka, že něco děláme dobře. Hlavě proto mě mrzí, že se všechno zastavilo. Nejen nás, každý mančaft chce být v tempu. Měli jsme dlouhé léto a po pár zápasech zase přišla stopka. Navíc nemůžeme ani na stadion, je to blbý.

Jak se snáší ta nejistota, kdy vůbec netušíte, kdy se extraliga znovu rozběhne?
Zatím celkem v klidu, snažím se mít nadhled. Asi už je to tím, že nejsem nejmladší. Dělám, co je třeba, abych byl připravený. Jestli další zápas bude zítra v Pardubicích, za týden ve Zlíně nebo za měsíc někde jinde, to už není něco, co můžu ovlivnit. Ovlivnit ale můžu to, jak kvalitně budu trénovat. Samozřejmě, s přibývajícím časem to bude psychicky náročnější, ale v tuhle chvíli jsem nastavený tak, že doufám, že k zápasům se vrátíme co nejdříve, já budu připravený vletět na led a zase tam být nepříjemný.

Dokud se hrálo, dařilo se vám výtečně. Kde se vzala ta herní pohoda? Změnil jste něco?
Nezměnil jsem vůbec nic. Mám své zažité věci, které dělám už dlouho. Možná jsem upravil trochu jídelníček, zaměřil se víc na svačiny, abych si dával věci, které jsou tělu prospěšné. Ale změnil se mi hlavně osobní život, takže na hokej se možná dívám trošku jinak.

Pravda, v létě jste se oženil.
Já byl vždycky šílenec do hokeje. Což jsem tedy pořád, ale už se to pomalinku přesouvá i na jinou kolej. Chodím na zimák s čistou hlavou, hlavně si všechno užít, ne se drtit špatnejma myšlenkama. To je asi ta změna, která mě teď napadla, když nad tím přemýšlím.

Vaše formace s Petrem Kodýtkem a Janem Eberlem získala přízvisko „Rafani“, šlape vám to pohromadě už dlouho. Zazní od vás oblíbené rčení, že si rozumíte i poslepu?
Já si hlavně vážím toho, že jsme spolu začali hrát vlastně od chvíle, kdy jsem se do Plzně vrátil. A od začátku nám to klapalo. Navíc nám to klape i mimo led, za to jsem strašně rád a přeju si, aby to vydrželo co nejdéle. Ale herně je samozřejmě vždycky co zlepšovat.

Věříte, že by si vás po čase mohli všimnout i reprezentační trenéři? Patřil jste dříve k pilířům mládežnických výběrů?
Na to popravdě moc nemyslím. Samozřejmě jsem rád, že se mi teď takhle daří. Ale beru to s rezervou, protože si troufnu říci, že ty výkony nejsou o tolik lepší než loni, jen nám tam teď napadaly nějaké góly. Všichni v lajně si věříme v zakončení, najednou z toho nejsou dva tři body, ale šest nebo osm. Člověk si začne víc věřit. Samozřejmě, pokud by to vyvolalo nějaký zájem z reprezentace, bylo by to senzační. Pokud ne, vím, jakou mám tady v týmu roli a budu ji plnit dál. A v našem útoku budeme zase dělat to, co je třeba, aby se Plzeň pohybovala v tabulce nahoře.

Plzeňský Petr Straka (vlevo) se snaží překonat brankáře Kladna Denise Godlu.

V týmu vám přibyla role asistenta. Cítíte větší zodpovědnost?
Beru to víc jako symbolické gesto. Ale je to strašně fajn. Když jsem jako kluk chodil na hokej, sledoval jsem ty pány hokejisty, kteří měli na dresech „céčka“ a „áčka“, vždycky jsem je vnímal tak, že v týmu jsou něco navíc. No, teď to tak neberu. (smích) Ale snažím se jít mladším klukům trošku příkladem. Občas se stane, že Jířa (Jiříček) nebo Sebastián (Malát) přijdou a zeptají se, jak to vypadalo v Americe, co jak dělám, jakou v tom mám rutinu a proč. Moc rád jim poradím, ale nechci nic vnucovat. Ovšem kdybych viděl, že něco v kabině neklape jak má, zašel bych za tím člověkem a pokecal o tom. Ne, že bych někoho chtěl seřvat, to vůbec ne. Ale své bych si k tomu řekl.

Je to teď potřeba?
To nemůžu říct do novin, aby naši mladí nezpychli. (úsměv) Teď vážně. Máme tady super kluky. Někdy mám ale pocit, že si váží trošku méně než by měli toho, že mají příležitost hrát v áčku. Vezmu to podle svých zkušeností. Já byl v Americe, ale moji vrstevníci v Plzni i jinde, kteří dnes hrají v Rusku či v NHL, to v osmnácti měli sakra těžké, aby se do extraligových kádrů dostali. Jsou tady šikovní kluci, mají talent a extraligu mohou v klidu hrát. Jde o to, jak si to nastaví v hlavě. Aby si vážili toho, kam se dostali a pořád na sobě pracovali.

V tom jim právě vy zkušenější můžete pomoci, ne?
Však také v kolektivu, který tady v Plzni máme, jim ani nic jiného nezbývá! Když nebudou mít na zádech Láďu (trenéra Čiháka), tak určitě Guliho (Milana Gulaše), mě nebo další kluky. Nedovolíme, aby si v něčem ulevovali a něco šidili, to pak slyší okamžitě. A pro ně je to jedině dobře. Pokud to neocení teď, postupem času určitě. My tu naštěstí máme rozumné kluky, kteří podle mě půjdou nahoru.

Až se extraliga znovu rozjede, nabere tempo tří zápasů za týden. Dá se to zvládnout?
Určitě. A doufám, že to nastane co nejdřív. Tréninků už byla spousta a každý vám řekne, že raději hraje, než trénuje. Osobně mám fakt „rád“ pondělní tréninky po nedělním utkání, když se to další hraje až v pátek. To nám Láďa Čihák dává pořádně za uši. Takže pokud by tohle na chvíli odpadlo a budou se hrát i úterky, jedině dobře. (smích)

Zpětně, berete uzavření soutěže bez sestupu pro letošní sezonu jako rozumné řešení?
Rozumné... Je to asi správný výraz, ale je to i jediné, co se k tomu dá říci pozitivního. Ze sportovního hlediska to za moc nestojí. Rozumím, že teď je situace taková, že nikdo neví, kdy se bude hrát, sponzoři nemají kšefty a pak nemohou podporovat kluby. Tenhle pohled chápu. Ze sportovní stránky je to ale škoda. Je to půl roku, kdy se tady hrály bitvy o přímý sestup. A ty zápasy měly pořádné grády. Vlastně se v médiích neřešilo, kdo hraje nahoře, ale kdo sestoupí.

Vráblík odpovídal fanouškům na streamu

Obránce Roman Vráblík byl hlavním aktérem živého streamu, který na svém instagramovém účtu připravil klub HC Škoda Plzeň. O co se třicetiletý rodák z Písku mimo jiné podělil s fanoušky?

O Plzni. Jsem tady spokojený a když budu mluvit i za rodinu, tak jsme tady spokojení všichni. Město jsme si oblíbili. Když to vezmu hokejově, moc si cením fanoušků. Je super, jak nás ženou, jezdí s námi i po celé republice, to je úžasné.

O zápasech proti Motoru. Na to jsem se strašně těšil. Celou kariéru před příchodem do Plzně jsem strávil v Českých Budějovicích. Vím, že i tam jsou skvělí fanoušci. A ty zápasy jsou pro mě pořád zvláštní a specifické. A celkově super.

O začátcích. K hokeji mě přivedla mamka s dědou, hrál ho můj strejda. Jako klouček jsem se prý pořád válel v brance, ale tam mě mamka nechtěla mít. A protože jsem byl na útočníka asi málo rychlý, skončil jsem jako obránce.

O aktuální situaci. Je to pro nás těžké. Jsme hokejisté, jsme zvyklí každý den bruslit, teď musíme znovu na trénincích absolvovat tu nejméně oblíbenou část na suchu. Běhání, posilovna, kola, to je teď naše hlavní náplň. Musíme se ale nějak udržovat, něco dělat. Naštěstí jsme si mohli vzít z posilovny alespoň činky. Posilujeme, udržujeme se v kondici, běháme.

O mladících v týmu. Že jsem nejstarším obráncem v týmu, si ani nepřipouštím. Pořád se cítím stejně starý jako třeba Petr Kodýtek, když se spolu bavíme. Mladí kluci makají, nic nevypustí. Ani by je nikdo nemusel mít na starosti. Třeba David Jiříček, který je o generaci mladší než já a teď s ním nastupuji. Má před sebou velkou budoucnost. Je šikovný, pracovitý, bystrý, skvělý i do kabiny. Ideální kluk na hokej.

Neoblíbené týmy? Zlín, tam mi to nesedí. A Olomouc. U nich je hrozná zima na stadionu. A když jsme s nimi často hráli play off, z 60 střel nám prošly tak dvě, jinak všechno dokázali vylehat.

(pic, hcs)

Autor:

Bodování

9

Milan Gulaš

Plzeň

8

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Roman Horák

Sparta

Góly

6

Tomáš Mertl

Plzeň

4

Jakub Flek

K. Vary

4

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 6 4 1 1 0 27:17 15
2. Hr. Králové 5 4 1 0 0 22:9 14
3. Sparta 7 4 0 0 3 19:15 12
4. Liberec 5 3 0 1 1 17:11 10
5. Třinec 2 2 0 0 0 11:5 6
6. Ml. Boleslav 4 2 0 0 2 13:11 6
7. K. Vary 4 2 0 0 2 10:12 6
8. Olomouc 4 2 0 0 2 9:13 6
9. Vítkovice 3 0 1 1 1 9:10 3
10. Zlín 4 1 0 0 3 5:10 3
11. Kometa 2 0 1 0 1 7:10 2
12. Pardubice 4 0 1 0 3 6:14 2
13. Č. Budějovice 5 0 0 2 3 10:21 2
14. Litvínov 3 0 0 0 3 6:13 0
  • Nejčtenější

Krutá NHL: roky snažení jsou fuč, Rittich ztratil v Calgary pozici

Tři roky si hokejista David Rittich budoval pozici jedničky v Calgary, a pak o ni během jednoho nepovedeného play off...

Dukla má v bance nulu, přiznává kouč Ujčík. Brzy nebude koho trénovat

Svůj odmítavý názor na nošení roušek nikterak netají, naopak, osobně se zúčastnil i demonstrace proti vládním...

Chára mění názor, Boston čeká na jeho verdikt. Skončí letité pouto?

Budoucnost hokejového velikána Zdena Cháry je nejistá. Ačkoli slavný dvoumetrový obránce nedávno prohlásil, že na konec...

Na hokej nemám náladu. Z extraligové hvězdy se stal v Kanadě krasobruslař

S rodiči utekl před komunisty. Střílel góly v NHL i KHL, kde ale málem ochrnul. Má olympijskou medaili. Naposledy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Noskovy ústupky za místo v NHL: malá role i peníze a nejistá budoucnost

Cítil se přehlížený a nevěřil, že o něj bude mít Las Vegas ještě zájem. Nakonec se však hokejista Tomáš Nosek se svým...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Na led za hranice? Němci hokejistům Hradce Králové trénink nepovolili

Těšili se, že se sklouznou na ledě aspoň za hranicemi, jenže ouha... Kvůli epidemiologické situaci v Česku německá...

POHLED: Extraliga možná bude aneb Dobrá zpráva v době zákazů. Jenže je dobrá?

Zavřela se kadeřnictví, nekoupíte si kancelářskou židli pro práci z domu ani boty pro děti. Zasportovat si aspoň se...

Přestává pršet, mlha mizí. Sparťani, na led! Venkovní hokej jako odměna

Procházím kolem venkovního zamrzlého hřiště v Dobříši, zrovna začíná trénink hokejistů pražské Sparty. Prásk! Přes...

Polský azyl Pardubic? Led na curling, modelový zápas a výběhy

Že je teď každý trénink pro ligové hokejisty zvláštní, o tom se není třeba bavit. Hráči Dynama Pardubice si udělali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...