Litvínov - České Budějovice: domácí Kubát střílí na Turka | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Hokejové Budějovice skomírají u dna, na druhé místo jdou Vítkovice

• 27
České Budějovice, jeden z favoritů hokejové extraligy, se utápějí v hluboké krizi. Prohrály už sedmé utkání v řadě, tentokrát 1:5 v Litvínově, a po sedmnácti kolech visí na chvostu tabulky.

Na dolním konci tabulky se situace zamotává. Stejný bodový zisk jako Jihočeši má Znojmo, které doma prohrálo s Pardubicemi 5:6 v prodloužení. Další namočený tým, Mladá Boleslav, navíc uspěla po samostatných nájezdech v Kladně a má na dvanáctém místě o bod víc.

O druhé místo bojovaly na dálku Vítkovice s Plzní a byly úspěšnější, když doma otočily duel se Zlínem z 0:2 na konečných 3:2, zatímco Západočeši po triumfu na Spartě ve své aréně podlehli Karlovým Varům.

Slavia tak už vede pouze o tři body, ale má úterní derby se Spartou k dobru. V pondělí se dohrává i zápas mezi Libercem a Třincem.

plzeň - karlovy vary 2:4

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Plzeňská tvrz poprvé v sezoně padla a její nedobytnost zásadně nahlodal smolný gól v brance Málka v závěru druhé části západočeského derby. Za stavu 1:1 hráli domácí přesilovku, když se k odraženému puku před plzeňskou brankou dostal Pech. Vystřelil, jeho ránu Málek vyrazil, ale Fabuš jej nešťastně usměrnil za záda vlastního brankáře. Když v úvodu třetí části Melenovský zvýšil v přesilovce na 3:1 pro Karlovy Vary, Plzeň už sílu na obrat nenašla.

Pavel Hynek (Plzeň): "Nezvládli jsme důležité momenty utkání. Za stavu 1:0 a 1:1 jsme mohli strhnout zápas na naší stranu. Nepovedlo se to, když jsme v přesilovkách neproměnili ani ty nejvyloženější šance."
Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): "Podařilo se nám hrát dobře v obranném pásmu a dokázali jsme zpomalovat přechod Plzně do útoku. Navíc jsme využili i gólové šance. Musím poděkovat hráčům za maximálně obětavý, poctivý a zodpovědný výkon."

Branky a nahrávky: 11. Vlasák (Straka, Benák), 56. Vampola (Důras, Pácal) - 32. Kristek z trestného střílení, 39. Pech (Kumstát), 42. Melenovský (Jiří Hanzlík, Dobroň), 46. Skuhravý (Řezníček, Košťál). Rozhodčí: Jeřábek - Bádal, Kalivoda. Vyloučení: 9:9. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 8418 (vyprodáno). Třetiny: 1:0, 0:2, 1:2.

Plzeň: Málek - Benák, Smrek, Čakajík, Pácal, Cartelli, Redlihs - Fabuš, M. Straka, Vlasák - Důras, Vampola, Kracík - Adamský, Kubalík, Matějovský - Dvořák, Jan Kovář, Laš. Trenéři: Hynek, Razým a Pejchar.
Karlovy Vary: Mensator - Mudroch, Řezníček, Dobroň, Jiří Hanzlík, Němec, Čutta, Grof, Duben - Skladaný, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Kumstát, Pech, Sailer - Zucker, Dej, Zaťovič. Trenéři: Paleček, Antonik a Kněžický.

vítkovice - zlín 3:2

Rozhodly přesilové hry. Vítkovice dvě využily, třetí gól daly čtyři vteřiny po konci další početní výhody. „Nám bohužel odehrál střelec Balaštík jen jednu třetinu a ve zbývajících dvou nemohl kvůli zranění hrát,“ posteskl si zlínský trenér Venera. Hosté tak přišli o nejúdernější zbraň. Nevyužili pak ani čtyřminutovou přesilovku v pěti proti třem ani početní výhodu pěti proti třem, která trvala 73 vteřin.

Zdeněk Moták (Vítkovice): "Nám utekla první třetina. Jak výsledkově, tak herně. Reakcí bylo to, že jsme stáhli sestavu na tři pětky a náš výkon se zlepšil."
Zdeněk Venera (Zlín): "Rozhodující bylo, že musel odstoupit Balaštík, strašně nám chyběl a museli jsme zamíchat sestavou. Měli jsme více šancí než na dva góly, přesilovku pět na tři, trestné střílení, několik dorážek zblízka. Ale právě v tom nám chyběl náš nejlepší střelec."

Branky a nahrávky: 21. M. Barinka (Štefanka, Petrovický), 32. Štefanka (Petrovický, Treille), 44. Šimíček (Kuboš) - 11. Balaštík (Hamrlík), 18. Bořuta (M. Pšurný). Rozhodčí: Fraňo - Kis, Pavlovič. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:0. Diváci: 4600. Třetiny: 0:2, 2:0, 1:0.

Vítkovice: Pinc (2. - 2. Štěpánek) - Jurečka, M. Barinka, Kuboš, Stehlík, Krstev, Ovčačík - Petrovický, Burger, Krenželok - Ujčík, Šimíček, Svačina - Treille, R. Hruška, Štefanka - Korhoň (11. Kvapil), Roman, Klimek. Trenéři: Hadamczik, Konečný a Moták.
Zlín: Biegl - Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Míka, Kučný, Bořuta, Linhart - Balaštík, Leška, Köhler - Kubiš, Kollár, Rachůnek - Mokrejš, F. Čech, Andrašovský - M. Pšurný, Balán, Záhorovský. Trenéři: Venera a Vlach.

litvínov - české budějovice 5:1

Rozhodl bleskový úder Litvínova zkraje třetí třetiny. Vhazování sice vyhrály České Budějovice, jenže domácí útočník Lukeš vybojoval puk, na modré čáře se zbavil bránících hráčů a z levého kruhu přesně vypálil. Od startu třetiny uběhlo jen 13 vteřin! Klíčové byly i přesilovky - Litvínov si díky nim ve druhé části vytvořil dvoubrankový náskok.

Jaroslav Hübl (Litvínov): "Nezačali jsme dobře a byli jsme pod tlakem. Dobře jsme ale bránili, bojovali jsme a šli jsme za svým cílem. V průběhu zápasu jsme šli agresivně do branky, a když jsme měli šanci, tak jsme ji využili."
Ernest Bokroš (České Budějovice): "Kdybych zápas hodnotil herně, tak si myslím, že to bylo vyrovnané utkání. Musím ale uznat, že nás Litvínov vyškolil v produktivitě, která nám hodně chybí."

Branky a nahrávky: 8. Jánský (Walter), 25. P. Punčochář (Branda, Trávníček), 37. V. Hübl (Švarný), 41. Lukeš, 59. Jenáček (Kubinčák) - 27. Toman (Duda, L. Květoň). Rozhodčí: Ravodin (Rus.), Minář - Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:8, navíc Frolo (České Budějovice) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4933. Třetiny: 1:0, 2:1, 2:0.

Litvínov: J. Hübl ml. - Walter, Kubát, Kroupa, Švarný, O. Poživil, P. Punčochář - Jánský, Reichel, Lukeš - Kubinčák, V. Hübl, Jenáček - J. Černý, Branda, Trávníček - Bahenský, Heinisch, Rindoš. Trenéři: J. Hübl st. a Rosol.
České Budějovice: Turek - L. Poživil, Jareš, Frolo, Gřegořek, Toman, Sičák - Kůrka, Vak, Veselý - M. Hudec, Huml, Kotrla - Bílek, L. Květoň, Duda - od 42. navíc Hřebejk, Mertl, Kuchejda. Trenéři: Bokroš a Tlačil.

znojmo - pardubice 5:6 pp

Rozhodl rychlý gól Michala Tvrdíka už v páté minutě. Ten totiž odstartoval vyložené brankové dostihy, v nichž nezůstal nakonec ani jeden tým pozadu. Pardubice vedly už 2:0 a 3:1, ale fantastická druhá třetina znamenala otočení skóre pro domácí na 5:3. Jenže vstu do poslední třetiny pak měli skvělý hosté. Bleskově využili dvě přesilovky a soupeři se o body tahali až do samotného konce zápasu.

Radim Rulík (Znojmo): "Rozhodlo se v přesilovkách. Plný bodový zisk jsme ztratili v oslabeních, měli jsme hodně vyloučených hráčů. Chybí nám v tomto směru herní disciplína a doplácíme na ni inkasovanými góly."
Jiří Seidl (Pardubice): "Důležité bylo, že jsme využili hned v úvodu poslední třetiny rychle za sebou dvě přesilovky. V prodloužení jsme už měli více štěstí."

Branky a nahrávky: 14. Rýgl (Mojžíš), 20. Dopita (Erat, Selingr), 27. Haman (M. Růžička, Plášek), 27. Kucharczyk (Meidl), 37. Demel (R. Procházka) - 5. Tvrdík (M. Šeda, Divíšek), 11. Pucher (Píša, Cetkovský), 17. Divíšek (Tvrdík, Pivko), 41. Cetkovský (Pucher), 43. Divíšek (Štrbák, Pivko), 65. Píša (Pucher). Rozhodčí: Šindler - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:3. Diváci: 2738. Třetiny: 2:3, 3:0, 0:2 - 0:1.

Znojmo: Trvaj - Bičánek, Štach, Mojžíš, Rýgl, J. Mrázek, Chvátal, Tesařík - Erat, Dopita, Selingr - J. Svoboda, R. Procházka, Demel - M. Růžička, Haman, Plášek - Kucharczyk, Meidl, Čachotský. Trenéři: Rulík a Baďouček.
Pardubice: Lašák (27. M. Růžička) - Píša, Čáslava, Snopek, Štrbák, Nakládal, Havíř, Zukal, M. Šeda - Cetkovský, Pucher, Somík - Tvrdík, Divíšek, Pivko - Kolář I, Koukal, Starý - Ondřej, Zohorna, Rákos. Trenéři: V. Sýkora a Seidl.

kladno - mladá boleslav 2:3 sn

Až v páté sérii nájezdů se za Boleslav rozjel mladíček Gajovský a precizním blafákem do bekhendu rozhodl středočeské derby. Před ním přitom v penaltách neuspěl vůbec nikdo, včetně mazáků Patery, Procházky nebo hostujícího Krále. Kladno spoléhalo na své silné přesilovky, z nichž dvakrát udeřilo. Boleslavský nováček ale pokaždé šťastně vyrovnal. Puk se vždy potuloval v okolí branky a hosté ho protlačili do sítě.

Zdeněk Müller (Kladno): "Od druhé třetiny jsme dokonce byli horší než soupeř, ale i tak jsme s bodem nespokojeni. Nájezdy rozhoduje více štěstí. V předchozích zápasech se nám podařilo hned dvakrát získat bod navíc, tentokrát to však bohužel nevyšlo."
Jiří Šejba (Mladá Boleslav): "Podali jsme velmi dobrý výkon. Přitom dvě třetiny jsme byli výsledkově dole, ale vždy jsme dokázali náskok domácích dotáhnout."

Branky a nahrávky: 8. Bělohlav (Kalla, Patera), 26. Bělohlav (Nádašdi, Kalla) - 15. Rod (P. Barinka, Benda), 43. T. Sýkora (Nouza), rozhodující sam. nájezd Gajovský. Rozhodčí: Hribik - Bejček, R. Prchal. Vyloučení: 8:7, navíc Srdínko (Kladno) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 3059. Třetiny: 1:1, 1:0, 0:1.

Kladno: Kopřiva - Nádašdi, Hájek, Pavlas, D. Růžička, Kameš, Hořava, Srdínko - Diviš, Patera, Martin Procházka - Z. Nedvěd, Frolík, Tomajko - Horna, Kalla, Bělohlav - Rudovský, Čurilla, Kuchler. Trenéři: Müller a Kasík.
Mladá Boleslav: Chábera - Marušák, Kočí, Brňák, Schnabel, Holub, Jindra, Mocek, Bauer - Gajovský, R. Král, Handlovský - Benda, M. Čech, Tomas - Barinka, Rod, Boháč - T. Sýkora, Nouza, Eiselt. Trenéři: Šejba a Gudas.