Liberecká obrana sleduje, jak brankář Pavelec dostává druhý gól. Slávista

Liberecká obrana sleduje, jak brankář Pavelec dostává druhý gól. Slávista Růžička může být spokojený. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Krize Sparty trvá, trápí se i mistr a Liberec. Kometa zvládla nájezdy

• 348
Ani vyhazov dvojice francouzských bratrů Treilleových nezabral, hokejová Sparta prohrála pošesté za sebou a zůstává v extraligové tabulce na posledním místě. Tým kouče Richarda Žemličky, jehož osud je značně nejistý, tentokrát doma nestačil na Zlín, který zvítězil jednoznačně 4:1.

Pokračuje také trápení dalšího favorita extraligy, mistrovské Pardubice tentokrát padly doma s Litvínovem 3:4 po samostatných nájezdech, o plný bodový zisk přišly čtyři vteřiny před koncem, kdy vyrovnával Martynek.

Nedaří se ani Liberci s brankářem Pavelcem, který v domácím duelu se Slavií inkasoval během 25 minut čtyři góly, a nechal se vystřídat. Ani jeho náhradník Pinc neudržel čisté konto a ačkoli se Severočeši snažili, nakonec prohráli 4:6.

Prvního vítězství venku se v novém ročníku dočkaly Karlovy Vary, které v 8. kole uspěly 4:1 ve Vítkovicích. Nováček z Chomutova potvrdil svou sílu a porazil České Budějovice přesvědčivě 5:2.

Kometa si upevnila vedení v čele tabulky, když doma dokázala otočit duel s Plzní a vyhrála po samostatných nájezdech 4:3. Druhý Třinec ztrácí dva body, ale má k dobru středeční zápas. Ten bude hodně těžký, Slezané narazí na Jágrovo Kladno.

Vítkovice - Karlovy Vary 1:4

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Vývoj zápasu se začal směrovat ve 13. minutě, kdy se poprvé v sezoně prosadila karlovarská posila ze Slavie, útočník Doležal, který dorazil puk za bezmocného Málka po akci Skladaného a Pohla. Hosté náskok zvýraznili v polovině zápasu po dalším protiútoku. A byl to bývalý Vítkovičák Pohl, jenž se zblízka prosadil napodruhé. Domácí Klimek sice na začátku třetí části snížil, jenže na body Západočeši nedosáhli. Naopak ještě dvakrát inkasovali: trefili se Zucker a kapitán Skuhravý do prázdné branky.

Zdeněk Moták (Vítkovice): "Těžko se mi hledají slova. Spousta střel, spousta vyložených šancí. Když neproměníte vyloženou šanci, je to hrubá chyba, a my jsme jich dneska nasekali hodně. Nedávali jsme góly. Je pravda, že proti nám stál výborný Mensator, ale to nás v žádném případě neomlouvá. My jsme dneska měli vyhrát."
Martin Pešout (Karlovy Vary): "Každý, kdo zápas viděl, bude souhlasit s tím, že nám zápas vyhrál výborný Lukáš Mensator. Ten mužstvo ve druhé polovině zápasu strhl k obrovské obětavosti a jen díky tomu jsme tady vyhráli. Možná, že posledních deset minut jsme přidali i trochu chytrosti a výsledek jsme si pak pohlídali."

Branky a nahrávky: 42. Klimek (Sloboda, Klimek) - 13. J. Doležal (Pohl, Skladaný), 30. Pohl (D. Nosek), 52. Zucker (Gřegořek, Pech), 59. Skuhravý Gřegořek). Rozhodčí: Hradil, Hribik - Bryška, Novák. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Třetiny: 0:1, 0:1, 1:2. Diváci: 3726.

Vítkovice: Málek - R. Polák, Malík, Barinka, Voráček, Sloboda, Rehák, Sedlák - Ujčík, Burger, Szturc - Huna, Roman, Klimek - Svačina, Kolouch, Walker - Šedivý, Hlinka, Kucsera. Trenéři: Trličík a Moták.

Karlovy Vary: Mensator - Gründling, D. Kohn, Gřegořek, Kloz, D. Nosek, Gulaši, J. Látal, Prošek - Zucker, Skuhravý, Košťál - Kumstát, Pech, J. Heřman - Pohl, Skladaný, J. Doležal - Klíma, Vachovec, T. Rohan. Trenéři: Kýhos, Pešout a Kněžický.

Chomutov - České Budějovice 5:2

Chomutov se dostal do vedení ve 14. minutě, kdy se prosadila posila z NHL Michael Frolík dorážkou do prázdné branky. Definitivně bylo rozhodnuto ve 38. minutě, kdy se domácí trefili dvakrát během třinácti vteřin. Nejprve využil přesilovku znovu Frolík, po něm šli Severočeši do přečíslení a Hruška po Dudově přihrávce uklidil kotouč k tyčce. Jihočeši pak sice snížili na 2:4, ale na obrat už domácí nepřipustili.

Mikuláš Antonik (Chomutov): "První třetina byla z naší strany špatná, naopak soupeř hrál dobře a agresivně. My jsme ji ale paradoxně vyhráli 1:0, protože nás podržel gólman. Od druhé třetiny se to zlepšilo, odskočili jsme na 4:0. Trošku nás mrzí, že jsme v oslabení dostali gól a vzápětí jeden takový dotlačený, takže z toho bylo drama. Ale zvládli jsme to a pátý gól nás uklidnil."
Peter Draisaitl (České Budějovice): "Opakuje se to zápas od zápasu - hrajeme vyrovnaná utkání, ale máme spoustu mladých hráčů, naopak postrádáme ty zkušené, kteří by to v klíčových okamžicích rozhodli pro nás. Za stavu 2:4 jsme si na lavičce něco připravovali, ale pátý gól definitivně rozhodl."

Branky a nahrávky: 14. Michael Frolík (Zálešák, Pulpán), 38. Michael Frolík (Pulpán, Palin), 38. D. Hruška (Duda), 47. Palin (Pulpán, Zálešák), 59. D. Hruška (Duda, M. Procházka) - 50. Šimánek (Knotek, Martínek), 51. Dej (Frühauf, Soudek). Rozhodčí: Homola, Polák - Horinek, Rozlílek. Vyloučení: 7:8. navíc Červený (České Budějovice) 10 min. Využití: 2:1. Třetiny: 1:0, 2:0, 2:2. Diváci: 3683.

Chomutov: Kostúr - Palin, Pulpán, Rýgl, Mrázek, Pavlas, Lučka - Michael Frolík, Zálešák, Hřebejk - D. Hruška, Duda, V. Polák - Důras, Sikora, Hromas - Lušňák, M. Procházka, Hafenrichter. Trenéři: J. Doležal a Antonik.

České Budějovice: Kantor - Ptáček, Jank, Martínek, Vydarený, Kolarz, Vráblík, Frühauf, Prokop - Mertl, Šimánek, Kotalík - Soudek, Švihálek, Dej - Marek, Suja, Červený - Knotek, Polodna. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

Pardubice - Litvínov 3:4N

Pardubice prožily další zápas, na který by nejraději zapomněly. V první části se jim podařilo obrátit skóre z 0:1 na 2:1 a zámořská posila Hemský poslal svůj tým znovu do vedení, když předtím vyrovnal Martynek. Jenže Východočechům opět nevyšel samotný závěr: čtyři vteřiny před třetí sirénou vyrovnával opět Martynek. Při samostatných nájezdech byl úspěšný jediný muž, litvínovský Hanzl si položil brankáře Salfického a po forhendové straně zametl kotouč do sítě.

Pavel Hynek (Pardubice): "Nepodali jsme dobrý výkon. Hned v první minutě jsme si nechali dát gól do prázdné branky po špatné rozehrávce. V poslední třetině jsme nebyli moc aktivní v útočném pásmu a vše vyvrcholilo dvě minuty před koncem trestným střílením. Při power-play jsme mohli rozhodnout a na konci přišly opět chyby. Takové góly nás sráží."
Vladimír Jeřábek (Litvínov): "Kdyby mi někdo před zápasem řekl, že si z Pardubic odvezeme dva body, tak bych tomu ani nevěřil. Máme problémy se sestavou a tak je pro nás každý bod dobrý. Dneska jsme v Pardubicích urvali dva, když jsme po dvou třetinách prohrávali. Klobouk dolů před klukama, dokázali dřít až do konce."

Branky a nahrávky: 16. Bartek (Hemský, Píša), 18. Bartek (Píša, Beech), 36. Hemský - 1. Trávníček (Martynek, Hanzl), 32. Martynek (Martinka), 60. Martynek (Hanzl, Trávníček), rozhodující sam. nájezd Hanzl. Rozhodčí: Blecha, Trombík - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:8, navíc Kousal (Pardubice) 10 min. Využití: 2:0. Třetiny: 2:1, 1:1, 0:1. Diváci: 7429.

Pardubice: Salfický - Benák, Kolář, Píša, V. Kočí, Sičák, Ďaloga - Hemský, Zohorna, Starý - Bartek, Beech, Somík - Kousal, Buchtele, Brendl - Semorád, T. Nosek, Cetkovský. Trenéři: Hynek a Lubina.

Litvínov: Francouz - Posmyk, K. Černý, Martinka, Stříteský, Gula, Havelka, Charousek - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Trávníček - J. Černý, Baláž, R. Pšurný - Martin Frolík, Jurčík, Rapáč. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Sparta - Zlín 1:4

Jednu třetinu držela Sparta se Zlínem nerozhodný výsledek, pak se však prosadil Zámorský ranou od modré. Když pak během 31 vteřin přidali góly hostující Köhler s Balaštíkem, málokdo věřil, že se rudí ještě zvednou. A to se potvrdilo. Holešovické trápení pokračovalo a v 51. minutě ho čtvrtým gólem po krásné kombinaci podtrhl Honejsek. Luňákův gólový příspěvek v čase 58:06 už na celkovém dojmu ze zápasu nic nezměnil.

Jan Votruba (Sparta): "Výkon v první třetině byl od nás zakřiknutý. Chtěli jsme vstřelit branku jako první, ale moc šancí jsme neměli. Měli jsme tam tlak do brány, ale nedali z toho gól a soupeř nás pak přehrál v situacích tři na dva, byl důraznější, v přesilovkách jsme málo stříleli... Ten dojem z utkání není dobrý."
Juraj Jurík (Zlín): "Chtěli jsme si pohlídat začátek zápasu, což se nám podařilo. Pak nám pomohlo, že jsme dali první branku a uklidnili se. Bylo vidět, že na Spartě leží trošičku deka, neproměnila spoustu šancí, my jsme ty naše využili a podpoření výkonem brankáře Horčičky jsme podle mého názoru zaslouženě zvítězili."

Branky a nahrávky: 59. Luňák (Jánský) - 22. Zámorský (Honejsek, O. Veselý), 31. Köhler (Čajánek, Honejsek), 32. Balaštík (Linhart, Leška), 51. Honejsek (Horák, Čajánek). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Třetiny: 0:0, 0:3, 1:1. Diváci: 4325.

Sparta: Neuvirth - Philipp, Vallin, Milam, Krstev, Gawryletz, Husák, D. Kočí - Pacovský, J. Hlinka, I. Rachůnek - Ton, Foster, Tenkrát - Jánský, Luňák, Bahenský - Žálčík, Simon, Forman. Trenéři: Žemlička a Votruba.

Zlín: Horčička - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Řezníček, Matějíček, Horák - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Z. Okál, Holík, F. Čech - Kubiš, Melenovský, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Liberec - Slavia 4:6

Takovou kanonádu slávisté rozhodně nečekali: nejprve se prosadil sváteční střelec Kolařík bombou z mezikruží, po něm ze stejného prostoru pálil Jelínek. Po změně stran dorážel do odkryté branky Pospíšil, po brejku mířil do horního růžku Sklenář a nakonec překonal při vlastním oslabení gólmana Pince, jenž po čtvttém gólu vystřídal Pavelce, Vladimír Sobotka. Liberec se přesto zvedl a dokázal snížit na 3:5. Blamáž však Pražané nepřipustili, když znovu Sobotka využil kiksu Nedvěda, ujel a své sólo s přehledem proměnil prudkou ranou švihem k tyči.

Marian Jelínek (Liberec): "Neustále se potýkáme s tím, že jsme jak aprílové počasí. Chvíli hrajeme, chvíli nehrajeme. Je to vidět, ve 30. minutě to bylo 0:5 a druhou půlku zápasu jsme vyhráli 4:1. Stejné to bylo v Třinci. Nedaří se nám udržet výkonností stálost, děláme ohromné osobní chyby, výpadky, které soupeř potrestal."
Vladimír Růžička (Slavia): "Nepříjemný moment pro nás byla druhá třetina, kdy jsme za stavu 5:0 měli výpadek a dostali tři góly. O výsledek jsme se báli, ale ve třetí třetině jsme hráli dobře a podařilo se nám dát šestý gól, kterým jsme si výhru pojistili. Takové výpadky se nám ale stávat nesmí, kdyby to bylo jen 3:0, tak jsme mohli prohrát."

Branky a nahrávky: 30. Kudrna (Víšek, Čakajík), 35. Čutta (P. Nedvěd, Netík), 38. Víšek, 60. Víšek (Kudrna, Derner) - 11. Kolařík (Sklenář, V. Růžička ml.), 14. P. Jelínek (Sklenář), 26. Pospíšil (Červenka, V. Sobotka), 26. Sklenář (P. Jelínek, V. Růžička ml.), 30. V. Sobotka, 52. V. Sobotka (Hertl). Rozhodčí: Turčan, Wagner - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:1. V oslabení: 1:1. Třetiny: 0:2, 3:3, 1:1. Diváci: 4811.

Liberec: Pavelec (26. Pinc) - Čutta, Derner, Šmíd, Čakajík, Cebák, Výtisk, Štich - Kudrna, Filippi, Víšek - Urban, P. Nedvěd, Bulíř - Netík, R. Vlach, J. Vlach - Galamboš, Š. Novotný, Špaček - Vantuch. Trenéři: M. Jelínek a Pešán.

Slavia: Kopřiva - Kadlec, Kučný, Kuboš, J. Krejčík, Kolařík, Kempný, Šulc - Pospíšil, Červenka, V. Sobotka - Hertl, Alinč, Krenželok - P. Jelínek, V. Růžička ml., Sklenář - Stránský, Kalla, Poletín - Micka. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.

Kometa - Plzeň 4:3N

Kometa se dostala v úvodu do vedení, kdy se šťastně trefil Hořava: opřel se do puku a střelu, která letěla mimo, si do vlastní branky srazil bruslí obránce Růžička. Plzeň otočila výsledek uprostřed zápasu: nejprve Slovák uspěl při dorážce, následně vyjel zpoza branky Pletka a zasunul kotouč u protější tyče. Když pak ještě zvýšil na 3:1 Gulaš, zdálo se, že hosté míří k vítězství. Jenže nevyužili přesilovku pět na tři a to se jim vymstilo. Čermák snížil, Jakub Svoboda vyrovnal a ten samý hráč pak zaznamenal při penaltovém rozstřelu rozhodující trefu.

Lubomír Oslizlo (Kometa): "Plzeň byla velice nepříjemným soupeřem. Utkání bylo hodně vyhrocené. Plzeň už do nás šla už v předcházejících dvou zápasech European Trophy. Někteří hráči vypadali jako by byli napíchaní a i když je hokej tvrdá hra, tak některé souboje se mi zdály nesmyslné. Například Hollweg šel našemu hráči hokejkou přímo do obličeje."
Michal Straka (Plzeň): "Měli jsme velkou motivaci a touhu v Brně uspět. Všichni jsme měli v hlavě loňské vyřazení v semifinále play-off a dvě porážky v European Trophy. Bohužel jsme v poslední třetině přestali hrát. Jsme proto rádi, že máme bod. Mohli jsme i prohrát."

Branky a nahrávky: 4. M. Hořava, 44. L. Čermák (Žižka, M. Hořava), 52. J. Svoboda (H. Zohorna), rozhodující sam. nájezd J. Svoboda - 30. Slovák (Jan Kovář, Gulaš), 32. Pletka, 38. Gulaš (Martin Straka, Vlasák). Rozhodčí: Jeřábek, Husička - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:8, navíc Žižka 10 min., Švrček, Koreis - Hollweg, Dvořák všichni 5 minut a do konce utkání. Bez využití. Třetiny: 1:0, 0:3, 2:0. Diváci: 7200.

Kometa: Trvaj - Kováčik, Žižka, Švrček, Bičánek, Valach, Malec, Valábik, Krejčiřík - Erat, L. Čermák, Dlouhý - M. Hořava, J. Hruška, Jakub Svoboda - Holec, Petrovický, H. Zohorna - Koreis, Dočekal, J. Káňa. Trenéři: Venera a Oslizlo.

Plzeň: Rask - Slovák, Jiří Hanzlík, Dan Růžička, J. Jeřábek, Marušák, Ševc - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - Balej, M. Heřman, Dvořák - Hollweg, Pitule, Lev. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.