Radost hokejistů Omsku. Zleva Červenka, Kuljaš a Škoula

Radost hokejistů Omsku. Zleva Červenka, Kuljaš a Škoula | foto: Profimedia.cz

Omsk vyrovnal čtvrtfinálovou sérii v rekordním zápase

• 31
Jágrův a Červenkův Omsk zvítězil ve třetím prodloužení zápasu hokejové KHL 3:2 nad domácím Magnitogorskem a vyrovnal čtvrtfinálovou sérii play-off na 2:2. Rekordní duel rozhodl ve 110. minutě Pěrvyšin.

V zápase se prosadily i české hvězdy. Roman Červenka dal v závěru první třetiny první gól zápasu po přihrávce Jaromíra Jágra a sám si poté připsal ještě asistenci. Nejdelší zápas v historii ruského hokeje rozhodl ve 110. minutě Andrej Pěrvyšin.

I čtvrtý zápas v sérii tak vyhrál hostující celek. Nejlepší tým základní části Omsk po dvou domácích porážkách dvakrát uspěl na ledě Metallurgu a ve čtvrtek může ve své hale naklonit stav čtvrtfinále poprvé na svou stranu.

Nejlepší střelec dlouhodobé části Červenka svým pátým gólem v play-off poslal Avangard do vedení v čase 19:11, domácím se však povedlo ještě před koncem první třetiny vyrovnat. V polovině zápasu otočil skóre ve prospěch Magnitogorsku Stanislav Čistov, za necelých pět minut ale Denis Kuljaš za přispění Červenky ztrátu smazal.

V úvodu 60. minuty byl vyloučen Petr Vampola, ale domácí hráči přesilovou hru nevyužili. V prodlouženích se týmy do šancí příliš nedostávaly. Uspěl až Pěrvyšin, jenž dojel k odraženému puku a tvrdou ranou dal vítězný gól.

"Smířit se s takovou porážkou je hodně těžké," uvedl kouč Magnitogorsku Kari Heikkilä. "Hráli jsme koncentrovaně, měli jsme šance. Takovýhle výsledek nikdo nečekal. Bohužel nám došli hráči, máme spoustu zraněných. Na takhle dlouhé zápasy je potřeba mít více pracantů. Všichni do toho dneska dali všechno," prohlásil.

Jeho krajan na střídačce Omsku Raimo Summanen chválil za předvedenou hru
oba týmy. "Žádný velký rozdíl ve výkonech nebyl, měli jsme jen více štěstí. Z vítězství máme radost, svědčí o našem charakteru. Kluci jsou hodně unavení," uvedl.

Zápas překonal loňský maratonský duel mezi Kazaní a Astanou, v němž Ak Bars zvítězili 4:3 rovněž ve třetím prodloužení po 104 minutách a 39 sekundách hry. Dramatický souboj v Magnitogorsku nevydržel jeden z fanoušků, který v úvodu druhého prodloužení na tribuně zkolaboval a byl odnesen na nosítkách na ošetřovnu.

Hrozbu vyřazení odvrátili obhájci titulu z Kazaně, kteří zvítězili v Ufě 4:0 a snížili stav série na 1:3.

Výsledky:

Magnitogorsk - Omsk 2:3 v třetím prodl. (za hosty Červenka 1+1, Jágr 0+1) stav série 2:2
Ufa - Kazaň 0:4, stav série 3:1.

,

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.