Peter Húževka z Vítkovic (v bílém) se tlačí do šance v utkání s Fribourgem.

Peter Húževka z Vítkovic (v bílém) se tlačí do šance v utkání s Fribourgem. | foto: AP

Šindelář s Hunou posunuli Vítkovice do semifinále Spengler Cupu

• 11
Hokejisté Vítkovic vybojovali těsnou výhru 2:1 nad švýcarským Fribourgem a vyhráli svou základní skupinu, díky čemuž získali den volna a jistotu účasti v nedělním semifinále Spenglerova poháru. Rozdílový gól vsítil útočník Rudolf Huna a skvělý výkon podal gólman Filip Šindelář. V dalším duelu domácí Davos roznesl Mannheim vysoko 6:2.

Fribourg, v jehož sestavě figurovaly čtyři posily z NHL Cory Schneider (brankář Vancouver Canucks), Maxime Talbot (útočník Philadelphia Flyers), Patric Hornqvist (útočník Nashville Predators), David Desharnais (útočník Montreal Canadiens), byl od začátku aktivnějším týmem a vytvořil si více střeleckých příležitostí.

Spengler Cup - play off

Čtvrtfinále:
29.12. 2012: HC Fribourg - Mannheim (15:00)
29.12. 2012: HC Davos - Ufa (20:15)

Semifinále:
30.12. 2012: Výběr Kanady - vítěz 1. čtvrtfinále (15:00)
30.12. 2012: HC Vítkovice - vítěz 2. čtvrtfinále (20:15)

Hokejisté Vítkovic podporováni pozorným brankářem Filipem Šindelářem však názorně předvedli, jak vytěžit maximum z minima. Běžela 12. minuta, kdy pronikl po pravé straně Roman Szturc a trefil skulinu přesně nad ramenem Schneidera. Po první dvacetiminutovce tak český tým vedl 1:0.

Ve druhé třetině se herní projev nezměnil a k vidění tak byla opět především aktivita švýcarského celku. Stejně jako v úvodním dějství se ale z gólu radovali jen vítkovičtí. Po nečekaném vybruslení zpoza branky se prosadil Rudolf Huna, jenž tak navázal na své tři body (2+1) ze čtvrtečního souboje s Ufou.

Neprůstřelnost Šindeláře ukončil až v 45. minutě Julien Sprunger pohotovou střelou po vyhraném buly v útočném pásmu. Asistenci si připsal Andrej Bykov, syn bývalého kouče ruské reprezentace Vjačeslava Bykova.

Ze závěrečného tlaku již Fribourg na vyrovnání nedosáhl a slavit tak mohli vítkovičtí, kteří vyhráli základní skupinu Torriani a postupují rovnou do nedělního semifinále. O jejich soupeři rozhodne zítřejší čtvrtfinále mezi domácím HC Davos a ruskou Ufou.

Výsledky:

Fribourg-Gottéron - HC Vítkovice Steel 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
45. Sprunger (Bykov) - 9. Szturc (Hruška, Malík), 22. Huna.

Fribourg-Gottéron: Schneider (Conz) - Birbaum, Ngoy, Abplanalp, Kwiatkowski, Heins, Schilt, Gervais - Brugger, Gamache, Dube - Talbot, Hornqvist, Desharnais - Hasani, Sprunger, Bykov - Mauldin, Cadieux, Knoepfli.
Trenér: Hans Kossmann.

HC Vítkovice Steel: Šindelář (Málek) - Barinka, Wellinger, Sloboda, Kudělka, Malík, Stehlík, Rehák, Kovář - Húževka, Klimek, Burger - Svačina, Huna, Roman - Káňa, Hruška, Szturc - Walker, Šedivý, Kucsera.
Trenér: Peter Oremus.

Skupina Torriani

Tým Z V P S B
1. Vítkovice 2 1 1 6:6 4
2. Fribourg-Gottéron 2 1 1 6:3 3
3. Ufa 2 1 1 6:9 2

HC Davos - Adler Mannheim 6:2 (0:1, 3:1, 3:0)
25. Corvi (Thornton, Back), 29. Wieser (Sciaroni), 32. Wieser (Sciaroni, Schneeberger), 41. Eriksson (Tatíček, Sýkora), 49. Hofmann (Forster), 51. Alatalo (Sciaroni) - 4. Seidenberg, 24. Kettemer (El Sayed).

HC Davos: Genoni - Forster, Joggi, Grossmann, Alatalo, Back, Schneeberger, Ramholt, Marha - Hofmann, Von Arx, Sýkora - Tatíček, Eriksson, Kane - Sciaroni, Steinmann, Wieser - Ryser, Thornton, Corvi.

Adler Mannheim: Endras - D. Seidenberg, Sifers, Wagner, Bittner, Mauer, Sbisa, Glumac, Kettemer - M. Goc, Pominville, Bonino - MacDonald, Mitchell, Y. Seidenberg - Lehoux, Plachta, Mauer - N. Goc, El-Sayed, Kink.

Skupina Cattini

1. Výběr Kanady 2 1 1 6:2 4
2. HC Davos 2 1 1 6:7 3
3. Mannheim 2 1 1 4:7 2

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.