Klíště | foto: Profimedia.cz

Klíšťata útočí, v Pardubickém kraji se nakazilo encefalitidou šest lidí

  • 4
Hygienici v Pardubickém kraji hlásí letos už šest pacientů nakažených klíšťovou encefalitidou. Čtyři se nakazili na Svitavsku, po jednom na Pardubicku a Ústecku.

Loni přitom touto dobou hygienici napočítali jen dva a předloni tři postižené. Právě teď se vyplatí hledání klíšťat po procházce v lese neuspěchat. Jsou dnes vlastně nejnebezpečnějším tvorem české přírody.

Aktivita 8 až 9!

Riziko kousnutí klíštětem stoupne o víkendu kvůli příznivějšímu počasí z 8. na 9. z deseti stupňů. Aktualizovanou předpověď najdete na webu Českého hydrometeorologického ústavu vždy každé pondělí a čtvrtek ve 14. hodin zde.

Po období dešťů začnou být zase aktivnější. Dlouhé nohavice, uzavřená obuv, dlouhé rukávy. To je nejjednodušší recept proti jejich přisátí.

Riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem vyjadřuje Státní zdravotní ústav v deseti stupních, pro tento pátek až neděli udává osmičku. Což už značí velké riziko.

"Zatím vykazujeme v Pardubickém kraji šest případů nakažení klíšťovou encefalitidou, během celého loňska to bylo 28 případů a rok předtím 47. (Obvykle bývá nakažené každé páté klíště, více zde).

S růstem počtu lidí mířících do přírody bude nemocných přibývat," řekla vedoucí protiepidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice Olga Hégrová.

Nebezpeční paraziti

Klíšťata jsou přenašeči řady infekčních chorob. Nejznámější je klíšťová encefalitida, virová nemoc, která postihuje mozek a mozkové blány. Nejčastěji se projevuje jako horečka s vysokými teplotami. Nemoc může způsobit dlouhodobé komplikace, obrovskou únavu, ale třeba také výpadky paměti a ztrátu sluchu. Končit může až svalovou obrnou a částečnou invaliditou. Ještě zákeřnější může být lymská borelióza, pro niž je typická červená postupně se zvětšující skvrna, později vyčerpání a bolesti kloubů. V závažných případech se může objevit obrna obličejových nervů nebo zánět mozkových blan.

Čtyři letošní případy jsou ze Svitavska. Ve všech případech nebyla klíšťata do Pardubického kraje dovezená. Hygienici vykazují ročně v kraji také kolem 200 případů lymské boreliózy, jejíž infekce je kvůli zarudnutí fleků na pokožce výraznější.

"Ale to je vrchol ledovce, těchto případů je víc," dodala Olga Hégrová. V Česku je infikované zhruba každé čtvrté až páté klíště.

Miniaturní zabiják klíště se zavrtává do kůže

23. července 2012