Tohoto sumce vytáhl 4. listopadu 2013 na střední toku Pádu Sven Weide.

Tohoto sumce vytáhl 4. listopadu 2013 na střední toku Pádu Sven Weide. | foto: Archiv časopisu Kajman

Obří vousaté úlovky. V zahraničí je loví i na konci podzimu

  • 1
Podle rybářských teorií lovu sumců pro letošek odzvonilo. Sumec je podle rybářských příruček považován za teplomilnou rybu, na jejíž úlovek je největší naděje v plném létě. Ale v zahraničí loví ty největší vousáče i brzy na jaře a pozdě na podzim.

U nás se ovšem tato zkušenost špatně potvrzuje, protože lov sumce je na svazových vodách od 1. ledna do 15. června zakázán a v pozdním podzimu a na začátku zimy sumce prakticky nikdo neloví. Lovci dravců se tehdy zaměřují na štiky, candáty, okouny a sumcovou sezonu považují za ukončenou. Úlovky sumců jsou tak v tomto období spíše náhodné.

Na italském Pádu vytahují v listopadu sumce nad 100 kg

Obří vousaté úlovky

Rybáři lovící třeba na vyhlášené italské řece Pád, kam jezdí i hodně tuzemských rybářů, mají ovšem jiné zkušenosti. Lovu sumců v chladné vodě bylo samozřejmě třeba přizpůsobit taktiku lovu. Například Stefan Seuß a Benjamin Gründer z průvodcovského Black Cat týmu oslavili letos v pozdním podzimu speciální milník své průvodcovské kariéry. Povedlo se jim zdolat dvacátého  sumce vážícího nad 100 kilogramů. A mnoho z nich bylo vytaženo právě z chladné vody.

Jubilejní dvacátou "sumatru" (slangový výraz pro sumce, pozn. red.) vytáhl Sven Weide pod jejich vedením 4. listopadu 2013 na střední toku Pádu. Vousáč měřil 252 cm, vážil 105 kg a v průběhu souboje ho bylo nutné třikrát vyprostit z potopených stromů. Jednou dokonce museli přeříznout a znovu navázat šňůru. Sumec zabral na mrtvou rybu nastraženou na podvodním splávku zatíženém kamenem.

Aby toho nebylo málo, o týden později se povedlo Peteru Neubacherovi opět pod vedením Stefana Seuße na Pádu chytit několik dalších pěkných ryb. Jeden jejich večer začal zdoláním 190cm sumce, kterého ovšem o půlnoci překonal sumec s délkou 265 cm a hmotností 107 kg.

Souboj, v jehož průběhu měl Peter celou dobu dotaženou brzdu, trval dlouhých 40 minut. Sumec zabral v devítimetrové jámě. Ryba vypadá opravdu monstrózně a mnozí by jí hádali ještě větší hmotnost. Takový sumec mimochodem bývá i více než 30 let starý.

Přijde ještě letos další vousatý úlovek?

Osobně věřím, že to není poslední "stokiláč" zdolaný do konce tohoto roku. A kdyby se náhodou některému z rybářů takový úlovek nepovedl, stane se tak určitě příští rok na jaře, kdy se tradičně daří zdolávat velké sumce českým a slovenským rybářům. Jednoho z největších obrů mimochodem chytil na jaře 2011 Slovák Erik Zbiňovský rovněž na italském Pádu. Sumec prý měřil 260 cm a vážil 149 kg.

Dalí články a zajímavosti o rybaření najdete v aktuálním vydání rybářského časopisu Kajman.