"Podívej, má milá, dozadu, sedí tam papoušek kakadu," zpíval kdysi Viktor Sodoma. Možná si tuto píseň připomenul i někdo z místních.
"Šel jsem se odpoledne projít se psem do parku, když mi nad hlavou proletěl obrovský bílý pták," popisuje setkání s asi půlmetrovým kakadu obyvatel zdejšího sídliště. Pro místní to ale není žádná novinka. S kakadu bílým se tu setkávají už téměř dva roky a za tu dobu si na sebe zvykli. Kakadu jsou přátelští a do života místních lidí nijak nezasahují.
Kde se tu vzali?
Nad jejich příletem však stále visí několik otazníků. Odkud se vzali? Nechybí někomu? Přiletěli sem z ciziny? Vydrží takové teplotní výkyvy? Lidé si už vytvořili vlastní teorie: podle jedné je vypustil člověk, který neměl prostředky na jejich další chov, a nechává je žít ve volné přírodě. Další zase tvrdí, že je to jen svérázný způsob chovu a k majiteli se vždy načas vrátí.
Život ve volné přírodě
O vzácné papoušky se začali zajímat také chovatelé pražské zoo. Před třemi měsíci se je dokonce pokoušeli odchytit, ale marně. Podle ornitologů by jim ale lidé neměli bránit v životu ve volné přírodě. Jestliže již dva roky létají volně po celém městě, návrat do domácího chovu by pro ně mohl znamenat smrt. Jak se zdá, život na svobodě jim vyhovuje. Setkat se s nimi můžete v nedalekém parku nebo na stromech, které jsou dostatečně zásobovány jejich oblíbenou pochoutkou – jeřabinami.
Poznávací znamení
Mluvící kakaduKakadu je velice bystrý pták. Pokud mu věnujete dostatečnou pozornost a čas, může se naučit spoustu slov i posunků. Jestliže se opravdu naučí mluvit, používá svůj hlas, nikoli hlas učitele. Velice rychle se naučí například "ahoj" a další snadná dvouslabičná slova. |
Vážení čtenáři, pojďme společně pomoci ornitologům, napište nám na adresu hobby@idnes.cz, pokud se vám podařilo papoušky spatřit, nebo dokonce je i vyfotit, rádi vaše tipy i fotky zveřejníme.