Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Sportovních holubářů ubývá, přesto ale na závodech bodují

Z holubaření se stává náročný koníček: poštovní holub-šampion stojí skoro stejně jako auto a nadstandardní holubník stejně jako komfortní vila. Holubářů je sice míň, na poslední olympiádě v Dortmundu ale stejně bodovali.

Šampion | foto: Daniel a František Hrbáčovi

Proč se vracejí?

Na to, proč a jak se poštovní holubi vracejí do svého holubníku i ze stokilometrových vzdáleností, existuje řada teorií. Vědci si myslí, že ptáky ovlivňuje zemský magnetismus nebo poloha slunce, v posledních letech se spekuluje i nad čichovými nebo zrakovými vjemy.

Za poslední dvě desetiletí dosáhli holubáři toho, že jejich opeření svěřenci létají rychleji, mají větší výdrž a snáze trefí do svých domovů. K dosažení takového efektu využívají poslední poznatky genetiky a medicíny, ale i pokročilou techniku včetně elektronických čipů nebo internetu. Přestože našich holubářů ubývá, stále se drží na evropské špičce, na poslední olympiádě v Dortmundu skončili jako reprezentace České republiky druzí.

"Zlepšila se obecně kvalita holubů. Selekce a chov postoupily natolik, že dnes doletí více holubů než dřív. Lepší je také péče, krmivo i léčení," říká moravský holubář Přemysl Duda, který chová "pošťáky" více než 30 let.

Při příznivém větru uletí holub nejdelší závodní vzdálenost 1100 kilometrů za deset až jedenáct hodin. "Při nepříznivých podmínkách ale letí třeba den a půl nebo třeba tři dny," uvedl holubář. Holubi jsou schopni létat i v dešti nebo v noci, průměrná rychlost kvalitního holuba přesahuje sto kilometrů v hodině.

Strava jako u závodníků

Speciální výživaVelký vliv na výkon holubů má - stejně jako u vrcholových sportovců - strava. Dnes jsou opeřenci krmeni výběrovými směsmi, o kterých si holubáři za socialismu mohli nechat zdát. "Krmili jsme tím, co se sehnalo - pšenicí, kukuřicí, hrachem, maximálně slunečnicí. Dnes obsahují závodní směsi až 35 druhů zrní," popisuje Přemysl Duda, který chová asi 120 holubů a pravidelně se zúčastňuje všech klání.

Navíc dnes dostávají závodní ptáci různé "vylepšováky" - minerály, glukózu, vitaminy. Po závodech jim holubáři předepisují diety, aby se organismus vyčistil a připravil na další náročný výkon.

Náročný koníček

Prevence proti nemocem"V Česku je registrováno asi 4300 holubářů, kteří chovají v průměru 80 až 100 holubů," uvádí prezident Českomoravského svazu chovatelů poštovních holubů Jaroslav Novotný. Existují však chovatelé, kteří mají v holubníku až 600 opeřenců. Obnovování chovu není pro chovatele nejlevnější záležitostí.

Většinou se kupují ti nejlepší - vítězové závodů a olympiád. Nejdražší šampioni stojí třeba 300 000 korun, v průměru se ale ptáci kupují asi za Speciální automobil4000 korun.

Velké peníze musí chovatelé věnovat i na krmivo a kvalitní holubí bydlení. "Viděl jsem holubník za pět milionů s plastovými okny, podlahovým vytápěním a palubkami," žasne chovatel Přemysl Duda. Běžný holubář taková obydlí nestaví, ale dopravu holubů na závody a účty za telefony, kterých jsou během závodů desítky, stejně ani tak raději nepočítá.

"Členská základna nám ale stárne, mladí nemají zájem, přece jen jde o starání se o živé tvory, navíc je potřeba neustále investovat. Pokud v holubaření nepokračují mladí z rodiny, chov končí," posteskl si Jaroslav Novotný.

Trénink jako základ

KrmeníTo, jestli vyroste z holouběte dobrý závodník, se dá předurčit výběrem jeho rodičů. Stoprocentní jistota ale neexistuje, genetika je nevyzpytatelná. Lze vyselektovat, zda bude holub dobrý sprinter, tedy na krátkých tratích, nebo jestli mu spíš půjdou trati dlouhé. Ale i tam se najdou výjimky.

Holoubata začínají trénovat asi od čtyř měsíců života. Trénuje se od pětikilometrových tratí, roční holub pak zvládne asi 300 kilometrů. Kromě vytrvalosti se cvičí především holubí schopnost bezpečně se vrátit domů.

Tak to vypadá u typického chovateleJde o takzvaný motivační trénink, při kterém hrají velkou roli přirozené instinkty. Holubi jsou ptáci, kteří žijí v páru a společně odchovávají mláďata. Odloučení od "rodiny" se využívá při závodech.

"Dnes se většinou létá takzvané vdovství - před závodem se ukáže holubovi jeho holubice a on se pak za ní vrací do holubníku. To se pak i trénuje. Metoda funguje i opačně - holub je zavřený a holubice trénuje a závodí," vysvětluje Přemysl Duda. Využívá se i přirozeného stavu, kdy se pár stará o vajíčka nebo vychovává mláďata; přitom se pořád nasazuje na závody.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Jakého psa pořídit, aby vás později účty u veterináře nepřivedly na buben

Každé štěňátko je roztomilé. Je však pravdou, že někteří psi bývají v pozdějším věku nemocnější než jiní. I když to...

Vymyslela zvláštní způsob recyklace plastu. Dělá z něj vanilku do zmrzliny

Designérka Eleonora Ortolani vytvořila to, co považuje za první jídlo vyrobené z plastového odpadu. V rámci svého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zbláznila se do babičkovských květin a pěstuje je na permakulturní farmě

„Káže vodu, pije rosu,“ dalo by se říct o permakulturní designerce Denise Tomáškové. Jenže ona si to zaslouží. Pečuje o...

Pravda a mýty o léčivosti bylin. Co zabírá a co škodí, vysvětluje profesor Jahodář

Premium Jaké byliny opravdu fungují? Jak je sbírat a jak je používat? Jaké nejčastější chyby děláme doma při jejich zpracování?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rakouskou klasiku Punčochář i Forejt s úctou přetavili do moderní podoby

Hledali byste na Vysočině tafelspitz, klasiku, kterou miloval František Josef I.? Opravdu ho tam umí a jsou na něj...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Útoky na lodě berou jako hru. Kytovci mají skvělé sociální chování, říká zoolog

Premium Kytovců žije v oceánech asi 80 druhů, ať už ozubených, nebo kosticovitých. K těm prvním patří mimo jiné i kosatka,...

Příliš lásky zvířeti škodí. Nemám rád polidšťování zvířat, říká veterinář

Premium Za čtyřicet let své praxe se veterinář a zvířecí psycholog Alexandr Skácel setkal s různými poruchami zvířat....

Pilný jako včelka, či líný jako veš. Mají zvířecí úsloví reálný základ?

Rčení pilný jako včelka zná asi každý. Je ale opravdu včela medonosná tak pilná? Nebo veš dětská tak líná či lasička...

Je to britka. Jenže s dlouhými chlupy a mazlivější, což je u kočky fajn

Britská dlouhosrstá kočka je taková kočičí královna v novém, huňatějším kabátku, v němž vypadá jako medvídek. Najít ji...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...