Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. října 2020 Beáta

Zoo Praha otevírá Rákosův pavilon. Opravdový ráj pro vzácné papoušky

  19:15
Řadu biotopů geniálně kopírujících skutečné životní podmínky vzácných papoušků a dalších ptáků z celého světa ukáže od soboty 28. září svým návštěvníkům unikátní Rákosův pavilon Zoo Praha. Dokonce nabízí průchozí expozice, kde mají návštěvníci její obyvatele doslova na dosah ruky.

Zoo Praha slavnostně otevře dlouho očekávaný Rákosův pavilon s ojedinělou kolekcí vzácného exotického ptactva v den svých 88. narozenin. Otevření se zúčastní i paní Ludmila Rákosová, vdova po mecenáši, celoživotním chovateli ptactva a příznivci pražské zoo Stanislavu Rákosovi, jenž na vznik pavilonu (jehož zastavěný prostor činí více než 2,5 tisíce m³) přispěl 10 miliony korun.

Papoušci Rákosova pavilonu

Právě po něm je nový pavilon pojmenován. „Když jsme si s panem Rákosem povídali o tom, jak bychom nabyté prostředky mohli využít, zmínil jsem i jednu z našich úvah: vybudovat na místě stísněných voliér z počátku 30. let zbrusu nový pavilon určený zejména pro papoušky,“ vysvětlil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. 

„Pana Rákose tato idea nadchla do té míry, že mi ještě během naší schůzky položil otázku, jakou částku bychom pro tento účel asi potřebovali – a vzápětí nám ji poukázal,“ vzpomínal na odpolední středeční tiskové konferenci k otevření pavilonu Bobek.  

Po letech nadšených plánů a komplikované výstavby, kdy bylo například nutné nejprve nákladně zpevnit zvětralý skalnatý svah, v Rákosově pavilonu konečně našlo domov 42 ptačích druhů, většinou papoušků. Ti jsou doplněni dalšími ptačími druhy daného biotopu. Unikátní je, že konkrétní oblasti odpovídají i rostliny a další materiál použitý v jednotlivých expozicích.

Jednotlivé expozice skýtají takové pohledy na soužití ptačích druhů, za nimiž by jinak museli návštěvníci cestovat hodně daleko. Řadu druhů navíc pražská zoo chová jako jediná v republice, jiné jako jediná v Evropě a například kakadu palmové množí jako jediná na světě. 

Rákosův pavilonu, ve kterém budou od soboty 28. 9. 2019 k vidění nejvzácnější...
Expozice papoušků Ara Learův v Rákosově pavilonu Zoo Praha, ve kterém budou od...
Jednotlivé expozice Rákosova pavilonu jsou popsány co se skladby ptačích...
Ara Learův neboli ara kobaltový, pýcha Rákosova pavilonu Zoo Praha. Expozice...

Rákosův pavilonu, ve kterém budou od soboty 28. 9. 2019 k vidění nejvzácnější papoušci světa.

V návštěvnický úspěch pavilonu věří vedení Zoo Praha i pražský magistrát, který se jako zřizovatel na realizaci pavilonu také finančně podílel. Především je o tom přesvědčen Antonín Vaidl, kurátor chovu ptáků Zoo Praha a otec myšlenky ukázat návštěvníkům, jak žijí papoušci v přirozeném prostředí. „Ani džungle na různých kontinentech a ostrovech nevypadá stejně, navíc papoušci zdaleka nežijí jen v tropickém prostředí,“ vysvětloval kurátor. 

Náklady na výstavbu RP:

Celkový rozpočet na Rákosův pavilon, včetně interiéru, okolních úprav a sanace svahu, činí 30,5 milionu korun bez DPH. Z toho sedm milionů bylo hrazeno z dotací Evropské unie, deset milionů korun daroval zasloužilý chovatel Stanislav Rákos.

Například Rosemary Lowová, britská odbornice na papoušky a bývalá kurátorka chovu papoušků v Loro Parque na Tenerife a Palmitos Park na Gran Canaria po prohlídce Rákosova pavilonu prohlásila: „Expozice tohoto pavilonu papoušků jsou ty nejrealističtější a nejpříjemnější, jaké jsem kdy v kterékoli zoo viděla, a že jsem jich viděla mnoho. Jsem si jistá, že návštěvníci Zoo Praha budou ohromeni a okouzleni!“ 

Amazoňan jamajský (Rákosův pavilon, Jamajské lesy)
Krotký kakadu palmový (Rákosův pavilon, průchozí expozice Nová Guinea)
Tricha orlí (Rákosův pavilon, průchozí expozice Nová Guinea)
Mada modrotemenný (Rákosův pavilon, expozice Filipíny). Spolu s ním expozici...

V místech, kde nový pavilon stojí, byli papoušci vystavováni téměř od počátku historie Zoo Praha. Mnoho desítek let obývali dnes již neexistující Štěpničkův pavilon a řadu dvojvoliér zvanou „Lineárka“. 

Kdo byl Stanislav Rákos

Členové KPEP (Klubu přátel exotického ptactva) na Stanislava Rákose vzpomínají nejen jako na aktivního chovatele, funkcionáře, organizátora společenské činnosti, sponzora a osobnost, která nás výrazně reprezentovala v zahraničí a navazovala přínosné zahraniční styky. Krátce před smrtí se Stanislav Rákos rozhodl odkázat podstatnou část svého majetku Zoo Praha. 

„Jeho přáním bylo, aby se zde s podporou jeho peněz postavil pavilon pro milované ptáky. Asi si ani nedovedl představit, že by se ten dům mohl jmenovat po něm – Rákosův pavilon. Jsem strašně šťastná, že se to všechno nakonec podařilo. Standa na to shora určitě kouká a má taky radost. Snad se bude ten nový ptačí palác návštěvníkům zoo líbit,“ uvedla Ludmila Rákosová, manželka Stanislava Rákose.  

Ty však neposkytovaly vhodný prostor pro chov velkých druhů, proto padlo rozhodnutí nahradit je moderním pavilonem. Přípravy na výstavbu nejnovějšího pavilonu začaly v den, kdy se pan Stanislav Rákos před lety setkal s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem.

S výsadbou se v novém pavilonu začalo už před dvěma lety, aby rostliny měly šanci pořádně se uchytit, rozrůst a odolat soužití s ptačími obyvateli jednotlivých expozic. A zahradník Eduard Chvosta věří, že vzrostlá zeleň vůči drápům, zobákům a inteligenci papoušků obstojí. Většina rostlin pochází z tuzemských botanických zahrad (podstatná část z botanické zahrady v Malešicích), vzácnější druhy pak dorazily přímo z oblastí přirozeného výskytu. 

Jak složitá výstavba Rákosova pavilonu byla, co všechno obnášela a jak vznikaly jednotlivé expozice, se dozvíte z krátkého filmu Zoo Praha: 

Děti mají neděle roku 2019 v Zoo Praha za třetinu

V neděli nabídne Zoo Praha možnost zakoupit ke každé dospělé vstupence dvě vstupenky dětské za třetinu ceny. Malé fanoušky papoušků i všech ostatních zvířat tedy bude vstup do zoo stát namísto 150 Kč jen 50 Kč. Nabídka platí pro všechny neděle až do konce roku 2019.

Autor:
  • Nejčtenější

Pomyslnou bramborovou medaili MasterChefa má Ivka, Pavel si sáhl na dno

Tři semifinalisté letošní soutěže MasterChef Česko jsou po dvou výzvách úterního večera jasní: k Romanovi se v...

Kočky pomáhají od bolesti, stresu i smutku. Umí snížit tlak i napětí

Proč nám kočky lehají na místa, kde nás něco bolí, a nám se pak opravdu uleví? Pokud máte doma kočku, znáte tuto jejich...

Teenager sice v kuchařském pořadu nezvítězil, přesto projevil velký talent

Teprve patnáctiletý František Šindelář, který se k plotně postavil v pořadu Prostřeno, ukázal, že si někteří mladí umí...

Dvanáctero tipů pro říjnovou zahradu: sklízejte, sázejte, hnojte, sejte

Ani měsíc říjen nám nedovolí na zahrádce příliš zahálet. Ještě pořád je co sklízet. A hlavně je nejvyšší čas připravit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm kroků, které musíte promyslet, než se pustíte do stavby zimní zahrady

Zimní zahrada totiž může plnit mnoho funkcí, záleží však na tom, co od ní očekáváte. Může rozšířit obytný prostor o...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Kotě zachráněné při požárech v Kalifornii vypadá jako Baby Yoda

Kotě, nápadně podobné oblíbené postavě ze ságy Star Wars, se minulý týden dostalo do rukou záchranářů na severu...

Jak se váží zvířata v ZOO? Ďábel stát nevydrží, slonaři musí být vždy dva

Premium Kolik vážíte? Tato otázka se obvykle zdá být netaktní. Když nám ji položí lékař, často se snažíme pár kilo zamlčet. V...

Koupím psa, zn.: Musí být modrý. Přibývá pejskařů, co chtějí spíš módní doplněk

Premium Víte, co je fejkový pes? Totéž co fejková kabelka či hodinky. Zboží mizerné kvality, které napodobuje něco kvalitního a...

Návrat koní Převalského se díky ochranářskému úsilí Zoo Praha blíží k cíli

Kolik druhů ptáků a savců se díky ochráncům přírody podařilo zachránit před vyhubením? Analýza nedávno publikovaná v...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...