Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Zoo Praha otevírá Rákosův pavilon. Opravdový ráj pro vzácné papoušky

  19:15
Řadu biotopů geniálně kopírujících skutečné životní podmínky vzácných papoušků a dalších ptáků z celého světa ukáže od soboty 28. září svým návštěvníkům unikátní Rákosův pavilon Zoo Praha. Dokonce nabízí průchozí expozice, kde mají návštěvníci její obyvatele doslova na dosah ruky.

Zoo Praha slavnostně otevře dlouho očekávaný Rákosův pavilon s ojedinělou kolekcí vzácného exotického ptactva v den svých 88. narozenin. Otevření se zúčastní i paní Ludmila Rákosová, vdova po mecenáši, celoživotním chovateli ptactva a příznivci pražské zoo Stanislavu Rákosovi, jenž na vznik pavilonu (jehož zastavěný prostor činí více než 2,5 tisíce m³) přispěl 10 miliony korun.

Papoušci Rákosova pavilonu

Právě po něm je nový pavilon pojmenován. „Když jsme si s panem Rákosem povídali o tom, jak bychom nabyté prostředky mohli využít, zmínil jsem i jednu z našich úvah: vybudovat na místě stísněných voliér z počátku 30. let zbrusu nový pavilon určený zejména pro papoušky,“ vysvětlil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. 

„Pana Rákose tato idea nadchla do té míry, že mi ještě během naší schůzky položil otázku, jakou částku bychom pro tento účel asi potřebovali – a vzápětí nám ji poukázal,“ vzpomínal na odpolední středeční tiskové konferenci k otevření pavilonu Bobek.  

Po letech nadšených plánů a komplikované výstavby, kdy bylo například nutné nejprve nákladně zpevnit zvětralý skalnatý svah, v Rákosově pavilonu konečně našlo domov 42 ptačích druhů, většinou papoušků. Ti jsou doplněni dalšími ptačími druhy daného biotopu. Unikátní je, že konkrétní oblasti odpovídají i rostliny a další materiál použitý v jednotlivých expozicích.

Jednotlivé expozice skýtají takové pohledy na soužití ptačích druhů, za nimiž by jinak museli návštěvníci cestovat hodně daleko. Řadu druhů navíc pražská zoo chová jako jediná v republice, jiné jako jediná v Evropě a například kakadu palmové množí jako jediná na světě. 

Rákosův pavilon, ve kterém budou od soboty 28. 9. 2019 k vidění nejvzácnější...
Expozice papoušků Ara Learův v Rákosově pavilonu Zoo Praha, ve kterém budou od...
Jednotlivé expozice Rákosova pavilonu jsou popsány co se skladby ptačích...
Ara Learův neboli ara kobaltový, pýcha Rákosova pavilonu Zoo Praha. Expozice...

Rákosův pavilonu, ve kterém budou od soboty 28. 9. 2019 k vidění nejvzácnější papoušci světa.

V návštěvnický úspěch pavilonu věří vedení Zoo Praha i pražský magistrát, který se jako zřizovatel na realizaci pavilonu také finančně podílel. Především je o tom přesvědčen Antonín Vaidl, kurátor chovu ptáků Zoo Praha a otec myšlenky ukázat návštěvníkům, jak žijí papoušci v přirozeném prostředí. „Ani džungle na různých kontinentech a ostrovech nevypadá stejně, navíc papoušci zdaleka nežijí jen v tropickém prostředí,“ vysvětloval kurátor. 

Náklady na výstavbu RP:

Celkový rozpočet na Rákosův pavilon, včetně interiéru, okolních úprav a sanace svahu, činí 30,5 milionu korun bez DPH. Z toho sedm milionů bylo hrazeno z dotací Evropské unie, deset milionů korun daroval zasloužilý chovatel Stanislav Rákos.

Například Rosemary Lowová, britská odbornice na papoušky a bývalá kurátorka chovu papoušků v Loro Parque na Tenerife a Palmitos Park na Gran Canaria po prohlídce Rákosova pavilonu prohlásila: „Expozice tohoto pavilonu papoušků jsou ty nejrealističtější a nejpříjemnější, jaké jsem kdy v kterékoli zoo viděla, a že jsem jich viděla mnoho. Jsem si jistá, že návštěvníci Zoo Praha budou ohromeni a okouzleni!“ 

Amazoňan jamajský (Rákosův pavilon, Jamajské lesy)
Krotký kakadu palmový (Rákosův pavilon, průchozí expozice Nová Guinea)
Tricha orlí (Rákosův pavilon, průchozí expozice Nová Guinea)
Mada modrotemenný (Rákosův pavilon, expozice Filipíny). Spolu s ním expozici...

V místech, kde nový pavilon stojí, byli papoušci vystavováni téměř od počátku historie Zoo Praha. Mnoho desítek let obývali dnes již neexistující Štěpničkův pavilon a řadu dvojvoliér zvanou „Lineárka“. 

Kdo byl Stanislav Rákos

Členové KPEP (Klubu přátel exotického ptactva) na Stanislava Rákose vzpomínají nejen jako na aktivního chovatele, funkcionáře, organizátora společenské činnosti, sponzora a osobnost, která nás výrazně reprezentovala v zahraničí a navazovala přínosné zahraniční styky. Krátce před smrtí se Stanislav Rákos rozhodl odkázat podstatnou část svého majetku Zoo Praha. 

„Jeho přáním bylo, aby se zde s podporou jeho peněz postavil pavilon pro milované ptáky. Asi si ani nedovedl představit, že by se ten dům mohl jmenovat po něm – Rákosův pavilon. Jsem strašně šťastná, že se to všechno nakonec podařilo. Standa na to shora určitě kouká a má taky radost. Snad se bude ten nový ptačí palác návštěvníkům zoo líbit,“ uvedla Ludmila Rákosová, manželka Stanislava Rákose.  

Ty však neposkytovaly vhodný prostor pro chov velkých druhů, proto padlo rozhodnutí nahradit je moderním pavilonem. Přípravy na výstavbu nejnovějšího pavilonu začaly v den, kdy se pan Stanislav Rákos před lety setkal s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem.

S výsadbou se v novém pavilonu začalo už před dvěma lety, aby rostliny měly šanci pořádně se uchytit, rozrůst a odolat soužití s ptačími obyvateli jednotlivých expozic. A zahradník Eduard Chvosta věří, že vzrostlá zeleň vůči drápům, zobákům a inteligenci papoušků obstojí. Většina rostlin pochází z tuzemských botanických zahrad (podstatná část z botanické zahrady v Malešicích), vzácnější druhy pak dorazily přímo z oblastí přirozeného výskytu. 

Jak složitá výstavba Rákosova pavilonu byla, co všechno obnášela a jak vznikaly jednotlivé expozice, se dozvíte z krátkého filmu Zoo Praha: 

Děti mají neděle roku 2019 v Zoo Praha za třetinu

V neděli nabídne Zoo Praha možnost zakoupit ke každé dospělé vstupence dvě vstupenky dětské za třetinu ceny. Malé fanoušky papoušků i všech ostatních zvířat tedy bude vstup do zoo stát namísto 150 Kč jen 50 Kč. Nabídka platí pro všechny neděle až do konce roku 2019.

Autor:
  • Nejčtenější

Zpřístupnili kocourovi krmítko a divili se, že nestíhají dělat hrobečky

Ano, na jedenáctiměsíčního kocourka mainské mývalí kočky sice může majitelka nahlížet jako na miminko, ale šelmu v něm...

Domácí chléb je zázrak, pokazit ho však mohou drobnosti. Podívejte se jaké

Domácí pečení chleba patří k „novým sportům“. Když se povede, lze to srovnat s uběhnutím stovky za sedm sekund. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Místo italského chaosu skvěle promazaný gastrostroj, nadchlo Pohlreicha

Italskou kuchyni nelze nemilovat. Je bohatá na suroviny i chutě a jednoduchá, pokud ji opravdu umíte. Proto se ti...

Sněžnice se v mžiku změní v lyže. Trnuli jsme, zda nápad zaujme, říká tvůrce

Premium Student architektury Vojta Veverka společně se svým bratrem Ondřejem jsou nadšenci pro zimní turistiku. Vždycky je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Kde se vyrábějí české mince?

Megahra iDNES.cz je v plném proudu, ale protože nám v redakci „zbyla“ ještě jedna zlatá mince s hodnotou bezmála třicet...

Pět nemocí psů, které vznikají ze špatné stravy. Potrápí a mohou zabíjet

Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým pejskům. A díky tomu si...

Ohluchl jim pes, přesto se naučili s ním komunikovat a přivolat ho

Rodina z Prahy si po nějaké době u své šestileté fenky kavalír King Charles španěla všimla, že zřejmě ztrácí sluch....

ANKETA: Hlasujte pro nejkrásnější psí úsměv. Hraje se o pamlsky za tisíce

V březnu jsme vyhlásili soutěž o ten nejkrásnější úsměv vašich věrných zvířecích kamarádů a nyní máte možnost dát hlas...

Spí se svými slepicemi, kachnami a psy. Hypnoterapie jí pomáhá od bolesti

Joe Nutkinsová je 43letá Britka, která pravidelně podstupuje hypnózu s některými se svých domácích mazlíčků. Doma má...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...