Žilina po sedmi kolech prohrála

• 1
Praha - Sedm kol trvala neporazitelnost Žiliny, v patnáctém kole slovenské ligy totiž podlehla na hřišti Púchova. Domácí fotbalisté zvítězili díky jedinému gólu Bakoše, který se trefil dvě minuty před koncem prvního poločasu. Český brankář Bernady ve službách Púchova ani jednou neinkasoval.

Slovensko

B r a t i s l a v a - Žilina propásla šanci postoupit do čela tabulky. Tam zůstala Dubnica, která doma remizovala s Artmedií Bratislava 1:1. Před porážkou ji zachránil až ve třetí minutě nastaveného času Špendla.

Smírně skončily i další dva sobotní zápasy. Poslední Inter získal v utkání plném zvratů bod v Ružomberku a nováček z Rimavské Soboty hrál doma 1:1 s Banskou Bystricou, která hodně zaostává za výkony z minulé sezony.

Výsledky 15. kola:
Rimavská Sobota - Banská Bystrica 1:1
(64. Iskra - 44. Jakubko), Púchov - Žilina 1:0 (43. Bakoš), Dubnica - Artmedia Bratislava 1:1 (90. Špendla - 83. J. Kozák), Ružomberok - Inter Bratislava 2:2 (7. Števko, 51. Jelšic - 6. Halenár, 68. Lembakoali), Trenčín - Trnava 0:1 (80. Gerich).

Belgie

B r u s e l - Fotbalisté Brugg s Davidem Rozehnalem v obraně porazili v belgické lize 2:0 Westerlo. O vítězství dosud neporaženého týmu rozhodli v prvním poločase svými brankami Boško Balaban a Gert Verheyen. Za Westerlo hrál od 86. minuty Zdeněk Svoboda.

S Bruggami drží krok Anderlecht, který porazil tým LaLouviére 2:1. O branky vítězů se postarali  Baseggio a Švéd Zetterberg.

A právě v tomto zápase mezi padl jeden z nejkurióznějších gólů v historii belgické fotbalové ligy. Když z voleje vypálil bruselský záložník Walter Baseggio z dvaceti metrů míč na branku, balon praskl, ale i částečně vyfouknutý doletěl do sítě.

Baseggio se vší silou opřel bez přípravy do míče, který před sebe vyrazil gólman La Louviére Proto. Během letu však míč bouchnul. Překvapený brankář ani jeden z hostujících hráčů, který se ještě snažil zachránit situaci na brankové čáře, nestihli zareagovat. Hosté proti brance protestovali, ale sudí ji uznal.

Anderlecht díky kurióznímu gólu vyrovnal průběžný stav a nakonec zápas vyhrál 2:1. Druhý gól přidal dvacet minut před konce z penalty Švéd Zetterberg a hosté už podruhé českého brankáře Daniela Zítku nepřekonali. Na lídra tabulky Bruggy ztrácí bruselský celek čtyři body.

Výsledky 12. kola: FC Bruggy - Westerlo 2:0, Anderlecht - La Louviére 2:1, Lierse - Charleroi 1:1, Beerschot Antverpy - Mouscron 3:1, Mons - Standard Lutych 2:3, St.Truiden - Lokeren 2:0, Beveren - Genk 0:2, Ostende - Cercle Bruggy 0:1, Gent - FC Brusel 3:0

Nizozemsko

A m s t e r d a m - Fotbalisté Roosendaalu porazili v předehrávce nizozemské ligy Doetinchem 3:0 a opustili poslední místo v tabulce, na které klesl právě jejich soupeř. Domácí dali dva góly už v prvním poločase, po přestávce zpečetil jejich výhru Nigerijec Ikedia.

V jediném sobotním utkání fotbaloví fanoušci čekali na góly marně, duel mezi Waalwijkem a Heerenveenem skončil 0:0.

Fotbalisté Ajaxu Amsterodam přestáli v nizozemské lize nešťastný úvod zápasu a díky vítězství 3:1 v Tilburgu se v tabulce posunuli na čtvrté místo.

Domácí se dostali se štěstím do vedení ve 14. minutě, kdy střelu Jose van Nieuwstadta tečoval do vlastní branky Zdeněk Grygera. Ještě před koncem poločasu ale skóre otočil dvěma góly v rozmezí osmi minut Rosales.

Grygera odehrál v dresu Ajaxu celý zápas. Reprezentační kapitán Tomáš Galásek, kterého v poslední době trápilo zranění zad, přišel na hřiště v duelu proti svému bývalému klubu v 70. minutě místo Pienaara.

Vedoucí tři týmy potvrdily své postavení vysokými výhrami. První Eindhoven zvítězil na půdě Den Bosche 3:0, Feyenoord dal Bredě ještě o gól víc a stejným skóre vyhrál Alkmaar nad Utrechtem.

Výsledky 11. kola:
Roosendaal - Doetinchem 3:0, Waalwijkem - Heerenveen 0:0, Alkmaar - Utrecht 4:0, Tilburg - Ajax 1:3, Enschede - Groningen 1:2, Feyenoord - Breda 4:0, Arnhem - Nijmegen 1:0, Den Bosch - Eindhoven 0:3

Skotsko

G l a s g o w - Celtic Glasgow porazil ve skotské fotbalové lize Kilmarnock těsně 2:1. Obhájcům titulu zajistili dvoubrankové vedení McGeady a Thompson z penalty, v předposlední minutě už pouze snížil Nish.

Vyrovnané derby v Dundee vyhrál domácí tým FC, který dohrával utkání proti devíti soupeřům. Rozhodnutí padlo až po vyloučení Innese a Wilsona v rozmezí čtyř minut po necelé hodině hry, oslabené mužstvo pokořil v 86. minutě United Sutton.

Výsledky 13. kola:
Celtic - Kilmarnock 2:1, FC Dundee - Dundee United 1:0, Dunfermline - Inverness 1:1, Hibernian - Motherwell 1:0, Livingston - Rangers 1:4, Aberdeen - Hearts 0:1.

Rakousko

V í d e ň - Fotbalisté Rapidu uhráli v rakouské lize na vyprodaném stadionu Mattersburgu jen bezbrankovou remízu. Marně domácí branku dobýval i Tomáš Došek. René Wagner z Mattersburgu proti svému bývalému týmu kvůli disciplinárnímu trestu nenastoupil.

Záložník Patrik Ježek vstřelil mistrovskému celku GAK Štýrský Hradec svůj první gól v sezoně, ale na výhru Paschingu v rakouské lize to nestačilo. Český fotbalista nejprve z přímého kopu trefil tyč, ale o chvíli později už tvrdou střelou pod břevno vyrovnal na průběžných 1:1.

O výhře hostů rozhodl v 61. minutě Chorvat Bazina. Spoluhráči mu po závěrečném hvizdu prominuli i to, že se krátce po své rozhodující trefě nechal vyloučit.

Výsledky - 16. kolo:
Mödling - Salcburk 0:2, Mattersburg - Rapid Vídeň 0:0, Sturm Št. Hradec - Tirol 3:1, Austria Vídeň - Bregenz 2:0, Pasching - GAK Štýrský Hradec 1:2.

Portugalsko

L i s a b o n - I po pětigólovém přídělu od Estorilu v minulém kole portugalské ligy dostal brankář Pavel Srníček důvěru od trenéra Beiry Mar a nastoupil v pátečním utkání proti fotbalistům Belenenses, které skončilo remízou 3:3.

Bývalého českého reprezentanta třikrát překonal gabonský útočník Arnaud. Na 3:3 vyrovnal v 79. minutě krátce poté, co Heitor dostal domácí tým podruhé do vedení.

Výsledky 9. kola:
Beira Mar - Belenenses 3:3, Guimaraes - Maritimo 1:1, Boavista - Peňafiel 2:1, Nacional Funchal - Gil Vicente 0:0, Braga - Rio Ave 3:0, Coimbra - Leiria 0:1, Moreirense - Estoril 1:2, Benfica Lisabon - Setúbal 4:0.