Když bylo po všem, do světa poslal ironický vzkaz přes sociální sítě: „Tohle byla docela zábava. V neskutečné atmosféře!“
V Saúdské Arábii odstartoval další ročník bizarního dostaveníčka čtyř, což je dnes už tradiční podoba španělského Superpoháru. Hraje se vyřazovacím způsobem a Real Madrid v úvodním semifinále – nutno říct – v parádní přetahované porazil Atlético 5:3 po prodloužení.
Více než velkolepou fotbalovou show ale Evropa řeší podivnosti kolem.
Nejprve vytrvalý pískot do minuty ticha (!), kterou hráči obou madridských klubů drželi za zesnulého Franze Beckenbauera, legendu světového fotbalu; podle místního novináře, jehož cituje španělská rozhlasová stanice Cadena SER, se však nejednalo o projev neúcty, minuta ticha je jen v saúdské kultuře vnímaná jako cosi nevhodného, nemístného.
A pak bučení na německého záložníka Kroose, jenž si (nejen) v minulém roce dovolil zpochybnit saúdský fotbalový boom.
„Vykládají o sobě, jak jsou ambiciózní, ale ve finále se všechno točí pouze okolo peněz. I proto jdou Saúdové spíš proti fotbalu, jak ho známe a milujeme,“ řekl čtyřiatřicetiletý německý reprezentant.
Už rozumíte arabské zlobě?
„Já nikoli a myslím, že samotný Toni také ne,“ prohlásil kouč Carlo Ancelotti.
Turnaj o Superpohár v Džiddě. Peníze vyhrály nad sportem, zlobí se Španělé |
Ve středu Kroose poslal do hry v 67. minutě a pětadvacet tisíc fanoušků na zaplněném stadionu Královské Saúdské univerzity bučelo vždy, když se německý středopolař přiblížil k míči. Neřešili, že na sobě měli většinou bílé dresy Realu...
Blonďatého fotbalistu s osmičkou na zádech totiž v arabských zemích nemohou vystát dlouhodobě.
„Jako hráči jsme pouze loutkami FIFA, UEFA a dalších institucí. Kdyby fungovala silná unie fotbalistů, nikdy bychom nehráli o španělský Superpohár právě v Saúdské Arábii,“ řekl před čtyřmi lety. „Bohužel, hráči už dávno o ničem nerozhodují. Připadá mi, jako by se nás všichni snažili akorát fyzicky vyždímat.“
V létě Kroos pro změnu kritizoval španělského mladíčka Gabriho Veigu ze Celty Vigo, který místo nabídek z Anglie či Francie kývl na tu ze saúdskoarabského al-Ahlí.
„Já bych do Saúdské Arábie kvůli nedostatku lidských práv hrát nešel,“ dušuje se, byť mezi prominentními jmény světového fotbalu zůstává s rázným postojem často osamocen.
Vždyť v různých klubech na Arabském poloostrově aktuálně působí i několik jeho bývalých spoluhráčů včetně průkopníků Cristiana Ronalda s Karimem Benzemou.
Příběh španělského diamantu: Evropě dal košem, raději jde k Saúdům. Průlom?![]() |
A fotbaloví fanoušci navíc dál sledují, jak do největšího arabského království kromě desítek hráčů míří i největší fotbalové akce včetně chystaného mistrovství světa 2034, pro které Saúdové ani nemají protikandidáta.
Španělský Superpohár se v Rijádu a dalších městech koná s výjimkou covidové sezony pravidelně už od zimy 2020. Své nejlepší týmy tam posílají také Italové a na konci prosince byl v plánu duel o turecký Superpohár, který ovšem skončil fiaskem.
KOMENTÁŘ: Rusko, Katar, teď Saúdové. Když si fotbal myje ruce v ropě![]() |
Oba finalisté, Galatasaray i Fenerbahce, totiž odmítli nastoupit kvůli sporům s místními úřady. Ty údajně zatrhly, aby se hráči obou mužstev rozcvičovali v tričkách s podobiznou Mustafy Kemala Atatürka, zakladatele moderního Turecka, a odmítly pustit i tureckou státní hymnu...
To španělský Superpohár by měl ve čtvrtek večer pokračovat bez zádrhelů: ve druhém semifinále na sebe narazí Barcelona s Osasunou a na vítěze už v nedělním finále čeká Real.
I se Saúdy nenáviděným Kroosem.