Špinavostem ve fotbale nahrávají i pravidla

  3:00
Praha - Úder irského fotbalisty Stephena Hunta do hlavy brankáře Petra Čecha byl zároveň pomyslným úderem do poplašného zvonu. Ten do všech stran nyní varuje: Fotbal je příliš agresivní! Chraňte hráče! Je tomu opravdu tak? Přerostla agresivita za hranice, kdy už začíná ohrožovat zdraví fotbalistů?

"Nemyslím, že by fotbal agresivitou vybočil z rozumných mezí," tvrdí mostecký trenér Zdeněk Ščasný. "Nebýt zranění Petra Čecha, ani byste se mě na to neptal."

Přesto se zdá, jako by se fotbal dostal do pasti: diváci žádají obrovské nasazení a hru takzvaně nadoraz. Zdánlivým důsledkem toho jsou pak zákroky a la Hunt.

Podle všeho tu však jde o jiný problém: o neschopnost současného fotbalu oddělit drsný, ale férový způsob boje od vědomých a cílených zákeřností.

Zatímco fotbal se vyvíjí k čím dál větší rychlosti, fyzické vyspělosti hráčů a důrazu na defenzivu – což s sebou logicky nese i nárůst sporných zákroků – jeho pravidla zůstávají stát.

Je to kontrast a zároveň zřejmě hlavní příčina, proč se v džentlmenské Anglii rozčilují nad počtem nedžentlmenských faulů.

Typickým příkladem zkostnatělosti pravidel je zákaz používat při posuzování sporných situací video. Hokej to už několik let umožňuje, avšak fotbal vytrvale odmítá.

Téměř revolučním ústupkem už bylo povolení vysílaček se sluchátky, s nimiž se při vybraných zápasech domlouvají všichni tři sudí.

Stalo se mu, co Čechovi.
Už rok nechytá

Kostelec nad Černými lesy (prp) - Je říjen, fotbalový brankář padá pod nohy útočníkovi. Hlava gólmana se sráží s kolenem protihráče. Výsledkem je fraktura lebky. To není jen příběh Petra Čecha.

Přesně před rokem se tahle událost stala při utkání okresního přeboru na Kolínsku. S vážným úrazem skončil v nemocnici Marek Zrivka, slovenský brankář Zásmuk. "Je to jako přes kopírák. Stalo se mi to samé jako Petru Čechovi," vzpomíná sedmadvacetiletý fotbalista.

Tehdy na hřišti Býchor zůstal při vědomí. Vše si vybavuje až do doby, kdy se zaklaply dveře sanitky. "Při cestě do nemocnice jsem prý dostal epileptický záchvat."

Po operaci zůstal týden ve vinohradské nemocnici. Do hlavy dostal kovové destičky, stejně jako Petr Čech. "Ani nevím, jestli je tam ještě mám."

Zákrok dokonce vyšetřovala kriminálka, jako trestný čin však nakonec posouzen nebyl.

Po roce necítí Zrivka v běžném životě žádné problémy. Má však zakázaný alkohol, řídit auto začal teprve nedávno. "Musel jsem zažádat lékaře o povolení."

A co fotbal? Na hřiště se bývalý prvoligový gólman slovenského Bardejova zatím nevrátil. "Zkusil jsem trénink, chytal jsem. Jenže mám strach a přítelkyně dvojnásobný," přiznává Marek Zrivka.

Zákrok na Petra Čecha viděl v televizi a považuje ho za úmyslný. Svému oblíbenému hráči posílá do Anglie tenhle vzkaz: "Petře, neboj se, dostaneš se z toho. Jsi mladší než já, budeš fit."

"Zákaz videa vůbec nechápu," diví se někdejší brankář Luděk Mikloško, dnes trenér gólmanů v londýnském West Hamu. "Celá záležitost by zabrala jen pět vteřin a přitom by strašně pomohla."

Pokud by video bylo povoleno, odhalilo by Huntův zkrat a irský záložník by byl zřejmě vyloučen. Pravděpodobně by se k němu Hunt však ani neodhodlal: neměl by šanci, že unikne spravedlnosti. Kamery by fungovaly jako prevence.

Přesto má novinka spoustu odpůrců. Nedávno ji opětovně odmítl i reprezentační trenér Karel Brückner. Svým způsobem tak i on přispěl, že jeho mužstvo ztratilo jedničku v bráně.

Očekává se, zda bude Hunt za poslání Čecha do nemocnice dodatečně a tvrdě potrestán. Mohl by to být užitečný precedens, i když pár už jich bylo.

"Hunt za svůj faul musí zaplatit," tvrdí José Mourinho, kouč Chelsea.

Nejzranitelnější jsou právě brankáři: když se vrhají protivníkům pod nohy nebo když jdou do výskoku, jsou prakticky nechráněni. Dobře mířená rána loktem je může paralyzovat.

"Brankáři jsou ten nejsnadnější cíl," uvedl pro novináře Čechův kolega Jens Lehmann z Arsenalu.

Na britských ostrovech je tohle riziko vyšší než jinde: rozhodčí v Evropě raději někdy až úzkostlivě pískají každý střet gólmana se soupeřem, v Anglii je však povolena hra do brankářova těla.

"To bych neměnil," říká Mikloško. "Pokud jde o férový souboj, kde je rameno na rameni, nic proti. O to víc se ale musí hlídat záludnosti."

Mikloško vidí tři možnosti, jak z fotbalu odstranit křivárny, které se jako v případě Čecha mohou nebezpečně zvrhnout: video, přesní rozhodčí a exemplární tresty pro pachatele fotbalových "zločinů".

Mikloško chce kamery proti zákeřným  

Londýn, Praha - Osm let bolel Luďka Mikloška při každém hlubším nadechnutí hrudník. Byla to připomínka zákeřného úderu od protihráče zWimbledonu. Jindy zase přišel bývalý fotbalový brankář, který dlouhá léta chytal za West Ham, po nevybíravém zákroku málem o oko. "Měl jsem kolem něj 12 stehů," vzpomíná Mikloško, který v souvislosti se zraněním krajana Petra Čecha horuje za větší ochranu hráčů.

Podle vás je tedy fotbal nebezpečně agresivní?
Pokud se dodržují pravidla, není nebezpečný. K tomu je ale třeba, aby rozhodčí dokázali přesně určit, kdy jde o snahu vyhrát míč a kdy o záměr soupeři nakopat. Rozhodčí, který posuzoval střet Petra Čecha, tohle neuměl.

Má rozhodčí v mžiku vteřiny a velké rychlosti šanci tohle rozpoznat?
Poznáte, že se Hunt mohl Čechovi vyhnout. Kdyby Hunt věděl, co způsobí, jsem přesvědčen, že by to neudělal. Teď toho lituje, ale je pozdě. Musí se nastavit taková pravidla, aby Hunta a další vůbec nenapadlo do někoho takhle jít. Mužstva jako Reading nahrazují proti lepším týmům jako Chelsea kvalitu bojovností. To je v pořádku. Jde o to rozpoznat férovou bojovnost od zákeřnosti.

Záludnosti ve fotbale

Pomsta po třech letech
V roce 2001 si irský "zloduch" Roy Keane počkal na norského soupeře Haaladna a pak mu nemilosrdně a krutě faulem prakticky zničil kariéru. Navíc se přiznal, že to udělal úmyslně jako pomstu za Haalandův zákrok před třemi lety. "Na tu chvíli jsem čekal dlouho. A když přišla, s radostí jsem ho sejmul." 

Ze Sorína tekla krev a "oslepl"
Letos v dubnu vrazil obránce Materazzi z Interu Milán loket do tváře Sorína z Villarrealu ve čtvrtfinále Ligy mistrů. Ze Sorínovy tváře začala crčet krev a přestal vidět na levé oko, musel střídat. Materazzi unikl vyloučení.

Stop na 8 zápasů za faul loktem
Případ ze začátku sezony: Thatcher z Manchesteru City srazil v anglické lize loktem soupeře do reklamních panelů. Sudí odpískal faul, ale bez karty, disciplinárka mu dodatečně "napařila" stop na 8 zápasů.

Právě proto voláte po přesných rozhodčích?
Ano. Uznávám ale, že někdy to mohou mít hodně složité. Proto vůbec nechápu odpůrce zapojení techniky do fotbalu. Ve špičkových ligách je přece rozmístěno tolik kamer, že by to při sporných situacích nebyl problém. Byla by to navíc záležitost pěti vteřin a přitom by hrozně pomohla.

Odstraní zákeřnosti?
Fotbal je kontaktní sport. Když souboj o míč vypadá 50 na 50, musíte do něj jít i s rizikem, že bude bolet. Takových soubojů je spousta a jsou v pořádku. Ale když souboj vyznívá pro jednoho a ten druhý proti němu ještě například vystrčí kolíky kopaček nebo sníží koleno jako Hunt proti Čechovi, překročí tím hranici. Proti tomu je třeba se bránit.

Zapojením kamer a přesnými rozhodčími?
Ještě bych přidal třetí věc: exemplární tresty. Jak pro záludné hráče, tak pro chybující rozhodčí. Tím budou nastaveny podmínky, aby si spousta hráčů zákeřnost rozmyslela.

Zákeřných hráčů je spousta?
V anglické lize jsou výborní hráči a pak ti průměrní. A z těch průměrných má hodně mužstev takové, o nichž je zvykem říkat: Toho do týmu potřebujeme. Může to znamenat i to, že ho potřebují, aby zajel a případně vyřadil oponenta. A logicky se soustředí na klíčové muže, tvůrce hry. Chtějí je minimálně vystrašit.

Přibývá takových zákeřných hráčů?
Ne. Když jsem chytal já, bylo jich víc. Pravidla i rozhodčí byli benevolentnější. Třeba za skluz zezadu vám dnes hrozí červená, přitom v minulosti jste nemusel mít ani žlutou. To je pozitivní. Dalším krokem by mělo být zavedení věcí, o kterých tady mluvíme.

MATERAZZIHO PRÁCE. Krvavým obličejem zaplatil domácí Juan Pablo Sorín srážku s Markem Materazzim ve vítězném jarním čtvrtfinále Ligy mistrů Villarreal – Inter Milán.

Autor:

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
  • Nejčtenější

Slovácko - Sparta 2:4, obhájce se strachoval o výhru, uklidnil ho Krejčí

5. května 2024  17:10,  aktualizováno  21:16

Dvakrát přišli o dvoubrankové vedení, soupeři ale vyrovnání nepovolili a nakonec slaví. Sparťanští...

Sparta se na úvod nadstavby nadřela, ale drží náskok. Na dně je Zlín a Karviná

4. května 2024  14:30,  aktualizováno  5.5 21:09

Týden před derby oba týmy dělí čtyři body. Sparťanští fotbalisté zvládli náročný zápas na Slovácku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč je pro Slavii nevýhodný triumf Dortmundu? Nepomůže ani místo navíc

2. května 2024  14:06

Na první pohled to mohlo pro český fotbal vypadat nadějně. Borussia Dortmund díky středečnímu...

Slavia - Baník 5:0, exhibici řídili Chytil se Schranzem, hosté dohrávali v deseti

4. května 2024  17:16,  aktualizováno  19:59

Slávističtí fotbalisté se na úvod nadstavbové části první ligy rivalovi ze Sparty důrazně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladý sparťan utrpěl v druhé lize vážný úraz hlavy, klub podal protest na sudího

6. května 2024  16:25

Fotbalový talent Roman Horák, jeden z nejnadanějších současných sparťanů, leží po operaci s vážným...

Real - Bayern 2:1, hosté vedli. Finále pak domácím vystřelil dvougólový Joselu

8. května 2024  20:47,  aktualizováno  23:19

Už to vypadalo, že k boji o trofej bude mít blíž mnichovský Bayern. Ještě chvíli před koncem vedl,...

Barák s Fiorentinou je po vyřazení Brugg znovu ve finále Konferenční ligy

8. května 2024  21:05

Český fotbalový reprezentant Antonín Barák je po roce s Fiorentinou znovu ve finále Konferenční...

Zábranský poprvé na zápase Zbrojovky, zklamala ho prohrou s Žižkovem

8. května 2024  21:05

Dva týdny po nečekaném oznámení, že přebírá osmdesátiprocentní podíl ve fotbalové Zbrojovce, usedl...

Dukla vyhrála ve Vlašimi a v příštím kole může ostavit postup do ligy

8. května 2024  12:52,  aktualizováno  20:45

Fotbalisté Dukly zvítězili ve 27. kole druhé ligy v Chrudimi 2:0 a po příštím utkání už mohou...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...