Hvězdný útočník Realu Madrid Cristiano Ronaldo (uprostřed) se raduje se...

Hvězdný útočník Realu Madrid Cristiano Ronaldo (uprostřed) se raduje se spoluhráči z gólu v utkání proti Levante. | foto: AP

Ronaldo znovu skóroval a Messi je krůček od rekordu, Sevilla druhá

• 19
Cristiano Ronaldo je k nezastavení. Portugalská hvězda skórovala v sedmém utkání za sebou, v duelu 8. kola španělské fotbalové ligy dala proti Levante dva góly a pomohla tak Realu Madrid k vítězství 5:0. Vedoucí Barcelona v tomto ročníku stále ještě neinkasovala a Eibar zdolala 3:0.

Valencie poprvé v sezoně prohrála (0:3 na hřišti La Coruni) a rázem klesla na čtvrté místo. Druhá pozice patří nově Seville, jež vyhrála 2:0 v Elche a na Barcelonu ztrácí tři body. Třetí Real Madrid pak čtyři a Valencie pět.

Svým 250. gólem ve španělské lize pomohl Barceloně k vítězství Argentinec Lionel Messi a už pouze jedna branka ho dělí od nejlepšího střelce v historii soutěže Telma Zarry, jenž zářil v letech 1940 až 1955 v dresu Bilbaa.

Nejlepší střelci

15 gólů - Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

8 - Neymar (Barcelona)

7 - Lionel Messi (Barcelona)

Valencie poprvé v sezoně prohrála, a to 0:3 na hřišti nováčka La Coruni. Atlético Madrid zdolalo Espaňol 2:0 a udrželo domácí neporazitelnost, zatímco barcelonský celek vyšel bodově naprázdno po sérii čtyř zápasů bez prohry.

Ronaldo otevřel skóre ve 13. minutě utkání z penalty, když potrestal faul Juanfrana na Javiera Hernándeze. Mexický útočník Hernández, hostující ve Španělsku z Manchesteru United, se ještě před přestávkou stihl prosadit také.

Po změně stran vstřelil svou již patnáctou branku v tomto ročníku La ligy suverénní lídr tabulky střelců soutěže Ronaldo, který má před druhým nejlepším kanonýrem Neymarem z Barcelony sedmigólový náskok. Skóre ve Valencii ještě zvýraznili ve prospěch Realu James Rodríguez a Isco.

Zatím žádný střelec v historii La Ligy neodstartoval tak dobře jako Ronaldo, dosud na tom byl nejlépe v roce 1943 Esteban Echevarría z Ovieda s bilancí 14 branek v osmi kolech.

„Není snad ani možné, aby dával víc gólů. Musí si udržet takovou formu a my mu všichni pomůžeme, aby tomu tak bylo,“ řekl na adresu Ronalda trenér Carlo Ancelotti, jehož tým čeká příští víkend „El Clásico“ s Barcelonou.

Katalánci proti bránícímu nováčkovi Eibaru čekali na vedoucí gól až do 60. minuty, kdy Lionel Messi vyzval kolmicí ke skórování Xaviho. První gól svěřence Luise Enriqueho nastartoval a brzy přidaly po brance i ofenzivní hvězdy Neymar a Messi.

Barcelonu navíc může těšit, že brankář Claudio Bravo opět nedostal gól, takže se lídr tabulky po osmi kolech pyšní skóre 22:0.

Valencie jela do La Coruni v roli favorita. V úvodních sedmi utkáních nenašla přemožitele, zatímco ligový nováček se nacházel se čtyřmi body na chvostu tabulky a z posledních čtyř duelů navíc vždy odešel poražen. Zápas se ale vyvíjel od počátku lépe pro domácí, kteří šli o přestávce do šaten s dvoubrankovým vedením.

V 37. minutě si nejprve po rohovém kopu vstřelil vlastní gól obránce Gayá a o šest minut později na 2:0 zvýšil Pérez, jenž v La Coruni hostuje z PAOK Soluň. Domácím se povedlo v nejvyšší španělské soutěži skórovat dvakrát v prvním poločase poprvé od dubna 2013.

V druhém poločase na konečných 3:0 upravil Toché, který se po povedené Rodriguezově přihrávce ocitl sám před gólmanem Yoelem. Ten dnes chytal první zápas za Valencii, do které v létě přestoupil z Celty Vigo.

VE VZDUCHU. Raul García z Atlétika Madrid akrobaticky odkopává míč, tísní ho
GÓLOVÁ SITUACE. José Mária Gimenéz z Atlétika Madrid se raduje po gólu svého
GÓLOVÁ RADOST. Tiago z Atlétika Madrid slaví.

Úřadující mistr Atlético se do vedení dostal v 43. minutě. Kapitán Gabi, jenž dnes odehrál 300. zápas v nejvyšší španělské soutěži, poslal přesný centr na hlavu záložníka Tiaga a ten si připsal druhý gól v sezoně. V druhé půli na něj navázal po Giménezově hlavičce střídající Mario Suárez, jenž na hřišti nahradil právě střelce první branky.

Sevilla, která v této sezoně dosud prohrála pouze na hřišti Atlética (0:4), rozhodla o výhře na stadionu Elche v druhém poločase. V 59. minutě otevřel skóre nejlepší střelec celku z Andalusie Bacca, jenž v osmi zápasech zaznamenal šest branek.

Pojistku přidal o čtrnáct minut později střídající útočník Gameiro, jenž odehrál svých prvních třicet minut v sezoně. Právě Gameiro měl v závěru šanci na další gól, gólman Herrera ale jeho pokus zneškodnil.

Výsledky 8. kola: Levante - Real Madrid 0:5 (13. z pen. a 61. Ronaldo, 38. Hernández, 66. Rodríguez, 82. Isco), Bilbao - Vigo 1:1 (6. Aduriz z pen. - 73. Nolito), FC Barcelona - Eibar 3:0 (60. Xavi, 72. Neymar, 74. Messi), Córdoba - Málaga 1:2 (90. Ghilas - 22. García, 31. Amrabat z pen.), Atlético Madrid - Espaňol Barcelona 2:0 (43. Tiago, 71. Suárez), La Coruňa - Valencie 3:0 (37. vlastní Gayá, 43. Pérez, 79. Toché), Elche - FC Sevilla 0:2 (59. Bacca, 73. Gameiro), Villarreal - Almería 2:0 (23. a 59. Uche),  San Sebastian - Getafe 1:2 (82. Hervías - 90. a 90.+2 Yoda).