Jak informoval britský server Telegraph, i na takové situace nová pravidla myslela.
Představte si, že by gólman opakovaně příliš dlouho zdržoval, schválně zakopl míč nebo se dopustil jiné formy nesportovního chování. Rozhodčí by mu na oplátku ukázal modrou kartu a chlapík s rukavicemi by musel ze hřiště na deset minut odejít.
Potrestaný tým by měl na výběr: buď mezi tyče pošle jednoho z fotbalistů v poli, nebo místo něj postaví náhradního brankáře. Tím by ale přišel o jedno střídání (v současnosti je možné vyměnit pět hráčů ve třech oknech).
Obohatí fotbal modré karty? Pravidlová komise je chce otestovat, FIFA to odmítá |
Po uplynutí trestu by se ale původní gólman vrátil, a tak by tým musel znovu střídat, aby na trávníku nebyli dva.
„Důsledky takového vyloučení jsou tedy v případě gólmanů závažnější než u hráčů v poli,“ píše Telegraph.
Naopak členové realizačních týmů, kteří nyní mohou během zápasu dostat žlutou i červenou kartu, by logicky novým trestům nepodléhali.
Zároveň zatím není jasné, jakou roli by v upraveném systému hráli videorozhodčí. Ti se totiž nasazují jen v nejvyšších profesionálních úrovních, kterých by se plánované úvodní testování vůbec týkat nemělo.
Byli byste pro zavedení modrých karet ve fotbale?
Podle zahraničních médií teď neexistují ani detailnější úpravy týkající se násobného udělení modrých karet, kdy by rozhodčí museli vykázat hned několik hráčů naráz.
„Zveřejnění nových protokolů minulý týden náhle zablokovala panika, kterou plán modrých karet vyvolal, a to i na vysokých místech,“ uvádí Telegraph. „Proto návrh nejspíš projde další revizí před jeho uvedením na zasedání ve Skotsku.“
Proti změnám se totiž ihned odmítavě vyjádřila celá řada bývalých hráčů nebo současných trenérů například v anglické Premier League. Testování zavrhuje třeba také UEFA nebo FIFA, která proti němu plánuje hlasovat právě na rozhodujícím březnovém skotském zasedání Mezinárodní pravidlové komise (IFAB).
Právě ono uskupení, jež tvoří a upravuje pravidla fotbalu, má v plánu napodobit už zavedené testování nových regulí v anglických mládežnických kategoriích a nejnižších patrech těch dospělých. To se podle tamní fotbalové asociace osvědčilo.
Je však důležité doplnit, že se zatím ohledně modrých karet nic v profesionálním fotbale měnit nebude, aspoň v dohledné době. Přesto je poměrně zajímavé nahlédnout do plánů těch, kteří o nejpopulárnějším sportu planety rozhodují.