Liverpoolský obránce Ibrahima Konaté dostává od rozhodčího Anthonyho Taylora červenou kartu. | foto: Reuters

Obohatí fotbal modré karty? Pravidlová komise je chce otestovat, FIFA to odmítá

  • 45
V zahraničních mládežnických kategoriích nebo v ragby už podobný princip funguje. Fotbalista si za nevybíravé chování na chvíli odpočine a po určité době se vrátí zpět do hry. Mezinárodní pravidlová komise (IFAB) by chtěla funkci dostat i k elitním dospělým kategoriím, a to v podobě testování nové modré karty.

Ta by potrestaného hráče poslala mimo hrací plochu na deset minut. Už dříve se uvažovalo o oranžové kartě, komise však vsadila na modrou, aby se barvy daly snáz rozlišit.

Pravidlově by modrá karta fungovala podobně jako žlutá, za udělení druhé by rovnou následovala červená. A to i v kombinaci obou zmíněných.

Podle IFAB, která vytváří a upravuje pravidla fotbalu, by sudí novou kartu používali zejména k potlačení nesportovního chování: třeba zdržování, simulování nebo nevhodných výrazů vůči rozhodčímu i soupeři.

Novinku by chtěla začít testovat ve vybraných soutěžích, ale zatím nezaznělo, které má na mysli.

I proto se proti ní pro jistotu dopředu ohradila třeba anglická Premier League nebo UEFA, jejíž šéf Alexander Čeferin časované tresty označil za „postupnou smrt fotbalu“.

Anglický útočník Mason Greenwood (vpravo) odchází ze hřiště poté, co jej rozhodčí vyloučil za urážky.

Nesouhlasně se vyjádřila také FIFA, která sdružuje světové fotbalové asociace: „Takové pokusy jsou nesprávné a předčasné. Jakékoli testy by se měly provádět zodpovědně a omezit na nejnižší úrovně. Tento postoj hodláme zopakovat i na zasedání IFAB.“

To se bude konat 1. března ve Skotsku a pravidlová komise tam plánuje novinku prosadit na testy i do vyšších soutěží.

Byli byste pro zavedení modrých karet ve fotbale?

celkem hlasů: 3344
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 16. února 2024. Anketa je uzavřena.

V Anglii už totiž podobný princip funguje v mládežnických kategoriích a zavádí se do těch nejnižších ligových pater. Tamní asociace podle BBC uvádí, že od startu projektu v sezoně 2018/19 v 31 soutěžích klesl počet výtržností o 38 %.

„Z pohledu fanoušků musí být frustrující, když sledují nadějný protiútok, který pak zkazí taktický faul. Poté jsme začali zkoumat, zda je pro takové prohřešky žlutá karta dostačující,“ zmínil před časem výkonný ředitel anglické asociace Mark Bullingham, jenž zároveň zasedá v radě IFAB.

Ragbyový sudí signalizuje udělení tzv. oranžové karty, tedy po žluté nad hlavou zkříží ruce, načež videorozhodčí začne zkoumat závažnost zákroku hráče, který si odpykává desetiminutový trest. Po osmi minutách musí rozhodnout, zda se po jeho uplynutí může hříšník vrátit do hry.

Tamní asociace už podle serveru The Guardian zkoumala i možné nasazení v Anglickém poháru.

Nejpodobnější formát trestů existuje v ragby, kde hříšník za obdrženou žlutou kartu deset minut nehraje. Od loňska navíc v ragby existuje i takzvaná oranžová karta, kdy po osmi minutách může videorozhodčí určit, zda za faul nemá následovat rovnou červená karta a přímé vyloučení. Mezitím hra pokračuje bez přerušení.

Zda a kde by se novinka dál testovala ve fotbale, určí zmíněné březnové zasedání.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko