Maradonův gól „boží rukou“ ze čtvrtfinále mistrovství světa 1986 Argentina - Anglie (2:1) | foto: Profimedia.cz

Do aukce jde míč, jímž Maradona vstřelil gól svou „boží rukou“

• 9
Nejméně dva a půl až tři miliony liber (až 84 milionů korun) by podle odhadů mohla vynést dražba míče, kterým Diego Maradona vstřelil gól svou „boží rukou“ ve čtvrtfinále mistrovství světa ve fotbale v roce 1986 proti Anglii. Do aukce předmět nabídl rozhodčí, který tehdy zápas řídil.

„Tento míč je součástí mezinárodní fotbalové historie,“ řekl tuniský rozhodčí Ali Bin Nasser, který v červnu 1986 zápas mezi Argentinou a Anglií řídil. Po zápase si míč nechal a nyní usoudil, že je třeba se o artefakt podělit se světem. Zároveň vyjádřil naději, že ho nový majitel vystaví na veřejnosti.

Zápas na Aztéckém stadionu v Mexiku tehdy vyhrála Argentina 2:1. Kontroverzní gól „boží rukou“ vstřelil Maradona šest minut po přestávce za bezbrankového stavu, kdy se ve výskoku dostal k přizvednutému míči a překonal anglického brankáře Petera Shiltona.

Rozhodčí Nasser už kdysi prohlásil, že situaci neviděl zcela jasně. „Podle pokynů FIFA jsem se ale podíval na čárového rozhodčího, který se vracel na půlicí čáru a naznačil, že branka platí,“ řekl Tunisan.

Nejslavnější Maradonův dres je rekordní. Vydražil se za 210 milionů

Argentinský fotbalista dlouho tvrdil, že pokud byl gól vstřelen rukou, tak to bylo „boží rukou“. Až v roce 2002 ve své autobiografii se ke vstřelení gólu rukou přiznal a v roce 2008 se omluvil.

Maradona, který zemřel v roce 2020 ve věku 60 let, čtyři minuty po této akci vstřelil i druhý gól Argentinců. Ten je naopak považován za jeden z nejgeniálnějších v historii. To když přebral míč na své polovině hřiště a prokličkoval mezi několika protihráči až k Shiltonově brance. Za Angličany pak už jen snižoval Lineker. Argentina nakonec celý šampionát vyhrála.

Aukce se uskuteční 16. listopadu a zájemci mohou přihazovat online už od 28. října. Už začátkem letošního roku se vydražil Maradonův dres z tohoto čtvrtfinálového zápasu. Zájemce za něj zaplatili 7,14 milionu liber. Součástí listopadové aukce bude i Nasserův dres rozhodčího, v němž zmíněný zápas odřídil.