Jarošík jel domů černým taxíkem

• 1
Moskva - (Od našeho zvláštního zppravodaje) - Ruská pop-music jásavě zněla z reproduktorů klubového autobusu, v němž se Jiří Jarošík se spoluhráči včera pomalu sunul večerní Moskvou. Avšak z míst, kde se choulili fotbalisté, "křičelo" ticho. "Zklamání? Asi jo," povzdychl si na sedačce český záložník. Jel právě z vítězného zápasu, po němž se mu vypařil ruský titul.

Výhra 4:1 jeho CSKA Moskva na hřišti městského rivala FK nestačila.

Báječný večer pod psa. Přesně takový včera prožil Jarošík.

Bylo 19.50 místního času, když tleskal fanouškům za podporu při vítězství. Jenže to už věděl, že letos primát ruského mistra z minulého roku neobhájí.
Jediný bod chyběl k euforii. O něj byl lepší moskevský Lokomotiv, náskok si v posledním kole soutěže udržel výhrou 2:0 v Jaroslavli.

"Lokomotiv dal góly už v 7. a 15. minutě, o přestávce jsme se to dozvěděli," líčil Jarošík. "Říkali jsme si, že to ještě zkusíme, a doufali jsme. Ale bylo jasné, kdo se nakonec bude radovat."

Českému fotbalu tak v Rusku v tomto roce chybí zlatá tečka. O šanci na mistra nejprve přišel Zenit Petrohrad se sedmi Čechy v čele s koučem Vlastimilem Petrželou. A včera se rozpadla naděje i pro CSKA.

V zápase s FK už v 10. minutě Jarošíkův tým prohrával. Vzápětí oznámil hlasatel: "Lokomotiv vede 1:0 v Jaroslavli. " Většina lidí na stadionu zklamáním zahučela, v hledišti měli příznivci CSKA jednoznačně navrch.

"Máme tady jasně nejvíc fanoušků, a to jich dneska ještě spousta zůstala doma, protože tušili, že je nejspíš rozhodnuto," říkal český fotbalista.

Přišlo přes 12 000 diváků, kteří viděli, jak je CSKA v utkání lepší. Do přestávky bylo vyrovnáno, pak během 23 minut druhé půle nasypali hosté soupeři tři góly.

Jarošík řídil hru. Rozehrával ofenzivní akce ze středu pole, často také čistě odebíral míče při kontrech soupeře. Ruští experti říkají, že má superformu, a něco na tom bude.

Jeho nejvýznamnější chvíle přišla v 50. minutě: lehce dloubl na hranici pokutového území do míče, čímž efektně uvolnil brazilského spoluhráče Vagnera, a po jeho přesné střele k tyči vedlo CSKA 2:1. Byl to zřejmě zlomový moment zápasu. "Jak jsme dali ty góly, tak už byla hra celkem o ničem, co?" uznal Jarošík.

Hosté pohodlně hlídali vítězství a fanoušci spustili místo tradičního "CSKA" pokřik: "Šinik! Šinik! Šinik!" I oni ještě chtěli věřit, že Šinik Jaroslavl i na dálku pomůže.

Stačilo, aby s Lokomotivem remizoval, a vypukly by oslavy v modročervených barvách CSKA. Bylo to však marné čekání na zázrak. Velkolepý ohňostroj, který ozářil stadion na začátku i na <WC1>konci utkání, jen stěží tišil bolest. Pohasl nakonec stejně jako pěticípá hvězda, kterou má CSKA ve znaku. "Ten ohňostroj vás pěkně na úvod utkání nažhaví, ale dneska to bylo stejně k ničemu," říkal Jarošík.

S půvabnou přítelkyní Veronikou se nechal z klubového autobusu vysadit u Kremlu, odtud ušel dvě stě metrů na taxík. Ve stylově černé volze pak v zácpě řešili, kam zajdou na večeři.

Mohly to být velkolepé hody, které Jarošík slíbil v případě, že mužstvo podruhé za sebou sebere titul. Místo nevázané veselice se konal klidný večer ve dvou.