Fotbalisté Antverp se radují z gólu proti Genku.

Fotbalisté Antverp se radují z gólu proti Genku. | foto: Profimedia.cz

Šílený finiš bláznivé nadstavby: trojice o titul, životní gól. Snové, zářil hrdina

  • 19
Během posledních minut závěrečného kola nadstavbové části belgické fotbalové ligy se na čele průběžné tabulky vystřídaly všechny tři celky bojující o titul. Strhující finiš nakonec ovládly Antverpy, které si pohár mistra zajistily vyrovnávacím gólem v nastavení proti Genku, jehož fanoušci už tou dobou nedočkavě slavili...

Nakonec ale schytali tvrdý direkt.

Genk proti Antverpám dvakrát vedl, ligu by v případě vítězství ovládl o dva body. Jenže ve čtvrté minutě nastavení se míč dostal ke stoperovi Tobymu Alderweireldovi, který ranou z první srovnal na 2:2 a vystřelil celku z přístavního města první titul od roku 1957.

Čtyřiatřicetiletý zadák se do vlasti vrátil po devatenácti letech, v šestatřiceti zápasech se trefil sedmkrát a výstavní dělovkou vrátil pohár do města, kde se narodil.

„Nemám slov. Všichni nás odepisovali. Tohle je pro Antverpy, mé město,“ vydechoval po utkání pro belgickou televizi. Lásku k domovině ilustruje místní katedrála, kterou má vytetovanou na pravém předloktí. „Šli jsme proti všem, ale dokázali jsme to. Antverpy si to zaslouží,“ dodal.

Za nejstarší klub v zemi přitom nikdy předtím nehrál, přesto má speciální místo v jeho srdci. „Zažil jsem zápasy v Lize mistrů, v reprezentaci... Ale tenhle moment je v mojí kariéře nejvíc,“ popisoval. „Když mě před sezonou klub kontaktoval, devět z deseti lidí by mi řeklo: nechoď tam, nemají na to. Přesto jsem šel, z lásky k městu a klubu.“

Toby Alderweireld z Antverp s medailí pro mistra belgické ligy.

Pro někdejšího hráče Ajaxu, Atlétika Madrid nebo Tottenhamu to byl slušný comeback.

A to ještě není všechno.

Vždyť ani Alderweireldův gól nemusel stačit, kdyby do té doby vedoucí Saint-Gilloise doma porazilo Bruggy. Nemělo k tomu vůbec daleko, protože ještě minutu před koncem základní hrací doby vedlo 1:0, pak ale předvedlo nevídaný zkrat a během čtyř minut si nechalo dát dvě branky, třetí pak Bruggy přidaly v desáté minutě nastavení a nadobro pohřbily naděje domácích fanoušků na zisk prvního titulu od roku 1935!

I proto se příznivci Genku v souběžně hraném utkání už tísnili u reklamních stojanů připravení oslavovat. Věděli, že Saint-Gilloise jim podalo dárek, který stačilo zvednout. Jenže pak k míči nakročil Alderweireld...

Nadstavbovou skupinu o titul nakonec Antverpy ovládly o jeden jediný bod právě před Genkem a také Saint-Gilloise, které jich nasbíraly 46. Není to ovšem nějak málo? Ta otázka se přímo nabízí.

V Belgii hraje ligu osmnáct celků, tudíž všechny zvládnou 34 kol základní části. Prvních osm však pokračuje dál. Osmý až pátý celek vstupují do skupiny o jediné místo zajišťující účast v kvalifikaci Konferenční ligy.

První až čtvrtý pak bojují ve skupině o titul. Obě se hrají formou každý s každým doma a venku, tudíž dalších šest utkání pro všechny.

Liga v Česku jako unikát. Nadstavby v cizině vypadají jinak, existují i hybridy

To je ještě celkem pochopitelné, unikátní je ale pravidlo, které všem před startem přidané části rozpůlí body. Kromě menšího zisku to ale také znamená, že všechny rozdíly se o polovinu zkrátí. Kdo by vedl tabulku o osm bodů, poté zkrátka brání už jen čtyřbodový náskok.

Nespravedlivé? Rozhodně, nicméně obrovské napětí tak jistě vydrží až do posledního kola.

Nutno dodat, že letos belgická liga přinášela vyrovnané bitvy už od začátku. V základní části nasbíral Genk s Saint-Gilloise 75 bodů, třetí Antverpy zaostaly jen o tři.

Takto bláznivý finiš do poslední chvíle, kdy rozhodl až gól v nastavení, ale čekal málokdo.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko