Jak vlastně spojení Arsena a Arsenalu vzniklo?
Svým způsobem trochu náhodně. Sedm a půl roku předtím, než se Wenger stal trenérem Arsenalu, se coby kouč Monaka zastavil na Highbury, starém stadionu londýnského klubu, aby zhlédl derby proti Tottenhamu.
Koscielny jako MaradonaO bodech pro Arsenal rozhodla ruka Poslední akce zápasu. Walcott prodlužuje Sánchezův centr k zadní tyči, kde jsou dva hráči Arsenalu - Chamberlain a Koscielny. Oba se snaží zasáhnout míč, pravačkou do něj nakonec kopne Chamberlain, trefí ruku Koscielného, jenž navíc stojí v ofsajdové pozici, od Francouzovy paže se balon odráží do sítě. „Snažil jsem se do míče kopnout, nevím, jestli pak trefil mou ruku,“ vykrucoval se autor gólu. „Je to frustrující,“ posteskl si kouč Burnley Dyche. |
„,Trenér Monaka je tady,’ upozornila mě má žena,“ vzpomínal na první setkání s Wengerem David Dein, dlouholetý člen vedení Arsenalu a posléze trenérova pravá ruka.
Dein byl místopředsedou Arsenalu od roku 1983 do 2007 a s Wengerem ho od zmíněného severolondýnského derby, po němž Wenger Deinovy navštívil, pojí přátelství.
Ještě dřív, než se Francouz v říjnu 1996 stal trenérem Arsenalu, s ním Dein konzultoval fotbalové záležitosti a do manažerského křesla ho chtěl dostat už dřív. „Jenže já se bál zaměstnat cizince,“ přiznal později Peter Hill-Wood, tehdejší předseda klubu.
Po roce uznal chybu, tým pod vedením Wengerova předchůdce Bruce Riocha nefungoval. Hill-Wood změnil názor a Arsenal jmenováním neznámého Francouze dočista změnil. Jedenáct trofejí za prvních deset let sice vystřídalo hluché období při splácení nového stadionu, ale Wenger zůstává dál jednoznačně nejúspěšnějším koučem v klubové historii.
A hlavně zůstává věrný. Lanařily ho Real Madrid nebo Paris St. Germain, jenže Wenger Arsenal neopustil. Ani v roce 2007, kdy v klubu skončil David Dein. „Vím, že byl připravený odejít. Ale řekl jsem mu, že je pro Arsenal ten pravý a Arsenal je tím správným klubem pro něj. Chtěl jsem, aby zůstal,“ řekl Dein.
Vengloš byl první, Wenger spustil revoluci
Wenger vskutku není typický fotbalový trenér. Má vysokoškolský titul z ekonomie, zajímá se o politiku a rád poslouchá vážnou hudbu. „Co takový člověk může vědět o fotbale?“ rýpl si Tony Adams, legendární obránce Arsenalu, po Wengerově příchodu na ostrovy.
Wengerova éra v číslech20 let v Arsenalu 15 trofejí |
Jenže francouzský elegán v brýlích si bouřlivou kabinu tvrdých chlapů a silných osobností získal, zaujal ji svým zápalem, hráče překvapil odborností. V Anglii ukázal cestu ostatním zahraničním koučům. Zatímco před rokem 1996 byli trenéři narození mimo britské ostrovy či Irsko v první lize raritou - průkopníkem byl slovenský odborník Jozef Vengloš, jenž vedl v sezoně 1990/91 Aston Villu -, v současné době mají naopak domácí koučové problém získat prestižní trenérský post.
„V dnešním světě je to rozhodně neobvyklé,“ promluvil Wenger o své dvacetileté štaci a poděkoval za důvěru vedení. Třeba Chelsea, velký londýnský rival, vystřídala během Wengerovy éry dvanáct různých trenérů. A to ještě Mourinho působil na Stamford Bridge dvakrát.
„Stabilita klubu je opravdu důležitá. Stejně jako hodnoty a jejich dodržování,“ zdůrazňuje brzy sedmašedesátiletý Francouz.
Vždyť i banky, které Arsenalu půjčovaly miliony liber na nový stadion, věděly, že s Wengerem na lavičce bude klub úspěšný. Tedy alespoň do té míry, že si zajistí účast v Lize mistrů a získá důležitý finanční příjem. Věděly, že právě Wenger je symbolem stability, tedy něčeho, co z moderního světa, nejen fotbalového, mizí.
Jak dlouho ale bude pouhá stabilita v podobě každoročního umístění do čtvrtého místa stačit fanouškům, jejichž část proti trenérovi a vedení klubu ve vlnách protestuje?
Wenger vyhrál s Arsenalem ve svých druhých deseti letech pouze dva Anglické poháry a dva Superpoháry, zatímco v prvních deseti letech získal jedenáct trofejí a v roce 2004 dovedl svůj tým k ligovému titulu bez porážky.
„Netušil jsem, že nám bude tak dlouho trvat, než ligu opět vyhrajeme. Věděli jsme, že budeme kvůli stavbě stadionu finančně omezení a budeme muset prodávat naše nejlepší hráče, netušili jsme však, že do hry vstoupí silní investoři,“ upozornil Wenger na téměř neomezené finanční možnosti Chelsea a Manchesteru City, kterým Arsenal v posledních několika letech často nestačí.
Poslední naděje?
Pokud sezona Arsenalu nijak výrazně nezkolabuje, šéfové klubu zřejmě úspěšnému trenérovi nabídnou další prodloužení smlouvy. Ta současná končí v létě.
„Jestli tu oslavím i pětadvacáté výročí? Nevím,“ odpověděl s úsměvem. „Nevylučuji to, stejně tak ale můžu skončit třeba zítra,“ pokračoval Wenger.
Od doby, kdy se Arsene Wenger stal v roce 1996 koučem Arsenalu, vyměnily všechny kluby z nejvyšších soutěží po celé Evropě minimálně jednou svého hlavního trenéra. |
Ten po krušném létě, kdy mu přiznivci opět spílali za tradiční zdrženlivost na přestupovém trhu, prožil parádní měsíc. Arsenal od srpna neprohrál, v lize si v neděli v Burnley připsal pátou výhru v řadě, i když po evidentním gólu rukou od Laurenta Koscielného.
„Měli jsme štěstí,“ uznal trenér Wenger po kontroverzním vítězství. „Nebyli jsme tak svěží, dělali jsme technické chyby a klidně jsme mohli prohrát. Ale pokud chcete tuhle ligu vyhrát, musíte být silní doma a zvládat podobné venkovní zápasy,“ uvědomuje si trenér.
Byť Arsenal v prvních dvou kolech sezony získal jen bod, okolo Emirates Stadium po povedeném měsíci zase stoupá naděje. Možná jedna z posledních Wengerových, protože dříve či později už musí přijít zásadní otázka: „Co dál?“
„Nebude těžké ho nahradit, bude to nemožné,“ myslí si David Dein. Arsenal se na to přesto musí připravit.