Jihokorejská radost - ilustrační foto

Jihokorejská radost - ilustrační foto | foto: Reuters

Na MS se probojovali i jihokorejští fotbalisté a Saúdská Arábie

• 2
Světový šampionát fotbalistů, který bude v roce 2018 hostit Rusko, zná další účastníky. Podesáté se na závěrečném turnaji MS objeví jihokorejský výběr, popáté si něm zahraje Saúdská Arábie.

Jihokorejci třetí část asijské kvalifikace zakončili remízou 0:0 v Uzbekistánu. Ve skupině A obsadili druhé postupové místo za Íránem, který slavil postup už v červnu.

Třetí v tabulce skončila Sýrie, která v nastaveném čase vydřela v Teheránu remízu 2:2 s Íránem. Reprezentace válkou zmítané země dál živí naději na premiérovou účast na mistrovství světa.

Fotbalisté Saúdské Arábie si zahrají mistrovství světa po dvanácti letech. Postup na šampionát do Ruska vybojovali v závěrečném kole asijské kvalifikace výhrou 1:0 nad Japonskem. Austrálie skončila v tabulce třetí a musí do baráže proti Sýrii.

Po výhře Austrálie 2:1 nad Thajskem fotbalisté Saúdské Arábie ve skupině C věděli, že k přímému postupu na MS jim stačí doma v Džiddě jakákoli výhra nad již kvalifikovaným Japonskem. Na potřebné vítězství svěřenci nizozemského trenéra Berta van Marwijka dosáhli díky brance Faháda Muvalláda z 63. minuty.

Saúdská Arábie obsadila v tabulce skupiny B asijské kvalifikace druhé místo se stejným počtem bodů jako Austrálie, kterou odsoudilo do baráže o dva góly horší skóre.

Vítěz baráže mezi Australany a Syřany pak nastoupí v interkontinentální baráži proti čtvrtému celku ze závěrečné fáze kvalifikace Severní a Střední Ameriky, kterým je momentálně Honduras se stejným bodovým ziskem jako USA.

Korea se představí na MS podeváté za sebou. Na šampionát v příštím roce se dostala jako sedmý z 32 týmů po Íránu, Japonsku, Brazílii, Belgii, Mexiku a pořádajícím Rusku.

V letošních kvalifikačních zápasech se přitom Korejcům nedařilo a po červnové porážce 2:3 s Katarem byl odvolán německý kouč Uli Stielike, i když mužstvo stále drželo druhé místo v tabulce. Jeho nástupce Šin Te-jong ve zbylých dvou zápasech uhrál bezbrankové remízy s Íránem a Uzbekistánem.

Po přímém postupu na MS senzačně sahali fotbalisté Sýrie, kteří v Teheránu od 13. minuty vedli. Statečný boj týmu z 80. místa žebříčku FIFA, který kvůli situaci v zemi musel hrát domácí zápasy až v Malajsii, sledovaly tisíce lidí v ulicích Damašku a dalších měst.

Už jistý postupující Írán skóre otočil zásluhou dvou branek útočníka Kazaně Sardára Azmúna, ale syrské fanoušky rozjásal v třetí minutě nastavení Omar Al Soma, který prostřelil íránského gólmana mezi nohama.