Andrea Stašková v zápase s Jamajkou

Andrea Stašková v zápase s Jamajkou | foto: Pavel Jiřík/FAČR

České fotbalistky ovládly přestřelku s Jamajkou. K výhře zavelela Stašková

• 0
České fotbalistky se radují z první výhry na turnaji Cup of Nations v Austrálii. Po prohře 0:4 s domácím týmem tentokrát zdolaly Jamajku 3:2. Trefily se Stašková, Cahynová a Pěčková, která o výhře rozhodla v 90. minutě. Ve středu Češky uzavřou turnaj zápasem se Španělskem.

„Byli jsme dominantnějším týmem, hru jsme měli většinu zápasu ve své režii. V závěru holky ukázaly vůli, moc chtěly ten zápas vyhrát,“ řekl pro web FAČR trenér Karel Rada.

Jamajčanky, letošní účastnice mistrovství světa, kam postoupily díky třetímu místu na loňském šampionátu Severní a Střední Ameriky, dorazily do Austrálie i se svými největšími oporami: záložnicí Drew Spenceovou a brankářkou Rebeccou Spencerovou, obě z Tottenhamu.

Zažívám nejlepší půlrok kariéry, říká fotbalistka Růžičková. A teď na Jamajku

Byly to ale Češky, které poprvé skórovaly. Po faulu na Kristýnu Růžičkovou proměnila ve 24. minutě penaltu Andrea Stašková. „Trochu jsem se rozmýšlela, zda na ni jít. Ale pak jsem si řekla: Stášo, musíš to vzít na sebe. Holky mi věřily, proměnila jsem, takže skvělé,“ usmívala se po zápase v Sydney útočnice Atlétika Madrid.

Po zbytečné ztrátě míče sice soupeř vyrovnal, ale v závěru první půle šly Češky opět do vedení - hlavou z rohu se trefila Klára Cahynová.

Ženský fotbal tu zažívá boom, chceme překvapit, hlásí Chlastáková z Austrálie

Jamajčanky poslaly ve druhém poločase do hry tři nové hráčky a Češky měly se změnou systému problémy. Na 2:2 srovnala Simmondsová. V závěru, kdy už oběma týmům v australském dusnu docházely síly, však byly úspěšnější Češky.

Centr Mrázové doletěl až ke střídající Aleně Pěčkové, která v 90. minutě rozjásala tým v bílých dresech. Pro jednadvacetiletou hráčku Slovácka, jež si připsala teprve svůj druhý reprezentační start, to byl premiérový gól v národním týmu.

Alena Pěčková

Turnaj Cup of Nations zakončí české fotbalistky ve středu (od 4:50 SEČ) proti Španělsku, dalším účastnicím mistrovství světa. Španělky na turnaji nejprve porazily 3:0 Jamajku, načež v neděli prohrály před více než 17 tisíci fanoušky 2:3 s Austrálií.

Turnaj Cup of Nations

Jamajka – Česko 2:3 (1:2)

Branky: 42. Brown, 56. Simmonds – 24. Stašková z pen., 45+5. Cahynová, 90. Pěčková. Rozhodčí: Durcau –Ho, Hargrave.

Jamajka: Schneider – Murray (46. Williams), Sampson, Ch. Swaby, Solaun (46. McNamara), Spence (61. van Zanten), Brown (68. Matthews), Simmonds (61. Jones), A. Swaby, Carter (46. Washington), Wiltshire. Trenér: L. Donaldson.

Česko: B. Růžičková – Veselá (70. Černá), Bertholdová, Dědinová, Šlajsová – Cahynová – K. Růžičková (70. Pěčková), Polcarová (66. Stárová), Cvrčková (66. Mrázová), Khýrová (80. Dlasková) – Stašková (80. L. Martínková). Trenér: K. Rada.