Zlínský trenér Jan Kameník | foto: ČTK

Zlínské fiasko v Liberci. Bylo to trapné, přiznává obránce Buchta

• 1
Zápas blbec. Tak hodnotili zlínští fotbalisté svoje sobotní představení v Liberci. Ostuda. Ubohost. Katastrofa. Ještě silnější slova volili po vystoupení svého týmu na severu Čech jejich fanoušci na sociálních sítích. Rozlítila je nejen potupná porážka 0:5, ale hlavně hanebný výkon.

„Přijeli jsme na výlet. Bylo to celé trapné,“ uznal Petr Buchta, vůdce zlínské obrany, která hořela od začátku do konce.

Zatímco v předchozích třech ligových kolech povolili Buchta a spol. v improvizované sestavě pouze jeden gól, v Liberci prohrávali zlínští fotbalisté 0:3 už v 38. minutě.

„Od úvodu nás soupeř předčil svým pohybem. Dostupoval nás, odebíral nám míče v rizikových prostorech a přecházel do rychlých protiútoků, které se nám nedařilo eliminovat,“ shrnul trenér Fastavu Jan Kameník.

První gólový úder dostali hosté už v šesté minutě. Centr Malinského zametl zblízka do sítě osamocený Breite.

„První tři branky padly po stejných situacích. Po centru ze strany jsme v pokutovém území nenabrali zakončujícího hráče,“ nechápal Kameník laxní bránění.

Jakékoliv zlínské naděje na návrat do zápasu vzaly za své záhy po přestávce. „Řekneme si v kabině, že začneme poctivěji, ale dostaneme čtvrtý gól a pak hned přijde vyloučení. Strašidelné,“ kroutil hlavou Buchta.

Červená karta „vysvobodila“ z rozhodnutého zápasu Pabla Podia, který z pozice posledního bránícího hráče stáhl v 52. minutě unikajícího Musu. Argentinský záložník zažil u Nisy nepříjemné déja vu, pod sprchy šel v Liberci předčasně také před dvěma lety.

Tehdy ale Zlín v osmi mužích v poli bez zraněného Jiráčka prohrál po statečném boji 0:1 gólem z 84. minuty. Tentokrát bylo hotovo dávno předtím.

„Můžeme být rádi, že jsme to nějak dokopali. Vůbec nevím, jak mám hodnotit takový zápas. Asi jsem ho ještě nikdy ani nehrál,“ přiznal záložník Zdeněk Folprecht, který strávil v Liberci dvě a půl sezony. „Od vyloučení už to bylo jenom o tom, kolik dostaneme. Strašné, kolik šancí ještě měli,“ otřepal se hrůzou Buchta.

Pětigólová porážka byla pro hosty milosrdná. Nebýt brankáře Rakovana, vezli by si domů daleko větší příděl.

„Je to asi blbé říkat, ale když prohráváte v desíti 0:5 a jenom tam běháte jako idioti, protože oni mají sebevědomí sto a vy nula, tak už si přejete, aby se moc nenastavovalo,“ líčil Folprecht pocity zmaru, které se zlínským hráčům honily v sobotu podvečer hlavami.

Podobné fiasko předvedl Fastav na podzim už podruhé. Říjnový debakl 0:4 v Ostravě stál místo trenéra Josefa Csaplára. Jeho nástupce musel kousat ještě větší výprask.

„Je to mladý trenér, ale moc mu zatím výsledky nepomáháme, aby se víc chytl a udělal si v lize lepší jméno,“ omlouval se Folprecht.

Sobotní výbuch pod Ještědem znamená také nejvyšší ligovou prohru Zlína od návratu do nejvyšší soutěže. O pět gólů prohrál naposledy v závěrečném kole sezony 2008/09 na severu Čech, porážka 1:6 v Jablonci ho tehdy odsoudila k sestupu.

A k němu nemá Zlín daleko ani teď. Před sobotním domácím derby proti Slovácku zůstal sice třináctý, na poslední Karvinou má ale k dobru už jen tři body.