Zdeněk Ščasný si po zápase s Jabloncem oddechl. Sparta brala tři body až díky trefě Lukáše Váchy z poslední minuty. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ščasný: Cenné body, ale nechci takové zápasy pořád. To bych zešedivěl

• 51
Na lavičce prožíval obrovské nervy. Ale se šťastným koncem. Zdeněk Ščasný, trenér fotbalové Sparty, mohl nakonec díky krásnému gólu Váchy v poslední minutě oslavit vítězství 2:1 nad Jabloncem, díky kterému se ztráta na první Plzeň nezvýšila a zůstala šestibodová.

„Někdy je cennější to takhle otočit, než soupeře přejet. Tím ale nechci říct, že takhle chceme hrát pořád. To bych asi zešedivěl,“ ujišťoval, když vítězné utkání hodnotil před novináři.

Věřil jste až do konce, že zápas otočíte?
Možná mi nebudete věřit, ale ano. Věřil jsem pořád. Věděl jsem, že to není optimální, ale věřil jsem, že tam něco může spadnout. Dokud rozhodčí nepískne konec, je třeba věřit.

Říkáte, že hra nebyla optimální. Proč?
Nevím. Jestli jsme vypadli ze zápasového rytmu... Taky soupeř byl dobře připravený. Upřímně řečeno, potřebovali bychom víc tvořivosti v záloze a chyběl nám Matějovský, i když Vácha a Mareček pracovali velice dobře. Taky nám chyběl pohyb, hlavně v úvodu. A po gólu jsme znervózněli.

Pomohlo vám vyrovnání Davida Lafaty, který se vrátil po zranění a odehrál sedmdesát minut. Sám pak říkal, že toho měl dost...
Bylo to na něm vidět. Řekl jsem mu, ať vydrží, co to půjde. Čekal jsem, že budeme v trvalejším tlaku, že bude celou dobu na hrotu. Ale pak jsme to změnili a na hrot šel Šural. Nakonec dal David gól, ale hlavně se potřeboval rozehrát, aby se do toho zase dostal.

Jak moc je vítězství nad Jabloncem důležité?
Máme v porovnání s Plzní pořád zápas k dobru, ale nikde není psáno, že ho vyhrajeme. Takže je to hodně důležité, ztratit doma by bylo velice nepříjemné.

Jak se vám líbil výkon Lukáše Váchy?
Pohyboval se tam, kde se pohybovat měl. Když hrají s Marečkem v zápasech, kdy nemusíme tvořit, má to Lukáš jednodušší. Když musíme, je to komplikovanější. Nevím, jak to vypadalo opticky shora, to bych kecal, ale myslím, že odehrál to, co jsem od něj čekal. A ten gól je obrovský bonus. Na rozdíl od zápasu s Libercem odehrál velmi dobrý zápas.

Jak jste s ním na jaře zatím spokojený? Vrátil se po delší zdravotní pauze...
V podstatě bych mu vytkl jen přístup v Liberci. V přípravě strašně chtěl, strašně moc trénoval, i když ještě působil trochu těžkopádně. Ale pro mužstvo je hodně důležitý takový ten zdravý Vašon - takový, jaký hrál teď proti Jablonci nebo doma s Krasnodarem. Hráč, který to má postavené na agresivitě, bojovnosti. Má i výbornou přihrávku a střelu a když hraje takhle, je strašně platný. Odehrál to zatím na jaře slušně.

Neuvažujete o změně v bránění standardek? Dostali jste po nich gól ve Zlíně, v Liberci, teď i s Jabloncem.
Tentokrát se paradoxně hráči vyměnili úplně sami od sebe. Šural měl bránit Greguše, ale protože Marečkův hráč na roh nešel (Kysela), tak si to prohodili a on ho neuhlídal. Změnit systém nepomůže. Liberec vůbec neberu, to byl specifický zápas, i když je pravda, že tam Vácha dvakrát propadl a neuhlídal Hovorku. Ale hráli jsme v úplně jiné sestavě. V lize je to podruhé, není důvod něco měnit.