Plzeňský útočník Tomáš Chorý slaví gól v ligovém utkání proti Hradci Králové.

Plzeňský útočník Tomáš Chorý slaví gól v ligovém utkání proti Hradci Králové. | foto: Milena Sojková, MAFRA

Plzeň - Hradec Kr. 1:0, rozhodl důraz Chorého a liga má nového lídra

• 113
Fotbalisté Plzně přetlačili ve svém úvodním jarním vystoupení nováčka z Hradce Králové a po výhře 1:0, kterou zajistil gól útočníka Tomáše Chorého, jsou první v tabulce.

Plzeň využila sobotního zaváhání Slavie, která nečekaně selhala doma s Karvinou. Nevyhrála ani třetí Sparta, na kterou Viktoria narazí v příštím kole.

Plzeň oplatila východočeskému nováčkovi srpnovou porážku 0:1 a v nejvyšší soutěži zvítězila popáté za sebou. Hradec protáhl ligovou sérii bez výhry na čtyři utkání a je na osmém místě.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

„Jsou to nesmírně důležité tři body. Nejenom kvůli tomu, že Sparta získala bod a Slavia prohrála, ale i kvůli tomu, že utkání nebylo vůbec jednoduché,“ řekl plzeňský kouč Bílek na on-line tiskové konferenci.

„Výsledek nás samozřejmě mrzí, protože myslím, že se tady dalo udělat víc. Bodík se asi dal udělat, ale nedokázali jsme to, takže jsme zklamaní,“ doplnil královéhradecký kouč Miroslav Koubek, jenž v roce 2015 dovedl Viktorii k ligovému titulu.

Plzeňskému týmu chyběl zraněný nejlepší ligový střelec Beauguel. Francouzského autora 10 gólů v tomto ročníku nejvyšší soutěže na hrotu útoku zastoupil Chorý. „Po dvou trénincích se Bogymu zranění trošku vrátilo. Teď trénuje individuálně, uvidíme, jak na tom bude z kraje týdne. Myslím, že je tři neděle bez nějaké velké zátěže, takže bude velmi složité ho připravit na Spartu (v příštím kole),“ přiblížil Bílek.

Ve třetí minutě jako první zahrozili hosté, po Mejdrově centru Prekop v šestnáctce hlavičkoval vedle. Na druhé straně Hradec podržel brankář Fendrich, který vychytal Havla i dorážejícího Čermáka. Jejich spoluhráč Pernica po následném rohu zamířil do horní části břevna.

Západočeši převzali iniciativu a ve 28. minutě otevřeli skóre. Po standardní situaci Sýkora našel v pokutovém území Chorého a ten se prosadil umístěnou hlavičkou. Sedmadvacetiletý útočník vstřelil druhou branku v ligové sezoně.

Chorý se hned za tři minuty trefil hlavou znovu, ale rozhodčí Machálek po kontrole u videa gól odvolal kvůli faulu plzeňského střelce na bránícího Čecha. V závěru první půle ještě Kopic z dálky těsně minul branku Hradce.

„Standardka byla nacvičená, víme, co hrajeme. Snažíme se to pilovat na tréninku a jsme strašně rádi, že to vyšlo,“ uvedl Chorý. „Nejsem od toho, abych rozhodoval, jestli to byl faul, nebo ne. Já si chtěl udělat prostor ve vápně,“ dodal k neuznanému gólu.

Hosté po přestávce začali lépe a matnou Viktorii čím dál více přehrávali. Po standardních situacích Kubala nejprve trefil Kopice a poté z těžké pozice přestřelil. Prekopovu střelu z přímého kopu si pohlídal gólman Staněk.

„Druhou půli jsme svou hrou vytvářeli v řadách Viktorie nejistotu. K bodíku nám chybělo jenom trochu štěstí, aby se nám z nějaké akce narodila šance, ze které jsme mohli branku vstřelit. Nic se nám tam neodrazilo, možná chybělo trochu důrazu,“ mínil Koubek.

Plzeňští si první šanci ve druhém poločase vytvořili až v 79. minutě, kdy po přihrávce střídajícího Káčera zakončoval slabě Mosquera. V závěru už domácí nejtěsnější náskok udrželi. Viktoria v nejvyšší soutěži porazila Hradec pojedenácté z posledních 12 zápasů, doma nad východočeským soupeřem zvítězila pošesté za sebou.

„Druhá půle měla být z naší strany kvalitnější, ale je to ubojované vítězství, které se velmi cení,“ dodal Bílek.